Collegium Civitas i Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na pierwsze spotkanie pt. „Geopolityczna mapa świata a kierunki polskiej dyplomacji publicznej” z cyklu debat dyplomatycznych realizowanych w ramach projektu partnerskiego „Collegialne Łazienki”. Zapraszamy już 23 października (wtorek), godz. 18.00, Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Wstęp wolny!
Demontaż żelaznej kurtyny pozwolił poszerzyć Unię Europejską a także przyśpieszyć proces globalizacji. Rośnie potencjał gospodarczy Chin i Indii. Najbogatsze kraje świata są targane kryzysem finansowym i gospodarczym. Ewolucję przechodzą kraje arabskie. Nie maleje terroryzm.
Uczestnicy debaty zastanawiać się będą, czy działania Polski w relacjach z zagranicą, określane terminem dyplomacji publicznej są wystarczające w szybko zmieniającym się świecie i co możemy zrobić, aby Polska była postrzegana lepiej. Polska znajduje się dzisiaj w korzystnej sytuacji geopolitycznej. Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, należymy do NATO. I tylko od nas zależy jak tę korzystną sytuację wykorzystamy. Pozycja Polski w świecie będzie zależała m.in. od potencjału gospodarczego i tego jak będziemy sobie radzić z kryzysem. Dużą rolę w kształtowaniu obrazu naszego kraju odgrywa polityka zagraniczna i dyplomacja publiczna.
Moderatorem spotkania będzie Zdzisław Rapacki (przedstawiciel przy Biurze ONZ w Genewie w latach 2004-2010, b. dyrektor gabinetu Krzysztofa Skubiszewskiego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, b. dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta RP).
Wśród debatujących będą między innymi: Jakub Borawski (Biuro Analiz Sejmowych, specjalista z zakresu protokołu dyplomatycznego i stosunków międzynarodowych); Stanisław Ciosek (b. ambasador w ZSRR i Rosji); Marek Ostrowski (dziennikarz i ekspert spraw międzynarodowych) oraz Paweł Świeboda (prezes demosEUROPA– Centrum Strategii Europejskiej).
Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres rezerwacja@collegium.edu.pl.