Weekend w Zielonym Jazdowie przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie to kolejna porcja bezpłatnych atrakcji kulturalnych. Koncert zespołu Karpaty Magiczne oraz pokaz głośnego filmu dokumentalnego “Nasz rajski ogród”, to niektóre z zaplanowanych wydarzeń.
10 sierpnia, piątek
18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piknikowe – Slow Food Youth piątki („Miód i pszczoły”)
Goście organizują swoje jedzenie, koc i
znajomych. Każdy piknik będzie miał swój temat przewodni- prosimy uczestników,
aby przynieśli potrawy i produkty które do niego nawiązują. Tym razem będzie
to „Miód i pszczoły” Podczas wydarzeń
piątkowych obecni są animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food. Wydarzenie ma charakter otwarty.
20:00 Spotkanie z ekspertem: Monika Marks „Zmiany klimatu. Scenariusz dla Polski” + dyskusja
Mylące popularne określenie “globalne ocieplenie” nie oddaje istoty zjawiska: gwałtownych skoków pogody, które wywołują tornada, susze, powodzie. Co to oznacza dla rolnictwa, migracji, ale i przenoszenia się chorób? Czy możemy spodziewać się malarii w naszej strefie klimatycznej? Dlaczego tak się dzieje, ile to kosztuje, co możemy zrobić, ile zależy od polityki państwa i ustaleń międzynarodowych, a ile od stylu życia jednostek?
Monika Marks - absolwentka Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, ze specjalizacją "klimatologia i ochrona atmosfery". Od czterech lat pracuje w międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, gdzie obecnie prowadzi projekt "Klimat i energia”.
21:00 Kino: Nargis/ Nargis: When Time Stopped Breathing, Birma/ Niemcy 2010
2 maja 2008 roku Birma doświadczyła największej katastrofy w historii. Uderzenie tytułowego cyklonu Nargis pochłonęło prawdopodobnie ponad 150 000 ofiar. Film został zrealizowany przez miejscowych twórców (ich nazwiska ze względów bezpieczeństwa pozostają nieujawnione), którzy wyruszyli do delty Irawadi - regionu najbardziej dotkniętego katastrofą. Włączone do filmu fragmenty oficjalnych programów telewizyjnych ukazują zadowolone twarze generałów ucztujących przy suto zastawionym stole. Cyklon nie wstrząsnął fundamentami dyktatury i prawdopodobnie ją wzmocnił.
21.00-1.00 DJ set
11 sierpnia, sobota
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.
Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.
14:00 - 15:30 Slowfoodowe warsztaty dla dorosłych („Miód i pszczoły”) - Slow Food Youth
Zapraszamy dorosłych do wspólnego gotowania. Każdy z warsztatów ma za zadanie rozwijać umiejętności kulinarne uczestników i wzbogacać ich o wiedzę w zakresie pochodzenia produktów i możliwości ich łączenia.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Kuba Korczak.
16:00 - 18:00 Interaktywny warsztat kooperacji - Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Interaktywna gra - symulacja zakładania kooperatywy (różnego typu: spożywczej/samochodowej itd.). Grupowe rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji na bazie konsensusu, elementy facylitacji.
18.00- 20.00 Wspólne gotowanie
20:00 Spotkanie z ekspertem: Edwin Bendyk „Mobilność w zielonych miastach. W stronę cywilizacji postsamochodowej” + dyskusja
Synonimem mobilności w XX wieku był samochód. To on zapewniał ludziom autonomię i możliwość jej przestrzennej realizacji. Wszystko zmieniło się wraz z rozwojem sieci informacyjnych - w XXI wieku warunkiem autonomii, również w wymiarze przestrzennym jest stały dostęp do Sieci. Dzięki niemu, jednostki mogą poprzez informację i komunikację koordynować swoje działania, z przemieszczaniem się włącznie. Naprzeciw wychodzą im inteligentne systemy zarządzania transportem miejskim, od transportu masowego po rozwiązania indywidualne - rowery, samochody elektryczne w systemach zautomatyzowanego wynajmu, schematy współdzielenia infrastruktury koordynowane przez Internet.
Edwin Bendyk – publicysta działu naukowego “Polityki”, wykładowca Collegium Civitas i Centrum Nauk Społecznych PAN. Autor książek “Zatruta Studnia” (nominacja do Nike), “Antymatrix – człowiek w labiryncie sieci”, “Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu”, “Bunt sieci”.
21:00 Koncert: SNOWCRASH TRIO
Brzmienie Snow Crash Trio jest połączeniem modulowanej na żywo elektroniki z dźwiękami gitar oraz akustycznej i elektronicznej perkusji. Całość, stylistycznie utrzymana jest w estetyce mrocznego cyberpunka, wzbogaconego niespodziewanymi wycieczkami w kierunkach idm, dub'u, rocka oraz lirycznej elektroniki.
12 sierpnia, niedziela
12:00 - 13:00 Szkoła na Widelcu (warsztaty) - Slow Food Youth
Słodki weekend: rodzaje miodów oraz ich wykorzystanie kulinarne i lecznicze. W trakcie warsztatów poruszymy problem wymierania pszczół.
Warsztaty dla dzieci prowadzi Anna Leśniewska- Pindor.
11:00 –13:00 Zielony Jazdów rusza w miasto – zdobienie balkonów – Fundacja Aeris Futuro
Tniemy przezroczyste butelki w pionie, wykorzystując część z szyjką i miejscem po nakrętce. Część z szyjką kierujemy w dół i zatykamy korkiem lub wykładamy tkaniną, która przepuszcza wodę, ale nie przepuszcza ziemi. Sadzimy roślinę i wieszamy - na drzewach, płotach, balkonach!
11.30-13.30 Joga/Astanga Yoga & Masaż Tajski / Thai Sun
13.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.
Gospodarstwo szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw.
Aktualnie uprawia m.in. karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold, kukurydzę, rukolę , endywię oraz inne warzywa.
14:00 – 16:00 Warsztaty realizacyjne Warszawska Kooperatywa Spożywcza
Rocket Stove/Lodówka bez elektryczności
Realizacja prostego i energowydajnego piecyka, który można wykonać ze zwykłych puszek po konserwach. Prezentacja bardziej zaawansowanych systemów rocket stove przeznaczonych zarówno do gotowania jak i ogrzewania pomieszczeń.
Skonstruowanie "lodówki", która chłodzi poprzez odparowywanie wody, warto połączyć z innym warsztatem, jako że potrzeba trochę czasu, żeby zaobserwować efekt chłodzenia.
14.00-19.00 Garażówka + giełda rowerowa
Recyklingowy piknik – każdej akcji, organizowanej od roku w różnych miejscach Warszawy towarzyszy nie tylko wyprzedaż, podczas której każdy uczestnik ma okazję sprzedać lub wymienić przyniesione ze sobą rzeczy (ubrania, książki, płyty, meble, naczynia itp.), ale również muzyka na żywo, warsztaty dotyczące ekologii i zdrowe jedzenie. Po raz drugi Garażówka – połączona z giełdą rowerową – odbędzie się w parku przed CSW. Organizatorki: Natalia Bet i Paulina Braun.
Obsługę pawilonu przez cały czas trwania projektu zapewnia OSIR cafe&bar.
Sałatki i domowe wypieki dostarcza Małpi Biznes.