Nadchodzący weekend w Zielonym Jazdowie przed Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie to kolejna porcja bezpłatnych atrakcji kulturalnych. Koncert zespołu Karpaty Magiczne oraz pokaz głośnego filmu dokumentalnego “Nasz rajski ogród”, to niektóre z zaplanowanych wydarzeń.
Przestrzeń przed CSW to nie tylko miejsce spotkań towarzyskich, ale przede wszystkim intelektualnej wymiany myśli na temat ekologicznego i zdrowego stylu życiu. W piątek 3 sierpnia na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego odbędzie się projekcja dokumentu „Nasz rajski ogród”. Reżyser filmu przedstawia zróżnicowane szwajcarskie społeczeństwo, z perspektywy Kurda. Poza projekcją w piątek odbędzie się debata na temat energetycznych rozwiązań przyszłości. Dyskusję poprowadzi Wojciech Stępniewski z WWF (World Wildlife Fund) - międzynarodowej organizacji ekologicznej. Podczas wykładu i późniejszej dyskusji poruszony zostanie temat inteligentnych sieci, w których każdy może być zarówno wytwórcą jak i odbiorcą energii. Po projekcji i wykładzie będzie czas na rozrywkę przy muzyce i tańcu: podczas piątkowego wieczoru uczestnikom towarzyszyć będzie DJ.
W sobotę swoje warsztaty proponują specjaliści od zdrowej żywności oraz rowerów. Będzie można nauczyć się samodzielnie serwisować sprzęt oraz dowiedzieć jak najlepiej filetować ryby. Dodatkowo Warszawska Kooperatywa Spożywcza zaprasza na lekcje recyclingu tkanin. Podczas innych warsztatów pokażą jak samodzielnie wykonać lodówkę lub piecyk. Temat aktywizacji grup lokalnych poprzez zakładanie ogródków warzywnych zostanie poruszony podczas debaty z udziałem animatorki oraz założyciela inicjatywy Kwiatki bratki.
Wieczorem słuchaczy zaczaruje muzyka zespołu Karpaty Magiczne. Artyści
swoją muzykę nazywają „Ethno core”. Jest połączenie etno, jazzu i muzyki
eksperymentalnej. Inspiracją dla zespołu są dźwięki Karpat i Azji Centralnej. Wymykająca się gatunkowym
klasyfikacjom twórczość wzbogacają rzadko spotykane instrumenty takie jak
niezwykła słowacka fujara pasterska, australijskie didjeridu, chińskie organki
lu-sheng, czy indyjskie miniharmonium.
Niedziela upłynie pod hasłem relaksującego pikniku, podczas którego nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Dorośli będą mogli poddać się masażowi tajskiemu oraz złapać długi oddech podczas zajęć jogi. W tym czasie ich pociechy wezmą udział w slowfoodowych warsztatach.
Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow
3 sierpnia, piątek
18:00 - 21:00 Slowfoodowe kolacje piknikowe - Slow Food Youth – Ryby
Zapraszamy do wspólnego biesiadowania. Goście organizują
swoje jedzenie, koc i zapraszają znajomych, przyjaciół, rodzinę. Każdy piknik
będzie miał swój temat przewodni - prosimy uczestników aby przynieśli potrawy i
produkty, które do niego nawiązują, w soboty i niedziele organizujemy
tematyczne warsztaty. Tym razem będą to „Ryby”. Podczas wydarzeń piątkowych
obecni będą animatorzy-członkowie warszawskiego ruchu Slow Food.
Wydarzenie ma charakter otwarty.
20:00 Spotkanie z ekspertem: Wojciech Stępniewski “Sieci inteligentne – energetyczny system przyszłości”
Smart grid przypomina internet – każdy może być producentem i odbiorcą. Każdy pobiera energię z sieci, ale może też ją oddawać, kiedy wyprodukuje nadwyżki. Pojedynczy dom z panelami słonecznymi na dachu, czy nawet akumulator samochodowy jest minielektrownią. Inteligentna sieć wszystkich uczestników rynku energii oznacza oszczędność, ochronę klimatu, ale i decentralizację, demokratyzację, uwolnienie spod władzy monopoli.
Wojciech Stępniewski, doradca ds. Politycznych, Klimat i Energia, WWF Polska.
Publicysta, obserwator i komentator zmian prawa polskiego pod wpływem prawodawstwa unijnego, w zakresie środowiska, klimatu i energii. Absolwent Politechniki Warszawskiej, stypendysta Yale University, School of Management, członek Klubu Publicystów EKOS.
21:00 Kino: Nasz rajski ogród/ Unser Garten Eden, reż. Reż. Mano Khalil, Szwajcaria 2010
Film jest cennym obrazem wielonarodowego i wielokulturowego społeczeństwa działkowiczów, którzy uciekają od zgiełku miast i powracają do tradycyjnych wartości związanych z uprawą własnej ziemi.
Dokument pozwala na obserwowanie skrupulatnie zorganizowanego społeczeństwa szwajcarskiego w mikroskali. Reżyser Mano Khalil z pochodzenia jest Kurdem, więc mimo woli pokazuje ten świetnie nakręcony zegarek z perspektywy obcego. Pokazuje też ogromny wpływ różnych narodowości na wspólnotę (148 działek zajmuje ok. 20 nacji), sprawiający, że porządek ściera się tu z ideą wolności i potrzebą improwizacji, a poczucie jedności i sąsiedzka przyjaźń z obawami i budzącymi wielkie emocje konfliktami.
Film pokazywany jest dzięki wsparciu Szwajcarskiej Fundacji dla Kultury Pro Helvetia.
21.00-1.00 DJ set Magazyn „Glissando” prezentuje
Oto podróż przez lasy, rzeki, jeziora, łąki. To one delikatnie rozdzielają miasta. W ten sam sposób będziemy szukać łagodnego przejścia między najjaskrawszymi sprzecznościami. Zabrzmi wszystko, co kojarzy nam się z przyrodą i tabloidową ochroną przyrody. Rytm popu, noise'u, muzyki współczesnej, techno połączą tu dźwięki puszczy, deszczu, dżdżu.
4 sierpnia, sobota
10:00 – 13:00 Warsztaty Projekt Zębatka - Regulacja hamulców (tylko dla kobiet)
Teoria: Omówienie typów hamulców na przykładzie rowerów uczestniczek i na przykładzie zdjęć, plusy i minusy poszczególnych typów, omówienie mechanizmu, nazewnictwo, typowe usterki oraz oznaki zużycia.
Zadanie 1. Serwis klocków hamulcowych w swoim rowerze, zgodnie z otrzymaną instrukcją. Uczestniczki pracują przy tych rowerach, w których hamulce wymagają serwisu (czyli w parach lub trójkach) lub przy rowerze warsztatowym.
Zadanie 2. Dodatkowe - jeśli zostanie czas wolny lub wszystkie uczestniczki będą miały świeżo serwisowane hamulce: wymiana dętki.
13:30 – 16:00 Projekt Zębatka - Regulacja hamulców (warsztat otwarty)
Od 14.00
Minitarg warzywno-owocowy- m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa
ekoturystycznego "Dąbrowka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland)
Zapraszamy producentów
ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu
dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa. Do skosztowania będzie
między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.
14:00 - 15:30 Slowfoodowe warsztaty dla dorosłych – Ryby - Slow Food Youth
Świeże i wędzone lokalne ryby z polskich akwenów. Ekspresowy kurs filetowania oraz dyskusja na temat przełowienia i zagrożonych gatunków.
Warsztaty dla dorosłych prowadzi Grzegorz Łapanowski.
16.00-18.00 Warsztat realizacyjny Warszawska Kooperatywa Spożywcza „Upcycling tkanin”
Pokażemy jak zrobić prostym sposobem torbę na zakupy, bransoletkę lub szalik/komin ze starych T-shirtów. Będzie również możliwość wykonania nadruku na tkaninie przy użyciu sita.
Zachęcamy do przyniesienia własnych bawełnianych koszulek.
18.00- 20.00 Wspólne gotowanie – Małpi Biznes
Proponujemy wegańskiego grilla, chcemy pokazać, że zdrowe może być smaczne, i że nie trzeba używać mięsa i nabiału do przygotowania pysznego posiłku.
20:00 Spotkanie z ekspertem i dyskusja: Natalia Bet, Grzegorz Młynarski "Miejskie ogrodnictwo"
Społeczne ogrody warzywne coraz śmielej zakradają się do polskich miast. Mieszkańcy zamieniają parki i nieużytki w pomidorowe grządki. Temat ogródków pokażemy z perspektywy architektoniczno-socjologiczno-ekonomicznej.
Natalia Bet - dziennikarka i animatorka, tworzy projekty związane z architekturą, prowadzi bloga Uwaga! Zabytek, współtworzy recyklingowy projekt "Garażówka".
Grzegorz Młynarski - założyciel inicjatywy Kwiatkibratki, w ramach której prowadzi badania socjologiczne, dostarcza rozwiązania ogrodnicze, przeprowadza konsultacje i partycypacje oraz organizuje akcje miejskie i warsztaty związane z miejskim ogrodnictwem, m.in. Fundacji Bęc Zmiana.
21:00 Koncert: Karpaty Magiczne
Bazują na łączeniu brzmienia instrumentów tradycyjnych oraz transowych technik wokalnych z kręgu eurazjatyckiej muzyki rytualnej z nowymi technologiami modyfikowania dźwięku oraz elementami amerykańskiej psychedelii i noise. Anna Nacher i Marek Styczyński realizują także wiele projektów pobocznych i współpracowali z artystami z kręgu muzyki medytacyjnej, free-jazzu, psychedelii, rave, avat-pop, noise i techno.
5 sierpnia, niedziela
12:00 - 13:00 Szkoła na Widelcu Slow Food Youth - warsztaty dla dzieci
Świeże i
wędzone lokalne ryby z polskich akwenów. Ekspresowy kurs filetowania oraz
dyskusja na temat przełowienia i zagrożonych gatunków. Warsztaty dla dzieci
prowadzi Anna Leśniewska-Pindor.
13.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta
Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.
Gospodarstwo szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw.
Aktualnie uprawia m.in. karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold, kukurydzę, rukolę , endywię oraz inne warzywa.
Astanga Yoga
12.30 Joga
13.30 Kontakt improwizacja