25 listopada 2012 (niedziela)

Wystawa malarstwa portretowego „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”

14 października w Sali Białej Muzeum Pałacu w Wilanowie odbyła się uroczystość otwarcia wystawy „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”.

W ramach uroczystego otwarcia w kilku słowach o genezie i koncepcji wystawy opowiedzieli: reprezentant rodu Lubomirskich, mecenas sztuki - Książę Jan Lubomirski-Lanckoroński, Dyrektor Pałacu Muzeum - Paweł Jaskanis, Kuratorka wystawy - Anna Ekielska oraz autorka kwerendy i badań naukowych nad portretami Lubomirskich - Teresa Perkowska.

Wydarzenie uświetnili znamienici goście ze świata kultury, sztuki i biznesu, m. in.: Prymas Polski Józef Glemp, dr Jan Kulczyk, J.O. Alexandre książę Lubomirski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Finansów Dominik Radziwiłł,  Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, były Generalny Konserwator Zabytków Aleksander Broda,  Anna i Franz hr. Batthyany, senator Jarosław Lasecki wraz z Małżonką i inni.

Wystawa przygotowana została dzięki współpracy Muzeum Pałacu w Wilanowie z Fundacją Książąt Lubomirskich. Towarzyszy jej przewodnik „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”. Osią tematyczną wystawy jest obecność i działalność rodu Lubomirskich w Wilanowie w XVIII i XIX  wieku.

Opowieść o Lubomirskich w Wilanowie rozpoczyna 3 lipca 1720 roku, kiedy Elżbieta Sieniawska – hetmanowa wielka koronna, nazywana królową bez korony, córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego stała się właścicielką i opiekunką letniej siedziby Jana III Sobieskiego. Za dobra wilanowskie z pałacem zapłaciła Konstantemu Sobieskiemu, synowi króla, czterysta tysięcy tynfów, czyli srebrnych polskich złotówek. Swoim nadwornym architektom zleciła rozbudowę pałacu o skrzydła boczne, odnowiła barokowy ogród, zatrudniła artystów do urządzania wnętrz. Dzięki gospodarności, dobremu gustowi i bogactwu jej i kolejnych właścicielek Wilanowa z rodu Lubomirskich rezydencja zyskiwała modne oblicze artystyczne w duchu XVIII-wiecznego baroku i rokoka. Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję Wilanowską przez niemal cały XVIII wiek.

Przez wnętrza pałacowe poprowadzona została ścieżka tematyczna poświęcona mecenatowi Lubomirskich w Wilanowie. Ułożona jest z dziesięciu przystanków znajdujących się w miejscach, w których zachowały się artystyczne świadectwa działalności członków rodu. Wystawa prezentowana jest w pomieszczeniach prawego skrzydła – Sali Białej oraz Apartamencie Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej. Pierwsza część ekspozycji - „Polityka” - prezentuje wielkoformatowe portrety najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lubomirskich. Druga część wystawy - „Prywatność” - jest poświęcona postaci Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej bliskim. W czasie wystawy można zobaczyć wnętrza apartamentu kąpielowego - Łazienki Lubomirskiej, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Wystawa ukazuje tajemnice staropolskiego portretu i wprowadza w fantastyczny świat tworzonej m. in. przez ród Lubomirskich kultury dworskiej, od wieków balansującej na granicy prywatności i polityki. Z edukacyjną prezentacją multimedialną „Portret staropolski w Wilanowie - Lubomirscy” można zapoznać się pod adresem: http://www.wilanow-palac.pl/file/multimedia/13_lubomirscy/
Więcej informacji na temat rodu Lubomirskich znajdą Państwo na stronie:  http://www.fundacjaksiazatlubomirskich.pl/

Wystawa jest czynna dla zwiedzających od 15 października 2011 r. – w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę  od 9.30 do 15.00 i w niedzielę od 10.30 do 15.00. Łazienka Lubomirskiej będzie otwarta w każdy piątek. Koszt biletów to 15 - 20 zł. Wystawa została wpisana w ekspozycję stałą pałacu i będzie czynna do 25 listopada 2012 r.


ostatnia zmiana: 2011-10-27
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
05 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Maria Skurjat-Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
05 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
06 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
06 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
06 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Olga Bończyk - Piosenka dobra na wszystko
07 listopada 2024 (czwartek), godz. 17:30
Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka
 
Polityka Prywatności