Jeszcze mniejsze koncerty świata , bo tylko dla 35 osób tyle jest miejsc w Fotoplastikonie Warszawskim, jedynym takim obiekcie na świecie, zachowanym w oryginalnym miejscu eksploatacji. W ramach koncertów ta XIX-wieczna maszyna ukaże widzom swoje wnętrze! Tym razem w Fotoplastikonie zagra tegoroczny laureat nagrody Fryderyki Tr s.b.
Fotoplastikon to urządzenie wynalezione w połowie XIX wieku i niezwykle popularne jeszcze w początkach następnego stulecia. W czasach, gdy nie było jeszcze kina, fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Widz oglądał obrazy trójwymiarowe, dzięki czemu mógł odnosić wrażenie, że podróżuje w odległe miejsca i osobiście uczestniczy w wielu wydarzeniach. Fotoplastikon Warszawski rozpoczął działalność około 1905 roku i przetrwał w tym samym miejscu Warszawy do dziś. W ramach cyklu „Jeszcze mniejsze koncerty świata” ta niezwykła machina ukaże widzom swoje wnętrze. Koncertom towarzyszy pokaz „wystawy niespodzianki”.
21 lipca we wnętrzu Fotoplastikonu zagości zespół Tr s.b – grupa składa się z Polki i dwóch muzyków o europejsko-amerykańskich korzeniach. Nazwa zespołu oznacza (z francuskiego) „bardzo.b” i jest odnośnikiem do muzyki klasy b, surowej, nieoszlifowanej. Pierwsza nagrana w Polsce płyta Très.b „The Other Hand” ukazała się na rynku 21 września 2010 roku nakładem EMI Music Poland. Finalnego szlifu nadał jej w swym nowojorskim studio nadworny producent Nicka Cave'a - Victor Van Vugt. W ich muzyce możemy doszukać się także echa Sonic Youth. Płyta została uhonorowana nagrodą Fryderyki 2011 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. Très.b można było wielokrotnie zobaczyć w Polsce m.in. na głównej scenie OFF Festiwalu w 2009 roku, a także przed zespołem HEY. Misia śpiewała m.in. na składance „Wyspiański Wyzwala” (z Dr.No) czy na ostatniej płycie Bajzla. Mają za sobą ponad 100 występów na scenach całej Europy i cieszą się opinią doskonałego zespołu koncertowego.
ceny biletów: normalny - 4zł, ulgowy - 2zł
miejsce: Fotoplastikon Warszawski, al. Jerozolimskie 51
Więcej informacji:
dodane przez Muzeum Powstania Warszawskiego