14 listopada 2010 (niedziela)
Festiwal Lalka Też Człowiek – więcej niż teatr lalek
Podczas Festiwalu Lalka Też Człowiek, który odbędzie się 3-14 listopada w Warszawie, odbędą się także imprezy towarzyszące. Każdy będzie mógł nauczyć się trudnej sztuki lalkarskiej, zaś najmłodsi dowiedzą się, jak się zachować w teatrze.
Przez cały czas trwania piątej edycji Festiwalu czynne będą też wystawy, zaś po każdym spektaklu odbędą się dyskusje.
Tematyka Festiwalu Lalka też Człowiek z definicji dotyczy głównie teatru lalek, ale miłośnikom sztuki offowej oferuje dużo więcej poza samymi spektaklami. Wydarzenie rozpocznie się 3 listopada animacjami filmowymi, które będą wyświetlane do samego końca Festiwalu w DK Kadr, DK Praga, DK Świt, SCEK ul. Jezuicka, Teatrze Druga Strefa i w Zachęcie. Równolegle z animacjami i spektaklami odbędą się warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wystawy. Codziennie po spektaklach będą odbywać dyskusje na ich temat prowadzone przez reżysera, autora scenariuszy, inscenizatora Wojciecha Olejnika.
Udział we wszystkich wydarzeniach związanych z Festiwalem – spektaklach, seansach, warsztatach, dyskusjach, wystawach – jest bezpłatny.
Co to jest foyer?
Organizatorzy wydarzenia dbają o edukację teatralną najmłodszych, którym poświęcą warsztaty teatralne 6-7 listopada w Zachęcie. Co to jest repertuar, foyer, elektroakustyk? O czym rozmawiać w bufecie? Dlaczego warto mieć program? Co zrobić z telefonem w teatrze?
– By teatry znów zdobyły widzów, muszą stać się oswojone. To, co nie zawsze jest oczywiste nawet dla dorosłych bywalców teatru, tym bardziej będzie zagadką dla dzieci. Widzimy w nich ogromną ciekawość teatru, stąd już bardzo blisko do rozwinięcia teatralnej pasji – mówi Maciej Dużyński, aktor, prowadzący warsztaty teatralne.
Nauczą się chodzić
Do nieco starszych odbiorców – młodzieży i dorosłych – skierowane są warsztaty poświęcone teatrom lalek. Zaczną się od pokazu slajdów i filmów z wykładem o historii teatru lalek w tle, później zaś uczestnicy wczują się w rolę aktorów teatru lalek.
– Dzięki zajęciom z lalką uczestnicy dowiedzą się, że aby umieć zainteresować widza, trzeba w lalkę tchnąć cała swoją osobowość. Animowanie nie jest proste. Będziemy ćwiczyć z marionetka ćwiczebną, począwszy od najprostszych zadań: chodzenia, siadania, podnoszenia rąk. Uczestnicy spróbują swoich sił także z lalką z tradycyjnego teatru japońskiego Bunraku oraz z lalką ćwiczebną na gumach. Nauczą się współpracy trzech osób animujących jedną lalkę – wymienia prowadząca warsztaty Dorota Anna Dąbek, dyrektor Festiwalu „ANIMO” w Kwidzynie, reżyser i aktorka teatru lalek.
Zapisy na warsztaty:
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Pl. Małachowskiego 3,
tel. 22 556 96 00; www.zacheta.art.pl
Udział w warsztatach jest bezpłatny
Oceń wybór jury
Wydarzeniem poprzedzającym Festiwal był konkurs na plakat promujący wydarzenie, który tradycyjnie towarzyszy każdej edycji. Do siedziby organizatora wpłynęły prace konkursowe z Polski, Białorusi i Portugalii. Wygrała polska propozycja. Wszystkie plakaty – ze zwycięskim na czele – zostaną wyeksponowane w Galerii Stara Prochownia wraz z plakatami z poprzednich edycji Festiwalu. Wystawa jest otwarta dla publiczności i będzie stanowić interesujący dodatek do festiwalowych spektakli. Każdy będzie mógł ocenić, czy organizatorzy Festiwalu wybrali najciekawszy projekt.
Przenieś się do Biura Snów Zagubionych
Leonora de la Cruz, beatyfikowana w 1767 roku hiszpańska karmelitanka, zasłynęła profetycznymi snami, w którym przewidziała Rewolucję Francuską, zagładę Titanica i wiele innych dramatycznych zdarzeń. W latach 20. XX wieku odkryli ją francuscy surrealiści i obwołali swoją patronką. Poświęcony jej performance Senny żywot Leonory de la Cruz będzie towarzyszył Festiwalowi 6-14 listopada w Galerii Stara Prochownia. Przy użyciu wizualno-muzycznych efektów wydarzenie będzie przedstawiało inicjacyjną podróż tytułowej bohaterki i zafascynowanych nią postaci.
Performance przenosi widzów do Biura Snów Zagubionych w zakonie Sióstr Drzemiących koło Salamanki, przechowującym relikwie świętej oraz zamknięte w naczyniach połączonych sny wizjonerskie. Publiczność ogląda i – jeśli zechce – uczestniczy w serii "objawień".
Autorką instalacji jest Elżbieta Jeznach – działająca w Paryżu lalkarka i reżyserka teatralna.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” odbywa się pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ośrodka Polskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy POLUNIMA.
ostatnia zmiana: 2010-10-08