11 grudnia 2010 (sobota), godz. 19:30
(Archiwum)

MARIA STUART Teatr im. W. Horzycy z Torunia Fryderyk Schiller

Sztuka Schillera napisana w 1800 r. wydaje się niezwykle aktualnym dramatem politycznym. Grzegorz Wiśniewski w autorskim opracowaniu tekstu skupił się na tragedii człowieka uwikłanego we władzę, ukazując jednostkę pełną intensywnych emocji.

Maria, oskarżona o spisek na życie Elżbiety, oczekuje wyroku sądu. Obserwujemy zmagania dwóch królowych. Maria, królowa Szkocji jest przekonana, że spotkanie z Elżbietą, królową Anglii, pozwoli im dojść do porozumienia. Elżbieta nie chce uchodzić za królobójczynię i szuka rozwiązania, aby nie na nią spadła odpowiedzialność za wydanie wyroku śmierci. Każda z władczyń ma swoich popleczników, ludzi "zaufanych”, którzy w politycznym labiryncie zrobią wszystko, by utrzymać swoje względy – nawet za cenę czyjegoś życia. Gra polityczna jest bezlitosna.

Toruńska "Maria Stuart” ukazuje dramatyczne starcie racji moralnych i wielkich namiętności, przede wszystkim żądzy władzy, której ulegają nie tylko królowe.

Spektakl uhonorowany nagrodami – główna nagroda aktorska dla Marii Kierzkowskiej za rolę Marii Stuart i nagroda reżyserska dla Grzegorza Wiśniewskiego na IV Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej (2009).

opracowanie tekstu, reżyseria, scenografia Grzegorz Wiśniewski
przekład Jacek St. Buras
kostiumy Katarzyna Zawistowska
występują Maria Kierzkowska, Jolanta Teska, Jarosław Felczykowski, Paweł Kowalski, Sławomir Maciejewski, Marek Milczarczyk, Tomasz Mycan, Michał Marek Ubysz, Grzegorz Woś

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza
Pałac Kultury i Nauki


ostatnia aktualizacja: 2010-11-26
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 marca 2026 (czwartek), godz. 09:00
Muzeum Świat Iluzji - wystawa stała
19 marca 2026 (czwartek), godz. 09:00
Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe
19 marca 2026 (czwartek), godz. 10:00
#kopciuszek
19 marca 2026 (czwartek), godz. 10:00
Good Waves Only
19 marca 2026 (czwartek), godz. 10:00
Pchła Szachrajka
19 marca 2026 (czwartek), godz. 10:00
Wystawa stała: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu
19 marca 2026 (czwartek), godz. 17:30
Zniknięcie
19 marca 2026 (czwartek), godz. 18:00
La chimera
19 marca 2026 (czwartek), godz. 18:00
Wariacje Enigmatyczne
19 marca 2026 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 marca 2026 (czwartek), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
Polityka Prywatności