28 lutego 2011 (poniedziałek), godz. 19:00
(Archiwum)

Toksyczna rodzina antyczna – „eumenidy”

Laboratorium Dramatu zaprasza w poniedziałek – 28 lutego o godzinie 19:00 – na czytanie „Eumenid” - ostatniej części „Orestei” Ajschylosa. Czytanie wyreżyseruje Łukasz Chotkowski.

W czytaniu wezma udział m.in. : Anna Chodakowska, Marta Nieradkiewicz i Tomira Kowalik.

Po czytaniu zapraszamy na dyskusję z udziałem dr Zbigniewa Kadłubka, filologa klasycznego i dr Cezarego Żechowskiego, psychologa i psychiatrę.

Oresteja” Ajschylosa (wystawiona w 458 p.n.e.) to jedyna pełna zachowana trylogia tragiczna z czasów antycznych. Jej pierwsza część, „Agamemnon”, opowiada o dowódcy wojsk greckich, który po wielu latach oblężenia Troi wraca do domu, gdzie zostaje zabity przez swą żonę Klitajmestrę i Aigistosa. W drugiej części - „Ofiarnicach” - rodzinne toksyny rozlewają się dalej. Zemsty na Klitajmestrze  dokonują Elektra i Orestes, dzieci Agamemnona i Klitajmestry. W „Eumenidach” Orestes ścigany przez erynie decyduje się poddać sądowi Ateny.

Czytanie odbywa się w ramach cyklu  „Toksyczna rodzina antyczna”, który przedstawia podstawowe mity eksploatowane w tragedii greckiej – tebański i trojański –  w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą.

Laboratorium Dramatu, ulica Olesińska 21
28 lutego o godzinie 19:00
Wstęp wolny


ostatnia aktualizacja: 2011-02-23
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
6 grudnia 2025 (sobota), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
6 grudnia 2025 (sobota), godz. 21:10
Błysk diamentu śmierci
6 grudnia 2025 (sobota), godz. 22:00
🎅 SANTA LOST CONTROL - Mikołajki w Jednorożcu
6 grudnia 2025 (sobota), godz. 23:00
SO HARD ANNIVERSARY | Warszawa 6.12
6 grudnia 2025 (sobota), godz. 23:30
HANNAH LAING | 6.12
6 grudnia 2025 (sobota), godz. 23:45
ARK: Gioli & Assia present Resurrection
6 grudnia 2025 (sobota), godz. 23:45
ARK: Gioli & Assia present Resurrection | Warszawa
7 grudnia 2025 (niedziela), godz. 11:00
Alicja w krainie cyberczarów
7 grudnia 2025 (niedziela), godz. 16:15
Dzień Petera Hujara
7 grudnia 2025 (niedziela), godz. 16:30
Pierniczek okrutniczek
7 grudnia 2025 (niedziela), godz. 17:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
Polityka Prywatności