31 października 2010 (niedziela)
Rooted Design for Routed Living
1 października br. w budynku Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zainaugurowana zostanie wystawa Rooted Design for Routed Living. Będzie ona premierą innowacyjnych obiektów stworzonych przez dziesięciu młodych projektantów z Polski i Norwegii.
Tego samego dnia odbędzie się spotkanie z dizajnerami, którzy opowiedzą o swoich projektach.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Rooted Design for Routed Living. Alternatywne strategie projektowania jest warsztatem badawczym zorganizowanym we współpracy programu a-i-r laboratory w Centrum Sztuki Współczesnej z Nordic Artists’ Centre w Norwegii.
Prezentowane w budynku Laboratorium przedmioty powstały w wyniku dwuletniego procesu poznawczego dziesięciu młodych projektantów specjalnie dla dwóch ośrodków: a-i-r laboratory w Warszawie i Nordic Artists’ Centre w Dale. Obie rezydencje twórcze są instytucjami badawczymi, w których pracują i mieszkają artyści. To właśnie z myślą o nich wykonane zostały obiekty.
Dizajnerzy zaangażowani w projekt Rooted Design for Routed Living odwiedzali obie instytucje, stając się na pewien czas ich rezydentami, mogli „na własnej skórze” odczuć ich specyfikę i poznać lokalne tradycje projektowe. Z jednej strony artyści odwiedzili placówkę położoną na wsi na zachodnim wybrzeżu Norwegii, z drugiej przebywali w instytucji funkcjonującej w europejskiej metropolii. Obecność w dwóch tak różnych przestrzeniach była dla projektantów źródłem inspiracji, wiedzy, swoistym dialogiem dwóch kultur funkcjonujących w odmiennych otoczeniach. Zespoły projektantów w swoich pracach wykorzystały własne doświadczenia w oparciu o lokalną tradycję, materiały i sposoby tworzenia.
Wspólna płaszczyzna, od której zaczęła się wymiana między naszymi ośrodkami, to podobieństwo między programami rezydencyjnymi przy jednoczesnej odmienności warunków, w jakich odbywają się pobyty twórcze – mówią kuratorki wystawy z CSW.
Sam projekt został sformułowany tak, by polscy i norwescy projektanci mieli możliwość prowadzenia badań na obcym gruncie – dodają.
W efekcie prac powstały przedmioty niezwykłe, o nietypowym kształcie, innowacyjnej konstrukcji, a jednocześnie cechujące się najwyższą jakością wykonania oraz funkcjonalnością i trwałością.
Przykładem tego sposobu myślenia jest zestaw Split, na który składa się krzesło, stół, wieszak i lampa, czyli wszystko to, co jest potrzebne do pracy i prowadzenia codziennego życia. Projekt oparty jest na sposobie konstruowania mebli za pomocą jednego charakterystycznego elementu, a całość jest wynikiem fascynacji rozwiązaniami strukturalnymi występującymi w meblarstwie i architekturze Polski i Norwegii.
Równie ciekawym rozwiązaniem jest fotel Relikt stworzony z materiału, który dzięki swoim właściwościom zastyga w ukształtowanej przez twórcę formie. W rezultacie siedzisko daje wrażenie zatrzymania w ruchu.
Efekt kilkumiesięcznej pracy artystów będzie można oglądać już od 2 października w warszawskim budynku Laboratorium CSW w Zamku Ujazdowskim. Dzień wcześniej o godzinie 17.00 w Kinie.Lab odbędzie się spotkanie z dizajnerami, a o 19.00 wernisaż.
Wystawa potrwa do 31 października br., wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
ostatnia zmiana: 2010-09-16