03 grudnia 2010 (piątek)

Sylvan

kategoria: koncerty

Cykl grudniowych koncertów w Progresji rozpoczyna piątkowy występ dwóch wyjątkowych i bardzo cenionych w naszym kraju zespołów progresywnych - niemieckiego Sylvan i francuskiego The Black Noodle Project.

Zespoły przyjeżdzają do Polski na krótką trasę Polish Prog-Rock Tour 2010, w ramach której zagrają również w jutro w Piekarach Śląskich (Andaluzja) i w sobotę w Poznaniu (Blue Note). Dodatkowo w Progresji wystąpi zespół Forma.

Wokalista z tytułem doktora fizyki, otoczony czwórką znakomitych muzyków, tak w telegraficznym skrócie przedstawić można niemiecki zespół Sylvan, który gościł już w Progresji przed dwoma laty w ramach klubowego cyklu Prog Day. Wizyta związana była z promocją albumu "Presets". Tym razem poznamy na żywo materiał z wydanego w 2009 roku krążka "Force Of Gravity". Historia zespołu rozpoczęła się w 1991 roku, w Hamburgu. Wtedy to trójka szkolnych kolegów: klawiszowiec Volker Söhl, gitarzysta Kay Söhl oraz perkusita Matthias Harder postanowiła założyć własną grupę rockową. Jej pierwsza nazwa to: Chamäleon. Wkrótce dołaczył (ale tylko na krótko) do nich wokalista i basista w jednej osobie: Marko Heisig. W 1995 roku jego miejsce zajął Marco Glühmann i właśnie wtedy zespół przyjął obecną nazwę. Słowo Sylvan pochodzi od „Sylvanus” - nazwy boga lasów. W 1999 roku wydany został debiutancki krążek grupy. Zatytułowano go Deliverance. Na płycie tej, zgodnie z zamierzeniami Sylvan, roiło się od inspiracji i nawiązań do twórczości legendarnych zespołów, takich jak: Marillion, Genesis, Queen czy Pink Floyd. W 2000 roku grupa opublikowała kolejny album: Encounters. Pojawiły się na nim nieco dojrzalsze, a przede wszystkim mocniejsze dźwięki. Wkrótce po wydaniu Encounters, basista Michael Harnack na stałe zadomowił się w składzie hamburskiej formacji. Trzecia płyta (ujrzała światło dzienne w 2002 roku) Sylvan, nazwana została Artifcial Paradise. Niemcy potwierdzili nią, że interesuje ich muzyka łącząca w sobie elementy metalu i art.-rocka. Artificial Paradise nie jest koncept albumem, ale tematyka wszystkich utworów wiąże się z pożądliwością, dwulicowością i powierzchownością życia we współczesnym społeczeństwie.

The Black Noodle Project narodziło się na paryskich przedmieściach w 2001 roku. Początkowo było solowym przedsięwzięciem gitarzysty i klawiszowca – Jeremiego Grima. Mają w dorobku cztery duże albumy i każdy z nich jest inny. Był akustyczny "And Life Goes On", bardzo klasyczny "Play Again", w końcu ciężki i mroczny "Eleonore". Najnowszy materiał "Ready To Go" to konglomerat charakterystycznych cech swoich poprzedników. Są akustyczne smaczki, floydowskie odloty, jest też i miejsce dla ciężaru znanego z "Eleonore".

Forma to zespół stworzony przez trzech architektów, którzy za cel postawili sobie perfekcyjne dopasowanie muzyki i treści wizualnych. Swoją twórczość określają jako postmodernistyczny rock progresywny.
 
03.12.2010 - Warszawa - Progresja (początek o godzinie 19:00)

bilety jeszcze dzis dostępne w cenie 55 zł, od jutra oraz w dniu koncertu cena wynosi 65 zł.
 

ostatnia zmiana: 2010-12-01
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
14 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
14 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
14 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
14 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
14 listopada 2024 (czwartek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Warszawie!
Polityka Prywatności