22 października 2010 (piątek)

IV Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2010

Czwarta, rekordowa pod względem liczby wystawców, edycja Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA 2010 odbędzie się w dniach 20-22 października w Warszawie w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej.

W gronie organizatorów - obok inicjatora wydarzenia Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego – po raz pierwszy znalazła się Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej. Organizatorem wykonawczym ACADEMII jest firma Murator EXPO. Podczas targów swoją ofertę zaprezentuje rekordowa liczba 74 wystawców - aż o 50% więcej niż w roku ubiegłym.

Celem Targów ACADEMIA jest zwrócenie uwagi na kierunki rozwoju i problemy środowiska wydawców naukowych i akademickich oraz umocnienie kontaktów branżowych. A także szeroka promocja literatury naukowej i pozycji podręcznikowych w gronie młodzieży akademickiej i wśród wszystkich innych zainteresowanych odbiorców. W tym roku Targi ACADEMIA aktywnie wpisują się ponadto w nurt wydarzeń i starań na rzecz utrzymania zerowego VAT-u na książki.

Seminaria, dyskusje i... dużo tańsza książka
Targi ACADEMIA 2010 to wyjątkowa okazja do zakupu książek i czytników po atrakcyjnej cenie. Wielu wydawców przygotowało rabaty. Wydawnictwo C.H. Beck oferuje 15% rabat, IPS – 10%, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego – 15-20%, PIW – 20-40%, Zeszyty Literackie – 40-70%, Drops – 20%, Wydawnictwo Sic – 25%, Libranova – 5% przy zakupie czytników.

Prezentacji oferty wystawców towarzyszyć będzie wyjątkowo bogaty, wielowątkowy program wydarzeń – równolegle w Gmachu Głównym Politechniki (sala 162B, I piętro oraz sala w Auli Głównej PW na terenie targów) odbywać się będą branżowe seminaria oraz spotkania dla studentów. Prelegenci przedstawią m.in.: zagadnienia związane z elektronicznymi podręcznikami multimedialnymi, ochroną utworu autorskiego czy stanem wydawnictw akademickich oraz podatkiem VAT na książki w 2011 roku. Odbędzie się także cykl spotkań dla bibliotekarzy, seminarium Otwarta Nauka realizowane w ramach międzynarodowego Tygodnia Open Access. Można tez będzie wziąć udział w spotkaniu na temat korzyści płynących z wykorzystania anglojęzycznych podręczników w procesie dydaktycznym uniwersytetów technicznych czy w prezentacji narzędzi Serials Solutions do zarządzania zasobami elektronicznymi dla bibliotek wyższych uczelni.

Poza tym, odbędzie się wiele spotkań kierowanych do młodzieży akademickiej. Pierwszy dzień targów upłynie pod hasłem Strefa Kariery. Partnerami Strefy Kariery są organizacja studencka AIESEC oraz Carrywater Consulting sp. z o.o. Studenci wszystkich kierunków będą mogli dowiedzieć się m.in.: jak przygotować Video CV, które jest skutecznym narzędziem wyróżnienia się wśród kandydatów o pracę, na czym skupić się planując przyszłą karierę, czy jak zostać Project managerem.

W programie wydarzeń Targów ACADEMIA jest też konferencja „Książka elektroniczna – zagrożenie czy szansa”. W jej programie m.in.: o przyszłości książki bez kartek, o ekspansji książki na nowe media, o zaletach i wadach, zastosowaniu i dystrybucji e-podręczników, także o tym jak przygotować e-book i jak go skutecznie zabezpieczyć. Będą tez pokazy czytników i spotkanie na temat możliwości, które kryje elektroniczny papier.

Konkurs ACADEMIA 2010
Tradycyjnie już, w trakcie targów rozstrzygnięty zostanie konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2010. Do konkursu przystąpić mogli wszyscy polscy wydawcy. Wyboru dokona niezależne jury złożone z wybitnych postaci środowiska akademickiego w składzie: Henryk Podolski - Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych (przewodniczący), Jerzy Burski - Agat - Studio graficzne, Piotr Dobrołęcki - Magazyn Literacki KSIĄŻKI, prof. Janusz Dyduch - Naczelna Organizacja Techniczna, Andrzej Jerzmanowski - Uniwersytet Warszawski, Ewa Kobierska-Maciuszko - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Grzegorz Sędek - Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Instytut Psychologii PAN. Do konkursu zostały zgłoszone 43 książki. Wręczenie Nagrody Głównej – czeku na druk 150 000 stron (Sponsor: Drukarnia SOWA) i Pucharu Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Wyróżnień ACADEMIA 2010 odbędzie się pierwszego dnia targów podczas Wieczoru Wystawców.

Bogata oferta wydawnicza
Tegoroczne Targi ACADEMIA 2010 kuszą wyjątkowo różnorodną ofertą wydawniczą.

Obok podręczników akademickich dostępne będą publikacje o charakterze publicystycznym, informacyjnym, a także nowości wydawnicze z zakresu literatury pięknej – na targach gościć będą m.in. Bellona, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Annapurna, Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Jeden Świat, Wydawnictwo LTW, Wydawnictwo M, Państwowy Instytut Wydawniczy czy Zeszyty Literackie.

Tegoroczne grono wystawców Targów ACADEMIA poszerzyło się o nowych uczestników prezentujących publikacje naukowe, są wśród nich: Księgarnia Ekonomiczna Kazimierz Leki, IPS, Wydawnictwo
C.H. Beck, Księgarnia Drops, Oficyna Wydawnicza Impuls, oraz Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Łódzka i Krakowska.
W gronie debiutantów na Targach ACADEMIA są ponadto: Narodowe Centrum Kultury, Księgarnia Serenissima, Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Łośgraf Wydawnictwo Naukowe, PHD Książnica Polska, Instytut Badań nad Gospodarka Rynkową oraz BEL Studio.

Także po raz pierwszy na targach swoją ofertę zaprezentują wydawnictwa zagraniczne ActarBirkhäuser Distribution, Yale University Press, The MIT Press / Harvard University Press, Reaktion Books Ltd / Moscow University Press, Onstitute of Archeology, Prague.

Podczas tej edycji targów dużo miejsca poświęcimy także książce elektronicznej, w której specjalizują się Artatech, Libranova, QBS czy firmy eLib.pl i 7bulls.com, które są współorganizatorami konferencji „Książka elektroniczna – zagrożenie czy szansa”.

Spotkania z autorami
Na targach nie zabraknie spotkań z autorami. Wydawnictwo Annapurna zaprasza wszystkich chętnych do swojego stoiska. W czwartek 21 października w godz. 12.00-14.00 można będzie spotkać podróżnika Mieczysława Bieńka – autora książki „Hajer jedzie do Dalajlamy”. W piątek 22 października w godz. 12.00-14.00 - Annę Czerwińską, autorkę „GórFanki”.

Wstęp na targi
Targi otwarte będą: 20 i 21 października (środa i czwartek) w godz. 10.00-18.00 oraz 22 października (piątek) w godz. 10.00-16.00. Wstęp na targi jak i uczestnictwo we wszystkich spotkaniach, seminariach i konferencjach jest bezpłatny.

Spis wystawców, szczegółowy program oraz informacja a targach dostępne są na stronie www.academia.wuw.pl.


ostatnia zmiana: 2010-10-18
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Warszawie!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Warszawie!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Krystyna Prońko śpiewa swoje najpiękniejsze przeboje!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
15 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
BLACK SUN EMPIRE | Warszawa
15 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Eli Brown
Polityka Prywatności