KADRY Z POLESIA, Dom Spotkań z Historią instytucja kultury m.st. Warszawy, 15-16 września 2012 (sobota-niedziela), ul. Karowa 20 w Warszawie, WSTĘP WOLNY. W scenerii wystawy.
Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939
prezentowanej w DSH zapraszamy na weekend poświęcony tej jednej z najważniejszych i najaktywniejszych fotografek dwudziestolecia międzywojennego i lat 40. w Polsce.
W ubiegłym roku pokazywaliśmy zdjęcia artystki dokumentujące powojenną Warszawę (zrujnowane przez wojnę miasto i odbudowę stolicy), teraz – jej rodzinne Polesie.
15.09, (sob.), 14.30
Pamiętnik w promieniach światła (2011, 43 min), reż. Jurij Goruliow
Film dokumentalny o życiu i dokonaniach Zofii Chomętowskiej, który zrealizował białoruski reżyser i operator, autor kilku niezwykłych dokumentów poświęconych polskim śladom i polskiemu dziedzictwu na Białorusi. W poszukiwaniu prawdy o życiu artystki dotarł m.in. do Argentyny, gdzie zarejestrował barwną opowieść jej córki Gabrielli Chomętowskiej-Grether. Film w bialoruskiej wersji językowej z angielskimi napisami.
15.09, (sob.), 16.00
Kronikarka
Spotkanie poświęcone życiu i fotografiom Zofii Chomętowskiej. Gośćmi wieczoru będą: Emilia Borecka (były kustosz Muzeum Historycznego m.st. Warszawy) i Karolina Puchała-Rojek (Fundacja Archeologia Fotografii). Prowadzenie Tomasz Kuba Kozłowski (DSH).
16.09 (niedz.), 16.00
Od Arner Boyd i Bułhaka do Wieczorka. Fotografowie Polesia
Polesie, jak mało która część Kresów, przyciągało swoją egzotyką wielu twórców – pisarzy, malarzy, fotografów, filmowców. W latach 20. i 30. minionego stulecia fotografowali je i znani fotograficy, i dokumentujący Polesie badacze, etnografowie, krajoznawcy, inżynierowie, i przybywający z daleka podróżnicy i fotografowie lokalni. Na spotkanie z najciekawszymi fotografiami i fotografami Polesia, opowieści i anegdoty dotyczące ich pracy na Polesiu, zaprasza Tomasz Kuba Kozłowski (DSH), popularyzator dziedzictwa kulturowego i historycznego Kresów.
26.06–7.10.2012
Między kadrami. Fotografie Zofii Chomętowskiej z Polesia 1925-1939