„Polskie muzea historyczne w kontekście europejskim” to tytuł konferencji, która odbędzie się 27 i 28 września w Warszawie. Wezmą w niej udział naukowcy i muzealnicy z Polski i z zagranicy.
Konferencja służy próbie odpowiedzi m.in. na pytania: w jaki sposób zmienia się polskie muzealnictwo historyczne po 1989 roku? Jaką historię Polski chcemy opowiedzieć samym sobie i pozostałym narodom? Co decyduje o atrakcyjności i skuteczności przekazu narracyjnego i jaka powinna być nowoczesna formuła polskiego muzeum historycznego?
Do udziału w dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele środowisk naukowych zajmujących się historią i pamięcią zbiorową oraz muzealnicy. Znaleźli się wśród nich m.in.: wykładowca historii współczesnej Uniwersytetu w Turynie – prof. Giovanni De Luna, dyrektor Instytutu Muzeologii UKSW – prof. dr hab. Dorota Folga-Januszewska, dyrektor Pentor Research International – dr hab. Piotr T. Kwiatkowski, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej – prof. dr hab. Wojciech Roszkowski, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie – prof. dr hab. Robert Traba, dyrektor programu Studiów Polskich Uniwersytetu w Michigan – prof. Genevieve Zubrzycki, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbytków – dr hab. Piotr Majewski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego – Jan Ołdakowski, Alicja Knast z Muzeum Historii Żydów Polskich.
Planowane
jest wydanie publikacji pokonferencyjnej.
Obrady
odbędą się w Bibliotece Uniwersyteckiej
w Warszawie, ul. Dobra 56/66.
Rozpoczęcie – 27 września, godz. 9:00.
WSTĘP WOLNY
Współorganizatorami konferencji są: