22 i 29 października

Sondaż DeliberatywnyŸ na uniwersytecie

Nierzadko studenci narzekają na jakość studiowania na uczelniach wyższych. Zwykle nie mają jednak możliwości bezpośredniego, publicznego przedstawienia opinii na ten temat i odpowiedzenia na argumenty innych osób. „Sondaż DeliberatywnyŸ na uniwersytecie” projekt studencki wspierany przez Centrum Deliberacji w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz StudentsWatch, stwarza taką okazję. Dotyczy on każdego, kto studiuje na uczelni w Warszawie. Debata odbywa się w Internecie, żeby w niej uczestniczyć nie trzeba więc nawet wychodzić z domu.

Debata odbędzie się 22 i 29 października

O czym warto rozmawiać?

Tematów do dyskusji nasuwa się wiele. Warto jednak narzucić sobie dyscyplinę i wybrać na dobry początek te, które wydają się najważniejsze. Dla przedstawicieli samorządów studenckich, z którymi organizatorzy rozmawiali, najbardziej pilne do omówienia okazały się metody przekazywania wiedzy i umiejętności w trakcie studiów. Poza tym dyskusja będzie dotyczyć równie aktualnych wątków odpłatności za drugi kierunek studiów oraz plagiatu. 

Każdy z nas ma tylko częściową wiedzę na każdy z tych tematów. Dlatego przez rozpoczęciem debaty jej uczestnicy otrzymają pakiet informacyjny. Dzięki niemu będą mogli zapoznać się z podstawowymi faktami oraz alternatywnymi propozycjami  działań dotyczącymi każdego zagadnienia.  Będą też wymienione mocne i słabe strony poszczególnych propozycji. To pomoże w uporządkowaniu samej dyskusji oraz  w  spisaniu rekomendacji. Trzeba je będzie przecież przekazać szerszemu gronu zainteresowanych – studentom i przedstawicielom wszystkich warszawskich uczelni! Dla uczestników może okazać się ciekawa możliwość zadania pytań ekspertom online.

Jak można się włączyć?

Aby osiągnąć interesujące rezultaty przez połączenie informacji sondażowych z wynikami dyskusji, organizatorzy proponują wykorzystanie metody Sondażu DeliberatywnegoŸ. Została ona opracowana przez prof. Jamesa Fishkina z Uniwersytetu Stanforda. W Polsce była do tej pory wykorzystana tylko raz. Wydaje się, że nigdy przedtem ani w Polsce ani w żadnym innym kraju europejskim nie była ona jednak zastosowana z wykorzystaniem narzędzi internetowych. Uczestnicy dyskusji będą mieli do dyspozycji specjalnie dla nich przygotowaną platformę do debat głosowych. Będą dzielić się wiedzą i wyrażać opinie w niewielkich, 10-15 osobowych grupach.

Proponowana forma debaty jest innowacyjna, dlatego trzeba liczyć się z wyzwaniami technicznymi. Organizatorzy starają się zminimalizować ewentualne problemy, na przykład przekazując studentom uczestniczącym w dyskusji słuchawki z mikrofonem. Proponują też indywidualne dla każdego użytkownika testowanie platformy, po to, aby podczas właściwej dyskusji  wszyscy  czuli się swobodnie. Oczywiście, nie uniknie się błędów. Warto jednak próbować i doskonalić narzędzia oraz umiejętności prowadzenia dyskusji w sposób, który jest przyjazny dla studenta.

Ciekawe doświadczenie i nie tylko…

Najważniejsze w projekcie jest zebranie, spisanie i zaprezentowanie wniosków wypracowanych w trakcie debaty studenckiej. Powstanie publikacja, której treść współtworzyć będą uczestnicy debaty. Dla każdego przewidziany jest specjalny certyfikat i bon o wartości 50 zł do zrealizowania w Traffic Club. Dodatkowo będzie można wylosować atrakcyjne upominki, takie jak: książki, płyty DVD, audiobooki, wejściówki do klubu fitness, ufundowane przez sponsorów. 

Debatę wspierają samorządy oraz media studenckie różnych warszawskich uczelni.  Więcej  o projekcie i jego partnerach  dowiesz się ze strony internetowej: http://cd.uw.edu.pl/sd/ .  

Zgodnie z hasłem projektu: „Nie narzekaj, porozmawiaj! ”


opublikowano: 2012-08-29
ostatnia zmiana: 2012-09-07
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
05 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Maria Skurjat-Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
05 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
06 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
06 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
06 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Olga Bończyk - Piosenka dobra na wszystko
07 listopada 2024 (czwartek), godz. 17:30
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
 
Polityka Prywatności