31 marca 2012 (sobota), godz. 19:00
(Archiwum)

"Żona Króla Leara. Czarna komedia" - pokaz przedpremierowy w Teatrze Żydowskim

„Żona króla Leara. Czarna komedia.” to spektakl o bezrobotnym aktorze, upokarzanym nieustannym chodzeniem od castingu do castingu. Podjęty trud nie daje jednak efektu w postaci roli.

Nagle sfrustrowany aktor podejmuje decyzję - "jeszcze sięgnę po ten najwyższy temat, spontanicznie, bez zaplecza, bez teatru, lecz z ogromną, graniczącą z obłędem chęcią pracy nad rolą Leara".

W tym momencie pojawia się Żona, początkowo sceptyczna, wpada na zwariowany pomysł zagrania Leara przez kobietę. Wiedziona przekonaniem, że na fali współczesnych eksperymentów teatralnych jest to idealna rola dla niej. Ustępuje jednak staremu aktorowi. Mąż chorobliwie marzy o tym, aby chociaż raz jeszcze dostać "wielką rolę", jednak okoliczności zmuszają go do grania w tanich reklamówkach. Podejmuje się tego, bo przecież musi z czegoś żyć.

Kiedy pojawia się kolejna szansa, stawia się na casting. Z przejęcia miesza tekst, który powinien zaprezentować jury, z głęboko w nim tkwiącym monologiem Leara. Przegrywa również ten casting. Dochodzi do niego brutalna prawda - świat już go nie potrzebuje. Jedyna myśl to samobójstwo…tak, ale teatralne, nie rzeczywiste.

"Czas - jak mówi Szekspir - to ogromne morze niewdzięczności".


Scenariusz: Paweł Binke

Reżyseria: Jerzy Gruza

Scenografia: Ewa Łaniecka

Muzyka: Teresa Wrońska

Asystent reżysera: Jadwiga Gryn


Obsada:

Mąż - Wojciech Wiliński / Szymon Szurmiej

Jego Żona - Izabella Olejnik / Barbara Dziekan


ostatnia aktualizacja: 2012-03-30
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
18 marca 2026 (środa), godz. 17:40
One to One: John i Yoko
18 marca 2026 (środa), godz. 17:50
To był zwykły przypadek
18 marca 2026 (środa), godz. 18:00
Sen nocy letniej
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Bohdan Łazuka - To było tak..
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Co po Grace?
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Genialny pomysł
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Godzinka spokoju
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Klub Kawalerów
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
18 marca 2026 (środa), godz. 19:00
Kto chce być Żydem?
Polityka Prywatności