07 listopada 2011 (poniedziałek), godz. 19:00
Wykład dr. Jerzego Tomasza Bąbla Synobójstwo I Kanibalizm
Laboratorium Dramatu zaprasza, 7 listopada o godz. 19:00, na wykład dr. Jerzego Tomasza Bąbla "Synobójstwo i kanibalizm" w cyklu "Numinosum". Scena Przodownik przy ul. Olesińskiej 21., wstęp wolny.
W patriarchalnych społecznościach narodziny syna są dumą ojca, gwarancją jego męskości, siły oraz przetrwania rodu. Syn ma realizować niespełnione plany i nadzieje ojca, budować potęgę klanu. Jednakże relacje pomiędzy ojcem a synem zawsze mają złożony charakter (od ślepego posłuszeństwa potomka po jego bunt). Krnąbrny, samolubny i marnotrawny syn zagraża pozycji i prestiżowi rodzica. Staje się wręcz jego konkurentem do władzy i majątku. To rodzi konflikt, który może przerodzić się w wydziedziczenie a nawet w zbrodnię synobójstwa.
W społecznościach pierwotnych i starożytnych składano bogom – dawcom i kreatorom życia – krwawe ofiary zwierzęce i ludzkie. Jaki był sens tych ofiar i symbolika przelanej krwi? Zabijano obcych, ale również własne dzieci, w tym pierworodnych synów (vide biblijny Abraham). Pojawiło się także zjawisko religijne „zjadania bogów”. Dalekie echo tych praktyk możemy znaleźć w obrzędach chrześcijańskich, gdzie nabrało symbolicznego charakteru. Kanibalizm rytualny podobnie jak kanibalizm związany z zaspokojeniem głodu zawsze miał swoje daleko idące konsekwencje psychologiczne polegające na złamaniu jednego z najsilniejszych zakazów kultury ludzkiej (tabu). Zjadanie zwłok syna, podobnie jak picie krwi ofiar (wampiryzm), stawało się dla sprawcy nieodwracalną patologią, dobrowolnym wykluczeniem z kręgu istot ludzkich, bezlitośnie karanym śmiercią przez nowożytne społeczności. Zakaz składania krwawych ofiar z ludzi pojawił się w świecie starożytnym na długo przed narodzinami chrześcijaństwa, ale czy był i jest on skuteczny? „Bogowie zawsze łakną krwi”, kimkolwiek są obecnie.
Dr Jerzy Tomasz Bąbel – archeolog, prahistoryk. Prowadził wieloletnie badania wykopaliskowe na terenach Wyżyny Sandomierskiej i prahistorycznych kopalń krzemienia w Krzemionkach k. Ostrowca Św. Uczestnik licznych ekspedycji krajowych i zagranicznych (m.in. w Bułgarii, Finlandii, USA, Tadżykistanie, Turkmenii). Autor stu kilkudziesięciu prac naukowych i popularnonaukowych, w tym książek dotyczących wierzeń przedchrześcijańskiej Europy. W Laboratorium Dramatu prowadził wykłady w cyklu "Psychologia Fatum" /"Ścieżka bojownika" i "Tradycja europejska przedchrześcijańska"/
Wykład odbywa się w cyklu "Numinosum", który jest kontynuacją poprzedniego cyklu „Psychologia fatum”. W nowym cyklu przedstawiciele różnych dziedzin współczesnej wiedzy będą pytać, dlaczego człowiek myśli i postępuje irracjonalnie oraz dlaczego jest skazany na doświadczenie religijne.
ostatnia zmiana: 2011-11-03