„Personal branding”, „stress interview”, „dress code”, to tyko niektóre pojęcia, z którymi oswoją się studenci Akademii Leona Koźmińskiego. Wszystko za sprawą ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „111 minut do kariery” i specjalnych warsztatów, które odbędą się już 15 maja.
Bezrobocie wśród studentów i absolwentów
wciąż jest bardzo duże. Jako agencja pracy, stykamy się ze studentami
poszukującymi pracy każdego dnia. Wiemy, jakie popełniają błędy i z czym sobie
nie radzą np. na rozmowach kwalifikacyjnych. Dlatego opracowaliśmy specjalne
warsztaty, które mają im pomóc w poruszaniu się po naszym rynku pracy – mówi
Artur Ragan, rzecznik prasowy agencji pracy Work Express.
Warszawa drugim przystankiem
Akademia Leona Koźmińskiego jest drugą uczelnią w Polsce po Uniwersytecie Śląskim, na której specjaliści rynku pracy, doradcy personalni, przeprowadzą bezpłatne warsztaty dla studentów w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „111 minut do kariery”. Inauguracja w Katowicach potwierdziła, że studenci są żądni takiej wiedzy. – Liczba 150 studentów, szczelnie wypełniających aulę Uniwersytetu Śląskiego, mówi sama za siebie. Studenci mieli już okazję wcześniej brać udział w szkoleniach dotyczących poszukiwania pracy, ale dzięki „111 minut do kariery” pierwszy raz zapoznali się z takimi pojęciami, jak m.in. „personal branding”, czy „stress interview” – zdradza Ragan.
111-minutowe warsztaty, to mieszanka teorii z praktyką, ze zdecydowaną jednak przewagą ćwiczeń. Studenci Akademii Leona Koźmińskiego przekonają się, że pozornie najprostszy dokument aplikacyjny, jakim jest CV, może już na starcie przekreślić nasze szansę na angaż. – Rekruterzy w jednym CV potrafią znaleźć nawet po 20 błędów. Naszym ulubionym są adresy mailowe w stylu wladcaciemnosci@buziaczek.pl. Wiele z rzeczy, które zamieszczamy w naszych CV, w ogóle nie są potrzebne rekruterowi. Studenci jednak o tym nie wiedzą. Pokażemy im, jak najlepiej zaprezentować swoją osobę dzięki temu dokumentowi. Dodatkowo, każdy student, który przyniesie swoje CV na warsztaty, będzie mógł liczyć na ocenę dokumentu - wyjaśnia Ragan. Najaktywniejsi uczestnicy zostaną nagrodzeni indywidualnymi konsultacjami specjalisty ds. personalnych.
Życie w Internecie, stres na rozmowie
Studenci są tą grupą społeczną, która najwięcej czasu spędza w Internecie. Szczególną popularnością cieszą się portale społecznościowe typu Facebook. – I zapominają tylko o jednym. O tym, że to „życie” w Internecie może prześledzić sobie każdy z nas, z pracodawcami na czele. Dziś kandydat do pracy może napisać najlepsze CV, dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, ale cały jego trud może popsuć właśnie np. konto na Facebooku i nieodpowiednie wypowiedzi albo nawet zdjęcia z imprezy – mówi Ragan.
Na warsztatach „111 minut do kariery” studenci nie tylko dowiedzą się, jak zabezpieczyć swoją prywatność na Facebooku przed pracodawcami, ale także przekonają się, czym jest „personal branding”, i jak zadbać o własną „markę” w sieci. Ochotnicy będą mogli także wziąć udział w zaaranżowanych rozmowach kwalifikacyjnych, dzięki którym przekonają się co kryje się pod pojęciami „stress interview” i „extreme interview”. – Przede wszystkim jednak pokażemy, jak wybrnąć z tych najbardziej stresujących sytuacji podczas takiej rozmowy, jak nie dać się wyprowadzić z równowagi, a także uświadomimy studentom, że nie na wszystkie pytania muszą, czy też powinni, odpowiadać – wyjaśnia Ragan.
Uczestnicy warsztatów zobaczą również, jaką rolę spełnia komunikacja niewerbalna podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a dodatkowo w ramach poznawania zasad „dress code”, będą mieli okazje wystylizować kandydata do pracy. Warsztaty na Akademii Leona Koźmińskiego odbędą się 15 maja we wtorek, o godzinie 14:00 w sali D 200. Na warsztaty zapraszamy także zainteresowane media.