30 maja 2011 (poniedziałek)
Festiwal III Japońska Wiosna w Warszawie
Festiwal Japońska Wiosna ma na celu przybliżenie warszawskiej publiczność piękna tradycyjnej sztuki japońskiej. W programie spektakle, koncerty, warsztaty z udziałem wybitnych artystów zaproszonych z Japonii.
Festiwal rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa do 30 maja 2011
W czasie tegorocznej edycji festiwalu odbędą się trzy występy sceniczne. Po raz pierwszy w Polsce, w Teatrze Na Woli, wystąpi Nishikawa Fukushino - mistrzyni tradycyjnego tańca gejsz Buyō z pięcioma uczennicami. Będzie można zobaczyć również występ światowej sławy aktora poetyckiego, średniowiecznego teatru Nō Akiry Matsuiego oraz mieszkającego w Warszawie tancerza Butoh, Rui Ishihary.
Spektakle wystawiane w Teatrze na Woli
28 kwietnia, godzina 19:00 - Japoński teatr tańca Butoh "ulotnych cieni". Tańczy Rui Ishihara
7 maja, godzina 19:00 - Japoński teatr tańca Buyo – „Zamieć płatków wiśniowych, czyli o przekazywaniu ducha”. Tańczy Nishikawa Fukushino wraz z uczennicami.
15 maja, godzina 19:00 – „Zwoje jedwabiu”. Fragmenty dramatów klasycznego teatru Nō w wykonaniu mistrza Akiry Matsuiego
Festiwal stwarza również możliwość nauki tradycyjnych sztuk od zaproszonych mistrzów. „W tradycyjnej sztuce japońskiej niezwykle ważne jest czynne uczestnictwo widza. Chcielibyśmy umożliwić osobom zainteresowanym sztuką japońską, naukę od największej klasy mistrzów” - mówią organizatorki festiwalu, Hana Umeda i Elżbieta Jabłońska. W programie przewidziane są warsztaty tańca Buyo prowadzone przez mistrzynię Nishikawa Fukushino, warsztaty teatru Nō prowadzone przez mistrza Akirę Matsuiego oraz warsztaty haiku prowadzone przez wybitną tłumaczkę poezji japońskiej i poetkę Agnieszkę Żuławską Umedę.
Współczesnym akcentem jest performance muzyczny na dwa flety i japońskiego tancerza Sound in motion przygotowany przez nominowany w tym roku do Fryderyków, zespół Flute o’clock we współpracy z tancerzem Rui Ishiharą. Łączy on minimalistyczne utwory współczesnych kompozytorów Japońskich z tańcem Butoh i opowieścią o ciemnych stronach psychiki ludzkiej.
Imprezie towarzyszy zbiórka publiczna na rzecz pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Japonii, prowadzona przez Polską Akcję Humanitarną.
Szczegółowy program festiwalu „III Japońska Wiosna w Warszawie” znajdą Państwo na stronie: www.marebito.pl
Festiwal współorganizują: Muzeum Etnograficzne, Teatr na Woli, Centrum Promocji Kultury, akcja „Milion żurawi – pomoc dla Japonii”.
Honorowy patronat nad Festiwalem objęła Ambasada Japonii.
Patronami festiwalu są Fundacja im. Takashimy, restauracja Inaba
ostatnia zmiana: 2011-04-20