16 kwietnia 2011 (sobota)

Najstarsza polska relikwia zagra w MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ w Warszawie

Zgodnie z podaniem, Apostoł miał nim odciąć ucho Malchusa, sługi Arcykapłana, podczas pojmania Jezusa w ogrodzie oliwnym.

Jest on pierwszą, najstarszą w Polsce relikwią,  która  dotarła  bezpośrednio  z  Rzymu  do  dopiero  co  ochrzczonej  Polski  w  968 r. Miecz św. Piotra, bo o nim mowa, będzie rekwizytem w największym na świecie Misterium Męki Pańskiej w Warszawie.
Wypożyczanie tak cennej pamiątki to niecodzienna praktyka. Muzeum Archidiecezjalne  w  Poznaniu zrobiło wyjątek specjalnie dla Misterium Męki Pańskiej. – W tym roku Misterium Męki Pańskiej nawiązuje do beatyfikacji Jana Pawła II. Jest to dla nas bardzo ważna okazja, która w połączeniu z pięknem i tematem widowiska, pozwala nam odstąpić od przyjętych norm – mówi Aleksandra Pudelska, kustosz w Muzeum Archidiecezjalnym  w  Poznaniu – Chcemy tym samym pokazać jak ważne pod względem artystycznym, kulturalnym ale także religijnym jest to widowisko  – dodaje.

Na co dzień Miecz św. Piotra można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym  w  Poznaniu, jednak wyjątkowo, 16 kwietnia, znajdzie się on na Torze Treningowym na Służewcu. Będzie się nim posługiwał aktor, który zagra św. Piotra w Misterium Męki Pańskiej. Muzeum wydelegowało pracownika, którego zadaniem będzie całodobowa opieka nad relikwią. – Z mieczem św. Piotra będę przebywał cały czas. Od momentu wyjazdu z Poznania aż do powrotu do Muzeum – mówi Michał Błaszczyński, pracownik Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu – Z Mieczem będę spał, jadł śniadanie i pił kawę – śmieje się. Rekwizyt będzie transportowany specjalnie do tego celu przygotowanym samochodem w dodatkowo zabezpieczonej skrzyni. Prosto po przedstawieniu powróci on na swoje miejsce do Skarbca w Poznaniu.

Na aktorze grającym rolę św. Piotra spoczywa duża odpowiedzialność. Musi on skupić się nie tylko na grze ale także nad odpowiednim zabezpieczeniem i szacunkiem dla relikwii.
Osoby, które chcą z bliska obejrzeć Miecz św. Piotra, koniecznie muszą wykorzystać okazję zobaczenia go „w akcji” w trakcie spektaklu Misterium Męki Pańskiej. Mogą też odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne  w  Poznaniu i udać się wprost do Skarbca. 8 kwietnia Muzeum organizuje konferencję, na której zaprezentuje najnowsze badania przeprowadzone nad mieczem przez Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie.


ostatnia zmiana: 2011-03-29
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
17 listopada 2024 (niedziela), godz. 18:30
Maria Skurjat-Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
17 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:00
Agnieszka Kledzik Band tribute to Ella Fitzgerald
17 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
17 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
17 listopada 2024 (niedziela), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
17 listopada 2024 (niedziela), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
Polityka Prywatności