04 października 2010 (poniedziałek), godz. 19:00

Pierwsze czytanie w reżyserii Mai Kleczewskiej

Scena przy Olesińskiej rozpoczyna poniedziałkowe spotkania - 4 października - czytaniem pierwszej części "Orestei" w reżyserii Mai Kleczewskiej. W sezonie 2010/2011 Laboratorium Dramatu konktynuuje wykłady "Psychologia Fatum" i czytania w cyklach: „Toksyczna Rodzina Antyczna", "Ogród Księgi" i "Wokół Ognia".

Od nowgo roku ruszy również cykl poświęcony bajce widzianej oczami psychoanalityka. Po każdym spotkaniu odbywa się dyskusja z udziałem publiczności.

4 października 2010, godzina 19:00 - „Oresteja” Ajschylosa
„Oresteja” Ajschylosa (wystawiona w 458 p.n.e.) to jedyna pełna zachowana trylogia tragiczna z czasów antycznych. Jej pierwsza część, „Agamemnon”, dotyczy dowódcy wojsk greckich, Agamemnona, króla Argos, który po wielu latach oblężenia Troi wraca do domu. Podczas nieobecności króla w Argos pojawił się tam jego kuzyn, Aigistos, z którym łączyła go rodzinna tragedia niedokończonej zemsty. Podobnie żona króla, Klitajmestra, nie zapomniała nigdy, że Agamemnon poświecił dla wiatru w żagle ich córkę Ifigenię.
W obsadzie m.in. Stanisław Brudny, Wojciech Solarz, Roma Gąsiorowska, Janusz R. Nowicki.
Wstęp wolny

CYKLE CZYTAN I WYKŁADÓW

TOKSYCZNA  RODZINA  ANTYCZNA
Cykl przedstawia dwa podstawowe mity tragedii greckiej – tebański i trojański – w kontekście związków rodzinnych. Pojęcie toksyczności dla określenia wyniszczających emocjonalnie i fizycznie związków, zarówno rodzinnych jak i nierodzinnych, wprowadziła dwudziestowieczna psychologia. Przy zastosowaniu tego pojęcia do odczytania sytuacji bohatera tragedii antycznej otwiera się nowa perspektywa czytania tych dramatów, w których to nie klątwa rządzi człowiekiem, lecz człowiek klątwą. Moderatorem cyklu jest teatrolog dr Jagoda Hernik Spalińska, a stałymi ekspertami są filolog dr Zbigniew Kadłubek i psycholog dr Cezary Żechowski.

OGRÓD KSIĘGI
Tematem „Ogrodu Księgi” jest Księga Ksiąg. W ramach tego cyklu wybitni polscy aktorzy czytają  fragmenty Starego Testamentu w różnych przekładach, należących do różnych wyznań. Czytaniom towarzyszą dyskusje z udziałem zaproszonych ekspertów, znawców Biblii, religioznawców, teologów, filozofów, pisarzy oraz publiczności. Kuratorem cyklu jest Paweł Śpiewak (socjolog i historyk idei, profesor Uniwersytetu Warszawskiego),  Stałym ekspertem jest psycholog dr Zenon Waldemar Dudek.

WOKÓŁ OGNIA
W cyklu „Wokół Ognia” są czytane najstarsze sceniczne utwory hinduskie. Cykl prowadzi profesor Maria Krzysztof Byrski, wybitny polski hinduista i były ambasador Polski w Indiach. Stałym ekspertem cyklu jest dr nauk humanistycznych Tomasz Olchanowski.

PSYCHOLOGIA  FATUM
Cykl wykładów „Psychologia fatum” stanowi próbę pokazania związków między psychiką a kulturą. Na kolejnych spotkaniach przedstawiciele różnych dziedzin pytają, dlaczego człowiek jest równocześnie zdolny do naśladowania Stwórcy i utożsamiania się z demonami. Program cyklu wykładów opracował dr Zenon Waldemar Dudek, redaktor naczelny pisma „ALBO albo” poświęconego psychologii głębi i psychologii kultury.

Na wszystkie czytania i wykłady wstęp wolny.


ostatnia zmiana: 2010-09-28
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
17 listopada 2024 (niedziela), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Elżbieta Wojnowska - recital urodzinowy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
OPEN SOUND Wiktor Dyduła
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności