15 października 2010 (piątek)

Nie mamy tu miasta trwającego...

Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na wernisaż plenerowej wystawy fotograficznej Nie mamy tu miasta trwającego… Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim: 16 lipca 2010 (piątek), godz. 18.00, skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Podczas wernisażu – koncert kwartetu smyczkowego oraz spotkanie z autorem ekspozycji, Marcinem Brzezińskim i przedstawicielami rodów, do których należały pałace prezentowane na wystawie.
Wystawa pokazuje wielkomiejskie rezydencje, które przed 1939 rokiem należały do arystokracji. Większość z nich uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Te, które odbudowano, tylko zewnętrznie przypominają dawne budowle. Domy arystokracji znacjonalizowano i przekazano różnym instytucjom.

Pokażemy wnętrza rezydencji,  portrety właścicieli, zdjęcia z przyjęć, ślubów, wakacji. Krótkie informacje o historii domów, cytaty z pamiętników, opisujące życie w pałacach, przybliżą nam klimat życia przedwojennej arystokracji warszawskiej.
Marcin Brzeziński, autor ekspozycji: „Ta wystawa to spacer po nieistniejącym mieście. Warszawa, którą odbudowano po 1945 roku przypomina scenografię teatralną – za fasadami nie kryje się dawny świat. Właściwie odeszła już generacja, która dobrze pamiętała okres przed 1939 rokiem. Pozostały nam fotografie i pamiętniki, dzięki którym zaglądamy na chwilę do warszawskich pałaców i poznajemy losy właścicieli. Wystawa opowiada nie tylko o życiu przedwojennej arystokracji warszawskiej, ale również dotyka problemu powojennej „bezdomności” grupy, której odebrano domy rodzinne i próbowano wymazać z ludzkiej pamięci. Dlatego jako tytuł wybrałem biblijny cytat z Listu do Hebrajczyków: „Nie mamy tu miasta trwającego, a przyszłego szukamy”, który doskonale pasuje do tematyki wystawy. Tym samym zdaniem zakończyła przed laty swoje wspomnienia Europa w rodzinie Maria Czapska. Przygotowując wystawę, chciałem pokazać coś więcej niż tylko informacje o historii budowli – to można znaleźć w przewodnikach; chciałem pokazać ludzi, którzy przez stulecia kształtowali obraz tego miasta, budowali swoje rezydencje, gromadzili i udostępniali zbiory sztuki i księgozbiory, którzy trwali z tym miastem aż do końca w 1944 roku. Przykładem jest tu Maria z Czetwertyńskich Adamowa Tarnowska, która z ramienia PCK negocjowała z okupantem niemieckim warunki wyjścia ludności cywilnej po klęsce Powstania Warszawskiego. W świadomości warszawiaków budynki pałaców są często utożsamiane z instytucjami, które się w nich mieszczą. Aby przekonać się, że przy Senatorskiej 37, siedzibie ZTM, nie zawsze sprzedawano bilety, a przy Krakowskim Przedmieściu 15 nie zawsze pracowali urzędnicy, trzeba odwiedzić wystawę Domu Spotkań z Historią”.

Wstępem do ekspozycji będzie mapa przedwojennej Warszawy, na której zaznaczono poszczególne pałace. Przechodząc alejkami, będziemy równocześnie spacerować po miniaturowej Warszawie i poznawać rezydencje poszczególnych rodzin, poczynając od pałacu Sobańskich w pobliżu pl. Na Rozdrożu, i kończąc przy siedzibie Radziwiłłów przy Al. Solidarności.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia rezydencji, które przed 1939 rokiem należały do arystokratycznych rodów m.in. Belina-Brzozowskich, de Bourbon, Branickich, Czetwertyńskich, Kossakowskich, Potockich, Przeździeckich, Raczyńskich, Radziwiłłów,  Sobańskich, Tyszkiewiczów, Wielopolskich,  Zamoyskich. 

Autor wystawy: Marcin Brzeziński, projekt graficzny: Kłaput Project.

NOWA WYSTAWA PLENEROWA DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ
16 lipca – 15 października 2010. Skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. WSTĘP WOLNY



ostatnia zmiana: 2010-08-04
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
23 listopada 2024 (sobota), godz. 23:00
MOON PRESENTS: ADAM TEN
23 listopada 2024 (sobota), godz. 23:59
STORM: Anxhela, Carla Roca, Rust, WRK
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 08:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 24.11 | TRENING
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 11:00
Kosmiczny Pokój
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 11:00
POKazujemy HISTORIĘ
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 12:00
ISU CS PGE Warsaw Cup 2024 | 24.11 | KONKURENCJA
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 13:00
Kosmiczny Pokój
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 13:00
POKazujemy HISTORIĘ
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Pop Opera - od opery do musicalu
24 listopada 2024 (niedziela), godz. 15:00
Pop Opera - od opery do musicalu
Polityka Prywatności