23 - 29 września

VIII Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur - program filmowy

kategoria: kino

Tegoroczna edycja WFSK odbywa się pod hasłem "Inspiracje: ORIENT". Od 23 do 29 września w namiocie festiwalowym pod PKiN występować będą artyści z wielu rejonów Azji, imprezę zamknie prezentacja twórców z Afryki. Towarzyszący po raz pierwszy przegląd filmów, przygotowany przez PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL koncentruje się na tych samych krajach i kulturach.

Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur jest wydarzeniem o randze międzynarodowej, od trzech lat rekomendowanym przez prestiżowy magazyn "Songlines" jako jedno z 25 najciekawszych wydarzeń muzycznych na świecie.

- Filmy od lat towarzyszą muzycznym wydarzeniom festiwalu i dopełniają tradycyjną muzykę współczesnymi obrazami. Dotąd o ich wyborze decydowali członkowie Rady Programowej. W tym roku zaprosiliśmy do współpracy twórców festiwalu PLANETE+ DOC, najważniejszego warszawskiego festiwalu filmów dokumentalnych ze świata – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, organizator Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. – Koncerty będą prezentacją żywej kultury m.in. z Japonii, Indii czy Mali, a filmy pozwolą wejrzeć w biografie ludzi, dla których muzyka, taniec i wiekowe obyczaje stanowią treść życia.

„Dwa konie Czyngis-chana”
 
reż. Byambasuren Davaa
pokaz: 24 września
polska premiera

„Chingisiyn hoyor zagal” czyli „Dwa konie Czyngis-chana” to pieśń inna niż wszystkie. Jej nuty i słowa opowiadają burzliwą historię Mongolii. Urna, główna bohaterka, obiecała będącej na łożu śmierci babce, że odnajdzie gryf skrzypiec w kształcie konia. Na nim spisane zostały kiedyś słowa pieśni. Gryf jest jedyną ocalałą częścią tradycyjnego mongolskiego instrumentu, zniszczonego podczas chińskiej rewolucji kulturalnej. Urna wyrusza na poszukiwanie. Spotyka muzyków, szamanów i lutników, każdy z nich na swój sposób przekazuje jej sekret pieśni o koniach Czyngis-chana. Dla Urny pieśń staje się litanią, wyrażającą jej tożsamość. Odbyta podróż pozwala na nowo odkryć ojczysty kraj i własne korzenie.

„Hanami – kwiat wiśni”
reż.
Doris Dörrie
pokaz: 25 września

Rudi, zbliżający się do emerytury Bawarczyk, nie lubi zmian. Wszystkie dni spędza tak samo – wyrusza do pracy z kanapką i jabłkiem, zapakowanymi przez troskliwą żonę, a do domu wraca zawsze o tej samej porze. Nie wie, że zostało mu kilka miesięcy życia. Ani że wkrótce czeka go niespodziewana podróż do Japonii. Do ojczyzny butoh – tańca cieni, smutku i tęsknoty. Do podnóży góry Fuji, o spotkaniu z którą marzyła jego żona. Osamotniony Rudi pokona tysiące kilometrów i własny lęk, by na Dalekim Wschodzie odnaleźć prawdę o marzeniach i pragnieniach kobiety, z którą spędził kilkadziesiąt lat. Spotkanie z Japonią odmieni go – przyniesie odkrycia, nowe przyjaźnie i spełnienie.

„Więcej niż taniec”
reż. Sara Baur-Harding
pokaz: 26 września
polska premiera


Intymna opowieść matki i córki, które sens życia odnalazły w niezwykłym tańcu mohini-attam, wywodzącym się ze stanu Kerala, położonego na południu Indii. Mohini-attam to sztuka subtelnych, łagodnych gestów, wypełnionych intensywnymi emocjami. Jak mówią bohaterki, jest tańcem serca – nie stóp, a koliste ruchy symbolizują ciągłość istnienia – nie mają początku ani końca. Kamera towarzyszy im podczas kameralnych prób, a także występów na prestiżowych scenach. Pozwala obserwować, jak rodzi się wspaniały występ. Marzeniem tancerek jest pokazać mohini-attam światu. Chwile triumfu przeżyły już w moskiewskim teatrze Bolszoj, wykonując indyjską choreografię do muzyki Piotra Czajkowskiego. Teraz chcą zachwycić Amerykę.

 

„Hair India”
reż. Rafaele Brunetti i Marco Leopardi
pokaz: 27 września

Kiedy Woof, bohater musicalu „Hair”, śpiewał, że włosy budzą w ludziach strach, nie przypuszczał, że kiedyś będą one elementem łączącym sfery sacrum i profanum. Najbogatsi Hindusi składają w świątyniach pieniądze i drogocenne klejnoty. Najbiedniejsi oddają swoje włosy, nie myśląc o tym, co potem dzieje się z ich ofiarą. Zarząd przedstawionej w filmie świątyni uznał, że to okazja, by dobrze zarobić. Rozpoczął współpracę ze specjalistycznymi zakładami, które przygotowują peruki i pasma do przedłużana włosów. Stały się one hitem wśród gwiazd Hollywood i bogatych Hindusek. Film jest konfrontacją dwóch światów: religijnego i świeckiego. Biedni zapewniają sobie opiekę bóstw poprzez religijne rytuały. A bogaci, dzięki ich ofierze, pragną dostać się do świata celebrytów.

„Boubacar Traoré: Zaśpiewam dla ciebie”
 
reż. Jacques Sarasin
pokaz: 28 września
polska premiera

W latach sześćdziesiątych mieszkańcy Mali co dzień budzili się przy dźwiękach piosenek śpiewanych przez Boubacara Traoré, zwanego „Kar Kar”. Śpiewał o niepodległości
i wolności. Niestety nadzieje pieśniarza i Malijczyków nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości. W 1968 roku w kraju rozpoczyna się dyktatura
Moussa Traoré. Boubacar zostaje uznany za artystę związanego z poprzednim ustrojem politycznym, jego utwory znikają z państwowego radia, a popularność artysty gwałtownie spadła.  Dotyka go też osobisty dramat – w połogu umiera jego żona. Zła sytuacja materialna zmusza muzyka do wyjazdu, pracuje na budowie we Francji. W tym czasie jeden z brytyjskich producentów przesłuchuje kasetę z nagraniem radiowym Boubacara. Odnajduje artystę i oferuje mu kontrakt płytowy. Kar Kar zaczyna międzynarodową karierę. Dokument jest wzruszającym, przejmującym i lirycznym hołdem złożonym mistrzowi afrykańskiego bluesa.

Pokazy odbędą się w Kinotece od 24 do 28 września codziennie o godz. 17.00. Szczegółowy projekcji program w załączniku oraz na stronie www.festival.warszawa.pl.

Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
06 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
06 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
06 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Olga Bończyk - Piosenka dobra na wszystko
07 listopada 2024 (czwartek), godz. 17:30
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
07 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
07 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
07 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
 
Polityka Prywatności