28 sierpnia 2010 (sobota)
Żydowskie Inspiracje W Nowej Muzyce
Podczas tegorocznego Festiwalu „Warszawa Singera” wystąpią zarówno doświadczeni i znani artyści jak i przedstawiciele młodego pokolenia otwarci na odważne eksperymenty muzyczne i przełamywanie barier gatunkowych.
Muzyczny rozdział atrakcji festiwalowych 28 sierpnia otworzy Trio Adama Mazurka, które niezwykle ekspresyjnymi klezmerskimi utworami porwie do tańca widzów podczas nadwiślańskiego koncertu na barce „Herbatnik” podczas imprezy „Wisła szepcze po żydowsku”.
Dużych wrażeń dostarczy słuchaczom popularny izraelski skrzypek, Sanya Kroitor, wykonujący ze swoim zespołem muzykę etniczną i jazzową z elementami klasycznymi. Po gościu z Izraela wystąpi gość specjalny, światowej sławy wiolinista i kompozytor - Michał Urbaniak, który zaprezentuje energetyczny program oparty na dźwiękach fusion i acid jazzu. Podczas tej edycji, jak i w poprzednich, nie zabraknie oryginalnych i nowatorskich projektów muzycznych. Najważniejszym z nich będzie „Geniza ziemia, powietrze, ogień” - instalacja złożona z muzyki i słowa, z udziałem wszechstronnego gitarzysty i kompozytora Raphaela Rogińskiego oraz poetów: Dariusza Pado i Radosława Wiśniewskiego. Ponadto Rogiński przedstawi swój własny projekt, w którym wystąpią najlepsze zespoły i najwybitniejsi muzycy sceny awangardowej: Mitch and Mitch & Kruzenstern i Parahod, Mikołaj Trzaska, Czarne motyle & Raphael Rogiński i zaproszeni goście. Podczas tych koncertów możemy się spodziewać wielce wystrzałowych improwizacji oraz zaskakujących i dynamicznych wulkanicznych eksperymentów dźwiękowych.
Wyjątkowych, duchowych wrażeń dostarczy słuchaczom koncert światowej sławy skrzypka, Yale Stroma, doskonale łączącego muzykę klezmerską z awangardą i jazzem. Towarzyszyć mu będzie żona, Elisabeth Schwartz, która niezwykle energetyzujący repertuar wzbogaci śpiewem w języku jidysz. Tego wieczora przeniesiemy w weselno-karczemne klimaty, które były kiedyś nieodłączną częścią żydowskiego świata.
Trzeciego września na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego o godz. 20 wystąpi z zespołem pianista o światowej renomie - Matt Herskovitz, który zaprezentuje nowy projekt pt. „Jerusalem Thrilogy”, złożony z kompozycji crossover czyli unikalnej mieszanki klasycznego
i współczesnego jazzu progresywnego.
Podczas tegorocznej edycji publiczność będzie mogła oklaskiwać wiele gwiazd światowego formatu, do których bez wątpienia należy Nigel Kennedy i zespół Kroke. Możemy się zatem spodziewać nadzwyczajnego eklektyzm muzyki etnicznej, klasycznej, jazzu i żydowskich przyśpiewek, które porywają, wzruszają i bawią jednocześnie.
W ramach programu "THE GREAT WOMEN OF THE YIDDISH THEATRE" wystąpi z zespołem Theresa Tova z Kanady uhonorowaną wieloma nagrodami aktorką, piosenkarką i pisarką. Ceniona za zmysłowy głos i spontaniczny dowcip. Łączy motywy charakterystyczne dla żydowskiego kanonu z jazzem i teatrem. Tova wystąpi po raz drugi w ostatnim dniu festiwalu z Matt Herskowitzem w koncercie „Simply Jewish Jazz”.
Wielkim wydarzeniem artystycznym będzie na pewno występ Giora Feidmana, nazywanego „królem klezmerów”, wirtuoza klarnetu i saksofonu. Ten genialny argentyński muzyk swoje kompozycje wzbogaca klasycznym pięknem i współczesnymi rytmami, którymi zdobędzie serca festiwalowej publiczności. Feidman zagra z izraelsko-amerykańskim zespołem Gershwin Quartet. Muzycy tego kwartetu nie ograniczają się do jednego, konkretnego stylu, epoki lub kompozytora. W swoim repertuarze mają zarówno utwory klasyczne, jak również nowoczesne jazzowe brzmienia.
Na pewno wielu wielbicieli muzyki żydowskiej przyjdzie na koncert ostatniego klezmera Galicji, Leopolda Kozłowskiego, który z Przyjaciółmi: Jackiem Cyganem, Martą Bizoń, Katarzyną Jamróz, Renata Świerczyńską, Kamilą Klimczak, Andrzej Rogiem, Haliną Jarczyk, Jackiem Hołubowskim zaprezentuje najpopularniejsze szlagiery przedwojennych żydowskich podwórek i ulic.
Nikt, kto nazywa siebie prawdziwym miłośnikiem dobrej muzyki, nie powinien ominąć koncertów odbywających się w ramach tegorocznego festiwalu “Warszawa Singera”. Program festiwalu to eklektyczne zestawienie tradycji z nowoczesnym podejściem do żydowskiego dorobku. Zarówno polscy jak i zagraniczni artyści zaprezentują gościom Festiwalu to, co najlepsze we współczesnej, ambitnej muzyce. To wydarzenie, którego nie można przegapić.
ostatnia zmiana: 2010-07-21