Najstarszy polski festiwal folklorystyczny powraca po długiej przewie. 32 lata temu odbyła się ostatnia edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej w Płocku. Wydarzenie pod nową nazwą Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny odbędzie się w dniach 15-19 sierpnia.
Uwielbiany przez publiczność festiwal funkcjonował przez 14 lat – od roku 1967 do 1980. W czasach PRL-u było to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju. Do Płocka przyjeżdżali najwybitniejsi przedstawiciele kultury ludowej, m.in. zakopiański zespół im. Klimka Bachledy, Wincenty Krajewski, rzeźbiarz z Zawidza, laureat Nagrody im. Kolberga, czy Maria Kulej z Koniakowa, której koronki zdobiły suknie królowej angielskiej Elżbiety II. Telewizja Polska regularnie zamieszczała relacje festiwalowe w „Kronice filmowej”, a ceniony dokumentalista, Tomasz Pobóg-Malinowski nakręcił 40-minutowy film o X edycji Festiwalu z 1976 roku.
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki postanowił wskrzesić tę tradycję, poszerzając jednocześnie formułę wydarzenia o wymiar międzynarodowy i już 15 sierpnia wystąpią w Płocku polskie i zagraniczne zespoły ludowe. Zobaczymy Taneczną Grupę Folklorystyczną Gönyeli z Cypru, która poprzez taniec opowiada o najważniejszych wydarzeniach w historii swojego kraju oraz grupę „Temirkhan-Shura”, będącą jedną ze stu zespołów reprezentujących folklor Dagestanu. Wśród zespołów znalazł się także założony 53 lata temu zespół Severnyashki z bułgarskich Pleven, łotewski „Lielupe”, w którego skład wchodzą całe rodziny oraz wielokrotnie nagradzane serbskie stowarzyszenie kulturalne „Dimitrije Tucovic“. Na festiwalu wystąpią oczywiście także płockie zespoły – Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” i Zespół Pieśni i Tańca „Wisła”. Pierwszy jest najstarszym zespołem dziecięcym w Polsce, drugi powstał w 1995 roku w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.
Vistula Folk Festival – Nadwiślański Festiwal Folklorystyczny, 15 – 19 sierpnia 2012, Płock, Amfiteatr, Park Północny oraz inne lokalizacje, wstęp na wydarzenia bezpłatny, wstęp do amfiteatru na podstawie zaproszeń wydawanych od 1 sierpnia w Centrum Informacji Turystycznej (Stary Rynek 8)
Program festiwalu:
15 sierpnia (środa) Park Północny (Podolszyce)
godz. 19.00 – 22.00 – koncert
otwarcia: Bułgaria, Cypr, Dagestan, Łotwa, Serbia, Polska (HZPiT Dzieci Płocka
i ZPiT Wisła)
16 sierpnia (czwartek) GH Mazovia
godz. 15.00-16.00 – Muzykowanie – wspólna zabawa z mieszkańcami Płocka
16 sierpnia (czwartek) Stary Rynek
godz. 19.00 – Muzykowanie –
wspólna zabawa z mieszkańcami Płocka
18 sierpnia (sobota) Stare Miasto
godz. 17.00 – korowód zespołów ulicami Tumską i Grodzką, który zakończy się krótkim pokazem tańca przed Ratuszem
18 sierpnia (Sobota) amfiteatr
godz. 19.30 – 22.00 – koncert zamknięcia: Bułgaria, Cypr, Dagestan, Łotwa, Serbia, Polska (HZPiT Dzieci Płocka i ZPiT Wisła)
19 sierpnia (niedziela) Bazylika Katedralna
godz. 11.30 – ekumeniczna msza, podczas której każdy z zespołów śpiewa pieśń religijną własnego kraju i wyznania
Informacje o zespołach:
Zespół Pieśni i Tańca Severnyashki „Ivan Valev”
Zespół powstał 53 lata temu w historycznym mieście Pleven. Występy grupy reprezentują najbardziej specyficzne cechy folkloru terenów położonych od płaskowyżu Danube aż do Gór Bałkańskich. Programy artystyczne zespołu są przygotowywane na wzór przedstawień scenicznych, w których synteza pomiędzy śpiewem i tańcem stanowi fundament udanego show – pokazy umiejętności choreograficznych są bardzo mocno związane z ogólną fabułą przedstawienia. Europejskie Forum ekspertów w dziedzinie nauki i sztuki nagrodziło zespół „Złotą Kartą” za znaczący wkład w rozwój kultury europejskiej.
Taneczna Grupa Folklorystyczna Gönyeli
Grupa powstała w 1983 roku. Jej głównym celem jest edukacja młodych ludzi w dziedzinie historii folkloru narodowego, który jest nierozerwalną częścią kultury Cypru. Obecnie grupa liczy ponad trzystu członków w trzech grupach wiekowych i brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach oraz konkursach organizowanych przez CIOFF, m.in. w Hiszpanii, Niemczech oraz Turcji.
Taneczna Grupa Folklorystyczna „Temirkhan-Shura”
Swoją działalnością grupa stara się utrzymać i przekazać szerszej publiczności narodowe tradycje taneczne ludów Dagestanu i Północnego Kaukazu. „Temirkhan-Shura” bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach folklorystycznych m.in. w Turcji, Azerbejdżanie, na Ukrainie. Grupa poświęca ogromną uwagę właściwemu przygotowaniu tańców, odpowiedniemu doborowi strojów oraz muzyki. W swojej twórczości używa wyłącznie tradycyjnych instrumentów. Kostiumy są jak najbardziej zbliżone do autentycznych strojów ludowych charakterystycznych dla Dagestanu i pozostałych narodów Kaukaskich.
Folklorystyczna grupa taneczna „Lielupe”
Grupa powstała 50 lat temu. W większości tworzą ją całe rodziny. Każdy z członków ma wieloletnie doświadczenie w tańcu i uczestniczył w działalności innych grup folklorystycznych. Obecnie tańczą ze swoimi żonami i mężami. Od 2005 roku istnieje również grupa młodzieżowa, a w 2012 powstała grupa dziecięca, zwana atelier tanecznym. W 1998 roku „Lielupe” zdobyli pierwsze miejsce w Łotewskim Ogólnokrajowym Konkursie Zespołów Pieśni i Tańca.
Stowarzyszenie „Dimitrije Tucovic”
Stowarzyszenie powstało 30 lat temu w Belgradzie z połączenia zespołu tanecznego „FRULA“, młodzieżowej grupy teatralnej „SUSRET“ i chóru młodzieżowego „ECHO“. Stowarzyszenie podróżując po świecie i tańcząc tradycyjne tańce pokazuje Serbię i jej kulturę. Grupa wykonuje utwory napisane przez słynnych pisarzy, muzyków i innych artystów. Podczas występów wykonują m.in. Majstroije Grncara (taniec z dzbanami), tańce z regionu Vojvodina, tańce pasterskie, taniec Krajište, Cikoš, tańce z Kosowa, tańce z miasta Vranje.
Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”
Najstarszy zespół dziecięcy w Polsce, działający nieprzerwanie od 1946 roku. Obecnie dyrektorem zespołu jest jego wychowanek, wnuk założyciela Wacława Milke – Tadeusz Milke. Zespół ma za sobą przeszło 6000 koncertów w kraju i kilkudziesięciu krajach Europy m.in. w Royal Albert Hall w Londynie i Operze Berlińskiej. Występował także w Japonii.
Zespół Pieśni i Tańca ,,Wisła”
Zespół powstał w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w 1995 roku i prezentuje folklor regionalny, polskie tańce narodowe oraz tańce wybranych krajów Unii Europejskiej. Integralną częścią zespołu jest kapela składająca się z muzyków akompaniujących do tańca i śpiewu, jak również wykonująca popisowe utwory muzyczne. W repertuarze zespołu znajdują się również programy okolicznościowe: kolędy i pastorałki, pieśni religijne, piosenki biesiadne.