16 października 2010 (sobota)

W „Farbiarni na Pięknej” pokazujemy wystawę „Garderoba”

Wystawa „Garderoba” jest konsekwentną kontynuacją tematu z poprzednich cykli prac Agaty Rościechy, takich jak „Ofiarowanie Infigenii” czy „Manekiny”.

Tematu, którego wyczerpać się nie da - kobieta. Symptomatyczne jest jednak, że na żadnej z prac nie dostrzeżemy kobiety pokazanej wprost, a jedynie jej nieodzowne atrybuty, akcesoria, fragmenty stroju.

To patrząc na nie, musimy się domyślać czyją są własnością: kobiety silnej i walecznej, kobiety przytłoczonej codziennymi obowiązkami i zrezygnowanej, kobiety kochającej, uwodzącej, romantycznej? To tak, jakby niewidoczne bohaterki obrazów sięgały do swojej przepastnej szafy  i wyciągały z niej ten fragment stroju, który najlepiej oddaje ich dzisiejszy nastrój.

Ale garderoba to nie tylko miejsce przechowywania ubrań i dodatków, lecz także strój właśnie. To „zewnętrzna powłoka” każdego z nas, nasza „druga skóra”, którą widzą i po której oceniają nas inni – często błędnie.

Ta dwuznaczność tytułu koresponduje znakomicie z charakterem malarstwa Agaty Rościechy: dopracowana kompozycja, bardzo oszczędna paleta barw, przy jednoczesnej dbałości o dekoracyjne szczegóły, stwarzają narrację niejednoznaczną i każącą szukać widzowi „drugiego dna”. Te prawie ascetyczne obrazy zdradzają wyjątkową wrażliwość ich autorki i usprawiedliwiają w pełni słowa, których kilka lat temu użył Prof. Stanisław Hryń opisując malarstwo artystki: „Przemijanie, fantazje, mit, zawarte w obrazach jest trwaniem i istnieniem; pięknych chwil odtwarzanych w umyśle, koncertów grających w duszy, słowa którego ostatecznym śladem jest wzruszenie.”

Agata Rościecha wypowiada się w ściśle określonym programie malarskim stosując klarowne kompozycja i używając jedynie niezbędnych środków plastycznych. Pracuje na płótnach jak również eksperymentuje z papierami.

Agata Rościecha

Absolwentka Wydziału Tkaniny Artystycznej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Dyplom na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Prof. Włodzimierza Kunza, gdzie studiowała w latach 1989-1994. W latach 1993-94 odbyła staż studyjny na Akademie Der Bildenden Künste w Norymberdze w pracowni Malarstwa, Grafiki i Sztuki Obiektu Prof. Rolfa-Guntera Diensta. W 2000 r. otrzymała Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2002 r.  zrealizowała Kwalifikacje I stopnia w zakresie malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od  2004 r. prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych  Krakowskiej Akademii. Wystawy indywidualne: Galeria Lloveras, Arenys de Mar, Barcelona Galeria Cafe del Centre, REUS-Tarragona Galeria 4 GATS, Barcelona Galeria Instytutu Polskiego, Sofia, Bułgaria Galeria Piano Nobile, Kraków Galeria PII, Filadelfia, USA Galeria Artinfo.pl w Fabryce Trzciny, Warszawa. Nagrody i wyróżnienia: (1991)Primus Inter Pares (1996) III Nagroda Ministra Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Biennale Pasteli w Nowym Sączu (1996) Medal Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie na Salonie Malarstwa i Rzeźby (1997) I Nagroda Prezydenta Miasta Tarnowa na Salonie Wiosennym w Tarnowie (2004) Wyróżnienie Art&Business na II Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu (2008) Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na IV Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu (2008) Nagroda Royal Talens na IV Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu.

Farbiarnia na Pięknej to galeria sztuki współczesnej, której misją jest tworzenie otwartej przestrzeni dialogu artystów z odbiorcami. Galeria każdym swoim projektem udowadnia, że sztuka żyje i powstaje niezależnie od miejsc, krajów i granic.

Wśród artystów na stałe współpracujących z Farbiarnią są twórcy z  prężnych ośrodków artystycznych w kraju. Jednocześnie ambicją galerii jest przedstawianie warszawskiej publiczności sztuki utalentowanych twórców, którzy jeszcze nie znaleźli w stolicy swojego miejsca.

Szczególną wagę galeria przywiązuje do różnorodności stylów, tematów i technik. Jedynym wspólnym elementem, który łączy dzieła i artystów związanych z galerią jest ich najwyższy poziom artystyczny.

Galeria wychodzi z wystawami poza swoją główną siedzibę. Wystawia zarówno w innych przestrzeniach miasta, jak i w partnerskich galeriach za granicą. Projekty transnarodowe, przygotowywane i realizowane przez Farbiarnię oraz współpracujące galerie niemieckie i włoskie owocują nowym wymiarem dialogu artystycznego.

Zrealizowane projekty

Galeria przy współpracy z galeriami w Niemczech zorganizowała dotychczas dwie edycje Warsztatów Artystów Plastyków „Abstrakcja – Figuracja” (2008, 2009). Cyklicznie pokazuje prace artystów, organizując wystawy w swojej siedzibie, jak i w innych przestrzeniach m.in.: Porto Praga i biurowcu ITI. Zorganizowaliśmy także szereg ekspozycji polskich artystów w Niemczech m.in.: malarstwa Grzegorza L. Piotrowskiego „Dzień i noc”, malarstwa Joanny Wowrzeczki „Codzienność”, jak również szereg wystaw zbiorowych w Domu Krakowskim w Norymberdze oraz w Konsulacie Polskim w Monachium.

W 2010 r. w planach galerii znalazły się projekty:
-    cykliczne wystawy w Porto Praga (co dwa miesiące).
-    wystawy w siedzibie ITI
-    szereg wystaw w siedzibie Farbiarni (m.in), Agata Rościecha (październik); Joanna Wowrzeczka (październik/listopad) Marianna Stuhr (listopad/grudzień)
-    Galeria Farbiarnia na Pięknej prezentuje prace malarzy: Artura (Artóra) Trojanowskiego, Daniela Perełkiewicza, Jakuba Ciężkiego, Joanny Wowrzeczki, Grzegorza L. Piotrowskiego, Oli Cieślak, Aleksandry Gieragi, Agaty Rościechy, Daniela Krysty, Małgorzaty Kosiec, Pawła Kałużyńskiego, Karoliny Jaklewicz, Sławomira Tomana; grafików: Tomasza Barczyka, Joanny Trzcińskiej, Marianny Stuhr, Katarzyny Kijek, Magdy Janus, fotografów: Sławoja Dubiela, Łukasza Sokoła oraz rzeźbiarza Mateusza Sikory.


ostatnia zmiana: 2010-09-10
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Warszawie!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 18:30
Męski akt - malowanie przy winie w Warszawie!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
15 listopada 2024 (piątek), godz. 19:00
Krystyna Prońko śpiewa swoje najpiękniejsze przeboje!
15 listopada 2024 (piątek), godz. 21:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
15 listopada 2024 (piątek), godz. 22:00
BLACK SUN EMPIRE | Warszawa
15 listopada 2024 (piątek), godz. 23:00
Eli Brown
Polityka Prywatności