25 kwietnia 2012 (środa), godz. 16:15
Wyobraźmy sobie studenta V roku technologii chemicznej, który przygotowuje ze swoim promotorem innowacyjną pracę magisterską z zakresu chemii fizycznej. Praca uzyskuje doskonałą ocenę, więc student chciałby ją opublikować.
Czy jest to możliwe w świetle prawa autorskiego? Komu przysługuje pierwszeństwo publikacji - studentowi czy uczelni? Czy promotor powinien zostać uwzględniony jako autor? Odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące prawa autorskiego będzie można uzyskać już 25 kwietnia podczas kolejnych warsztatów z cyklu "Rzecznicy Talentów".
Znajomość prawa autorskiego jest ważna nie tylko w przypadku tworzenia utworów w potocznym rozumieniu tego słowa np.: muzycznych czy filmowych. Utworem jest również wspomniana wcześniej praca magisterska naszego hipotetycznego studenta, a także inne opracowania naukowe, powstające na różnych zasadach w obrębie danej jednostki badawczej. Prawa do każdej z tych prac regulowane są przez szereg przepisów, o których praktycznym zastosowaniu opowiedzą mec. Dorota Rzążewska i mec. Anna Hoffman-Flatow z Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi podczas IV seminarium organizowanego w ramach programu "Rzecznicy Talentów".
Prowadzące postarają się przybliżyć uczestnikom seminarium pojęcie utworu, wyjaśnią w jaki sposób nabywa się prawa autorskie oraz jak chronić prawo do utworu, również w Internecie. Wytłumaczą też jak uniknąć naruszania praw autorskich, jak bronić się przed naruszeniami i o czym pamiętać w sytuacji, gdy prawa autorskie stają się przedmiotem obrotu gospodarczego.
Zagadnienia teoretyczne zostaną omówione na praktycznych przykładach, uwzględniających między innymi zastosowanie prawa autorskiego w jednostkach naukowych i badawczych.
Udział jest możliwy po uprzedniej rejestracji na stronie: http://www.jwp-fundacja.pl/Seminarium jest bezpłatne, a na najwytrwalszych i najaktywniejszych uczestników kursu Rzecznicy Talentów czeka staż w Kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.