08 grudnia 2011 (czwartek)
„Hiszpańskie wariacje, polskie szaleństwa…” Nowa Galeria w Muzeum Plakatu w Wilanowie
Od 12 października br. w Muzeum Plakatu w Wilanowie bedzie można podziwiać wystawę „Hiszpańskie wariacje, polskie szaleństwa…”, która obejmuje prace tworzone przez polskich i hiszpańskich artystów w latach 1950–2009.
Wystawa „Hiszpańskie wariacje, polskie szaleństwa…” rozpocznie się wernisażem o godzinie 18:00 w Muzeum Plakatu w Wilanowie 11 października 2011 r. i potrwa do 8 stycznia 2012 r. Na ekspozycji prezentowanych będzie ok. 190 plakatów filmowych, teatralnych, muzycznych i politycznych z lat 1950–2009, które dotychczas były eksponowane wyłącznie okazjonalnie i zazwyczaj na marginesie dokonań twórców szkoły polskiego plakatu.
Wbrew sugestii tytułu, wystawa nie ograniczy się tylko do prezentacji prac powstałych na terenie Polski i Hiszpanii. Przyczyniła się do tego emigracja artystów, związana z sytuacją polityczną obu państw (odpowiednio) po zakończeniu wojny domowej (1936-1939) i II wojny światowej. Interkulturowy kontekst ekspozycji pogłębiają skomplikowane biografie artystów, w tym m.in. Andrzeja Klimowskiego – Polaka urodzonego i wychowanego w Wielkiej Brytanii, Eduardo Muñoza Bachsa – Kubańczyka o hiszpańskim rodowodzie, Jaime Nieto – Hiszpana urodzonego we Francji, a wychowanego w Polsce. Widoczne na plakatach zestawienie obu kultur, pokazuje ich atrakcyjność, różnorodność a także wspólne dla nich tematy i pozwala na uwydatnienie skomplikowanych związków polsko-hiszpanskich.
W celu ułatwienia odbioru, materiał prezentowany na wystawie, został podzielony na następujące grupy:
I. plakaty teatralne (z klasyfikacją na „festiwale teatralne” „klasykę hiszpańską”, „współczesną klasykę polską” oraz „klasykę ogólnoświatową”);
II. plakaty anonsujące wydarzenia i instytucje świata kultury;
III. plakaty muzyczne (odnoszące się do różnych rodzajów muzyki oraz widowisk i festiwali muzycznych);
IV. plakaty filmowe – z poddziałami: „kino hiszpańskie”, „kino polskie” i „festiwale filmowe”;
V. plakat turystyczny;
VI. plakat polityczny.
Jeśli chodzi o dwie ostatnie pozycje, są to jedynie wybrane prace z licznych zestawów kolekcji.
„W dwóch lub trzech przypadkach do prac eksponowanych dodaliśmy pojedyncze plakaty pochodzące z krajów sąsiadujących z Polską i Hiszpanią (Czechy, Portugalia), chcąc trochę
na zasadzie żartu, a trochę poprzez zaskoczenie pokazać, jak na „neutralnym gruncie” interpretowano analogiczne tematy. Być może uda się nam osiągnąć w ten sposób efekt „krzywego zwierciadła”, czyli jeszcze jeden, wzbogacający punkt widzenia.” – mówi Jacek Szelegejd, kurator wystawy w Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających Muzeum Plakatu w Wilanowie, będzie trwająca od 3 października 2011 r. do 20 listopada 2011 r. w Głównej Galerii wystawa "Popatrz na mnie jeszcze raz! Artyści oczami innych artystów". Prezentuje ona ponad dwieście plakatów przedstawiających ludzi kultury i sztuki. To przekrojowy i autorski wybór dzieł z kolekcji Muzeum Plakatu w Wilanowie od przedwojennych, aż po plakaty z XXI wieku, prezentowane podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Biennale Plakatu oraz tegorocznego Salonu Plakatu Polskiego. Kuratorem wystawy jest Aleksandra Oleksiak.
ostatnia zmiana: 2011-10-10