12 marca o godz. 19.30 zapraszamy na pokaz specjalny, wraz z dyskusją, filmu „Triszna. Pragnienie miłości” reż. Michael Winterbottom. Po filmie zapraszamy do dyskusji: W jaki sposób kultura kształtuje wzory miłości? Czy warto płacić każdą cenę za miłość? Co to znaczy kochać za bardzo?
Kino Iluzjon; Ul. Narbutta 50 a; 02-536 Warszawa
Kasa kina – 692 804 460; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl
Szczegóły na www.fn.org.pl
Ceny biletów na seanse: 14 - 16 zł.
„Triszna. Pragnienie miłości” to przesiąknięta atmosferą Indii współczesna "love story", oparta na powieści Thomasa Hardy'ego "Tessa d’Urberville". Jest to kolejna po "Tess" Romana Polańskiego filmowa adaptacja tej klasycznej powieści XIX-wiecznej literatury brytyjskiej i zarazem trzecia w karierze Michaela Winterbottoma filmowa adaptacja powieści Thomasa Hardy'ego.
Film w całości sfilmowany został w naturalnej i zachwycającej scenerii hinduskiego Radżastanu (w Osian, Jaipurze i Jodpurze), a także w Mumbaju. Muzykę do filmu napisali słynni hinduscy muzycy i Dj’e, m.in. Shigeru Umebayashi - światowej sławy kompozytor, autor muzyki do takich filmów, jak "Spragnieni miłości" Wong Kar Waia, czy "Dom latających sztyletów" Zhanga Yimou
Piękna i zmysłowa Hinduska o imieniu Triszna (w tej roli Freida Pinto, znana z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy") mieszka wraz z rodziną w Osian - małej wsi w hinduskim Radżastanie. Pewnego dnia, podczas wieczoru tradycyjnych hinduskich tańców, poznaje Jaya Singha (w tej roli Riz Ahmed, "Droga do Guantanamo"). Przystojny i bogaty Hindus, wykształcony w Wielkiej Brytanii, spędza z przyjaciółmi ostatni dzień wakacji. Jay zakochuje się bez pamięci w czarującej Trisznie, która stopniowo poddaje się sile miłości. Pochłonięci namiętnością młodzi ludzie powoli zaczynają jednak dostrzegać jak poważnie różnią się od siebie. Ich związek ulega stopniowemu rozpadowi, zmierzając ku tragedii.
Po filmie zapraszamy do dyskusji:
W jaki sposób kultura kształtuje wzory miłości? Czy warto płacić każdą cenę za miłość?
Co to znaczy kochać za bardzo?
Gośćmi będą:
Izabela Wożyńska-Więch – psycholog, zajmuje się psychologią komunikacji i konfliktu w relacjach bliskich i zawodowych. Współpracuje z Poradnią Psychologiczną Centrum-Ja.
Maciej Gdula - socjolog, publicysta, członek zespołu "Krytyki Politycznej", pracuje w Instytucie Socjologii UW, autor książki „Trzy dyskursy miłosne”.
Natalia Mętrak - tłumaczka, doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie przygotowuje pracę na temat mitu miłości namiętnej w literaturze polskiej. Publikowała m.in. w "Kulturze Miasta", "Filmie" i "Res Publice".
Prowadząca:
Alicja Krata – mediator, trener/coach i superwizor, prezes Zarządu Fundacji MEDIARE: Dialog, Mediacja i Prawo, pomysłodawczyni i założycielka Szkoły Miłości.
12 marca godz. 19.30
Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a Warszawa
Bilety do kupienia w kasie kina.