18 kwietnia 2011 (poniedziałek), godz. 19:00
Wykład profesora Cezarego Wodzińskiego o Katharsis
Laboratorium Dramatu zaprasza – 18 kwietnia o godzinie 19:00 – na wykład prof. Cezarego Wodzińskiego poświęcony Katharsis. Wstęp wolny.
Katharsis (gr. κάθαρσις - oczyszczenie) to jedno z podstawowych pojęć „Poetyki” Arystotelesa określające sposób oddziaływania tragedii na widzów. Katharsis można określić jako oczyszczenie duchowe, uwolnienie widza od litości i trwogi, po wcześniejszym wywołaniu tych uczuć.
W XX wieku pojecie katharsis zostało wprowadzone do psychologii i psychoanalizy. Tu – najogólniej mówiąc - oznacza uwolnienie od cierpienia, odreagowanie napięcia, zablokowanych emocji, myśli i wyobrażeń, które podlegały kontroli mechanizmów obronnych, ego lub kontroli społecznej.
Cezary Wodziński /1959/ - Filozof, historyk filozofii i tłumacz i eseista. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Za rozprawę habilitacyjną Heidegger i problem zła otrzymał Nagrodę PAN im. Tadeusza Kotarbińskiego. W 2000 roku nakładem Oxford University Press ukazało się angielskojęzyczne tłumaczenie tejże książki (Heidegger and the Problem of Evil). Główne obszary zainteresowań Wodzińskiego obejmują filozofię Szestowa i Heideggera, metafizykę, fenomenologię, hermeneutykę, filozofię grecką oraz filozofię dialogu. Jest autorem między innymi: Wiedza i zbawienie. Studium myśli Lwa Szestowa; Heidegger i problem zła; Trans, Dostojewski, Rosja, czyli o filozofowaniu siekierą; Nic po ironii. Eseje czwarte; Kapłana błaznem. List do Janusza Palikota. Tłumaczył Szestowa, Nietzschego i Heideggera. Wykładał m.in. w Moskwie, Chicago i Sztokholmie.
18 kwietnia, godzina 19:00
Wstęp wolny
Laboratorium Dramatu
Olesińska 21 /Stary Mokotów/
ostatnia zmiana: 2011-04-12