10-14 kwietnia

VIII Festiwal Filmów Afrykańskich - AfryKamera

AfryKamera 2013
kategoria: kino

Festiwal Filmów Afrykańskich Afrykamera 2013 w tym roku odbędzie się w terminie 10-14 kwietnia w Warszawie. Festiwal, inspirując się MFF w Wenecji, postanowił dostosować formułę do oczekiwań współczesności, inwestując w jakość kosztem ilości. W związku z tym nacisk kładziemy na podwyższenie międzynarodowego prestiżu festiwalu i zaproszeniu czołowych afrykańskich reżyserów na pokazy swoich wybitnych obrazów.

Filmy pokazane w tym roku to najlepsze obrazy wyprodukowane na czarnym kontynencie w ciągu ostatnich kilku lat. Afryka znajduje się obecnie w samym środku swojego renesansu - obecnie jest to najszybciej rozwijający się region świata, a wśród jednych z prężnie rozwijających się przemysłów jest kinematografia, szczególnie w takich krajach jak RPA, Kenia, Egipt, Algieria, Maroko czy ostatnio także Senegal. Filmy wyprodukowane w Afryce coraz częściej kwalifikują się do konkursów najważniejszych festiwali filmowych, startując obok najlepszych produkcji europejskich i amerykańskich. Tematy poruszane podczas tegorocznego festiwalu pokazują Afrykę taką jaka jest: z trudną historią, aczkolwiek z niezwykle bujną kulturą, z poważnymi problemami, ale z pełnymi temperamentu ludźmi. Kino afrykańskie mimo, że czerpie nadal ze zdobyczy Ameryki i Europy mówi własnym językiem i o własnych problemów, odbiegający od uproszczonych zachodnich filmów traktujących o kontynencie. Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2013 pokaże, że poruszając się w przestrzeni filmów, Afryka należy już do filmowego pierwszego świata.

Afrykamera w tym roku również odwiedzi inne miasta Polski jako AfryKamera Repliki. Pokazy odbędą się w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Toruniu i Białymstoku.

Jak co roku festiwal został podzielony na kilka sekcji, do nowości należy dzień poświęcony kinu senegalskiemu.

FOCUS: SENEGAL to blok specjalnie wyselekcjonowanych produkcji z Senegalu. Kraj niezwykle kolorowy, o bogatej i wielowarstwowej kulturze. Po śmierci ojca kina afrykańskiego Ousmane Sembene w 2007 roku kinematografia senegalska wpadła w krótkotrwałą zapaść, poszukując nowych głosów, nowych reżyserzy, twórców, którzy będą w stanie zastąpić mistrza. Ostatnie kilka lat w senegalskiej twórczości pokazują, że nowe pokolenie nadchodzi, a Senegal wciąż liczy się w afrykańskie, a nawet światowym kinie.

DZISIAJ (TEY), reż. Alain Gomis, Francja, Senegal, 86 min.

Nominowany do Złotego Niedźwiedzia na Berlinale 2012. Brał także udział w konkursie głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago oraz Sydney.

Głęboki i filozoficzny film, który próbuje uchwycić  ostatni dzień życia umierającego człowieka i jego walkę w poszukiwaniu wewnętrznego spokoju. Poetyckie ghost story.

NIEOBECNOŚĆ (L'ABSENCE), reż. Mama Keita

Film opowiada historię Adama Dioda, cenionego we Francji naukowca, pochodzenia senegalskiego, który po 15 latach wraca do ojczyzny. Kiedy dostaje list, że babcia poważnie choruje, natychmiast przyjeżdża do Senegalu. Na miejscu jednak okazuje się, że babcia cieszy się świetnym zdrowiem, za to jego siostra pracuje jako prostytutka. Naciskany przez ukochaną babcię, próbuje pomóc siostrze, wplątując się podziemie przestępcze, gdzie rządzą narkotyki, łatwe pieniądze i broń.

AFROSELEKTA czyli najlepsze filmy wyprodukowane w Afryce: nagradzane na festiwalach filmowych na świecie, blockbustery w rodzimych krajach.

PÓŁŻYWY W NAIROBI (NAIROBI HALF LIFE), reż. David 'Tosh' Gitonga, Kenia, Niemcy.

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=nRjBLAnx2jU

Film wyprodukowany przez firmę producencką Toma Tykwera (Tykwer był reżyserem wspomagającym).

Film opowiada losy i perypetie młodego chłopaka Mwas z prowincji Kenii, który marzy, żeby zostać sławnym aktorem na miarę Bruce'a Willisa. W tym celu opuszcza swoją wioskę i wyjeżdża do Nairobi. Już pierwszego dnia poznaje na własnej skórze, to z czego słynie Nairobi, zwana przez mieszańców „Nairobbery”, po tym jak zostaje obrabowany z całego swojego dobytku. Walcząc o przetrwanie w mieście, Mwas  zaprzyjaźnia się z szefem małego lokalnego gangu, który wciąga go w świat przemocy. Ku swojemu zaskoczeniu niezwykle łatwo odnajduje się w brutalnym świecie  kradzieży i porwań samochodów - dwa najbardziej popularne przestępstwa w Nairobi. Mimo to Mwas nie porzuca swoich marzeń o karierze aktorskiej...

VIRGIN MARGARIDA, reż. Licinio Azevedo, Mozambik, Francja, Portugalia 2012

Mozambik, rok 1975. Po 500 latach portugalskiej kolonizacji Mozambijczycy wywieszają po raz pierwszy swoją flagę. Ci, którzy walczyli o niepodległość, mogą zacząć realizować swoje socjalistyczne ideały. Jednym z pomysłów jest reedukacja prostytutek i przekształcenie ich w „nowe kobiety” mające służyć rewolucji. Sto kobiet, prostytutek lub podejrzanych o prostytucje, zostaje aresztowanych, w tym Margarida, dziewczyna z prowincji, która trafia do obozu, przez brak dokumentów. Długie życie w odosobnieniu w otoczeniu jedynie strażników i więźniarek sprawia, że kobiety odkrywają własne człowieczeństwo.

OTELO BURNING (OTELO PŁONIE), reż. Sara Blecher, RPA 2011

Zwiastun: http://www.youtube.com/watch?v=gek4b3x0TTQ

Jest rok 1989 i walka z apartheidem osiągnęła swoje apogeum. Historia zaczyna się, gdy 16-letni Otelo Buthelezi, jego młodszy brat Ntwe i jego najlepszy przyjaciel Nowy Rok zostają zaproszeni do domu na plaży, w którym pracuje ich nowy znajomy Modise.  Zaraża chłopców miłością do surfowania i wprowadza ich w zupełnie nowy świat wrażeń, ofiarujący nieznaną dotychczas wolność pośród fal.  Gdzieś obok nowej pasji wyraźnie odczuwa się narastające napięcie między frakcjami politycznymi, gdy ich codzienny świat staje się coraz niebezpieczniejszy.

Dla chłopców, których do tej pory bali się morza, „latanie po wodzie” staje się symbolem wolności i już nic im tego nie zabierze. Szczególnie Otelo przejawia niezwykły talent i wkrótce staje się wschodzącą gwiazdą surferów. Zauważeni przez łowcę talentów Kurt Struely’a, który roztacza przed nimi idealistyczną wizję życia gwiazd  surfingu, tak odległej od ich brutalnej codzienności.

Ponadto w programie:

GLOBAL AFRYKA: wybór filmów z diaspory afrykańskiej.

AFROSZORTY: najciekawsze krótkie metraże z Afryki. Pokażemy mi.n krótki film „Klątwa”( The Curse), reżyseria Fyzal Boulifa. Jest to mocny obraz nominowany do Nagrody BAFTA w kategorii Krótki Metraż.



opublikowano: 2013-02-21
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
02 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
02 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
02 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
02 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
02 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
02 listopada 2024 (sobota), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
02 listopada 2024 (sobota), godz. 22:00
Lust Supper - This Is Hedoween | Warszawa
02 listopada 2024 (sobota), godz. 22:00
NIGHT OF LEGENDS | Warszawa
02 listopada 2024 (sobota), godz. 22:00
SO HARD HALLOWEEN | Warszawa 2.11
02 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
ETER w Piekle | ETERNIA
02 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
Instytut pres. HALLOWEEN 2024
02 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
MOON PRESENTS: MOONWALKERS vol.1 MITO & DIO
02 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
RNB SENSATION pres. HALLOWEEN CUSTUME PART | WARSAW
03 listopada 2024 (niedziela), godz. 11:00
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
03 listopada 2024 (niedziela), godz. 13:00
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
 
Polityka Prywatności