04 lipca 2010 (niedziela)

Inscenizacja historycznej bitwy w Warszawie

W dniach 3 - 4 lipca, w 400 rocznicę zwycięskiej dla Polaków bitwy pod Kłuszynem, zorganizowana zostanie w Warszawie inscenizacja historycznej bitwy. Głównym elementem rekonstrukcji będzie największa od czasów historycznych szarża husarii.

Wydarzenie będzie miało miejsce na rozległych łąkach w pobliżu Centrum Olimpijskiego, na Żoliborzu. W dwudniowej imprezie udział weźmie ponad tysiąc rekonstruktorów z całego świata, zmagania których obejrzy blisko sto tysięcy mieszkańców stolicy oraz turystów. Wydarzeniu towarzyszyć będzie dwudniowy piknik historyczny.

Imprezę organizuje Fundacja Hussar. Patronami imprezy są: Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Dzielnica Żoliborz oraz Muzeum Wojska Polskiego. Biuro prasowe oraz koordynację wydarzenia zapewnia agencja Ogilvy Public Relations.

Kłuszyn to szczytowy moment potęgi Rzeczpospolitej i jedno z najbardziej niezwykłych zwycięstw polskiego oręża. Jednocześnie to jedna z najmniej znanych dat w historii Polski. Cieszymy się,
że dzięki wsparciu naszych partnerów instytucjonalnych będziemy mogli przypomnieć Polakom  o czasach kiedy Polska stawiana była w Europie za wzór potęgi, nie tylko militarne,j ale też kulturalnej i ekonomicznej – powiedział Bartosz Siedlar, prezes Fundacji Hussar.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM IMPREZY „KŁUSZYN 400 LAT”

Sobota 3 lipca
9:00 – „Bitwa pod Kłuszynem” - prezentacja kopii obrazu w Stanicy
10:00 – Próba główna inscenizacji bitwy
11:30 – Turniej szabli, konkurs jazdy militari
12:00 – Premiera dwóch książek o husarii i bitwie pod Kłuszynem autorstwa Radosława Sikory
13:00 – Spotkanie z pisarzem Jackiem Kowalskim
14:00 – Spotkanie z pisarzem Jackiem Komudą
15:00 – Wyjazd husarii i grup do miasta
17:00 – Uroczyste złożenie wieńców na Grobie Nieznanego Żołnierza, przez delegację organizatorów w asyście honorowej Kompanii Wojska Polskiego
19: 00 – Rozdanie nagród laureatom konkursów
21:00 – Koncert Jacka Kowalskiego

Niedziela 4 lipca
9:30 – Msza polowa w strojach historycznych
12:00 – Inscenizacja bitwy pod Kłuszynem z udziałem 130 konnych, w tym 80 husarzy
13:15 – Największa współcześnie siedemnastowieczna szarża, złożona z połączonych sił husarii
i jazdy kozackiej

Podczas dwudniowej imprezy, oprócz inscenizacji bitwy odbędzie się szereg wydarzeń mających na celu promowanie pozytywnych wzorców kultury sarmackiej, takich jak: turnieje dla widzów, konkursy, koncerty, zajęcia oraz gry edukacyjne i historyczne, a także pokazy sokolnika, piechoty, łuczników konnych, Kozaków i kaskaderów. Dla odwiedzających otwarte zostanie też miasteczko
z kramami historycznego rękodzieła i rzemieślników, obóz historyczny, a także stanica kresowa. Podczas imprezy prowadzona będzie również zbiórka książek dla Polaków na Wschodzie.

Rzadko kiedy mamy okazję przyglądać się w Stolicy tak wiernym i spektakularnym rekonstrukcjom historycznych wydarzeń. Przygotowania do tej imprezy były pod względem logistycznym tak złożone, że trwały w sumie ponad rok. W samej bitwie weźmie udział ponad 100 koni. Swoją obecność potwierdzili rekonstruktorzy z całego świata. Obecnie kończymy budowę stanicy kresowej. Impreza z pewnością nie odbyłaby się w tak atrakcyjnej formie, bez wielkiego wsparcia, jakie otrzymaliśmy ze strony instytucji i władz państwowych. Gorąco zachęcamy wszystkich Warszawiaków, by 3 oraz 4 lipca przybyli na Wybrzeże Gdyńskie wraz z całymi swoimi rodzinami. Przekonująca i piękna w obrazie inscenizacja historycznej bitwy z całą pewnością wywoła zainteresowanie nie tylko u najmłodszych widzów – powiedział Tomasz Lis, rzecznik projektu z firmy Ogilvy Public Relations.

Pod Kłuszynem, leżącym 150 km na zachód od Moskwy, wojska polskie pod wodzą hetmana Stanisława Żółkiewskiego, w liczbie około 3800, w tym liczącej blisko 2800 żołnierzy husarii, pokonały siły moskiewskie i szwedzkie w liczbie 23 - 24 tys. żołnierzy, których wspierało około 20 tys. uzbrojonych osób – chłopów oraz chołopów (luźnej czeladzi). W rezultacie bitwy, wojska moskiewskie zostały rozbite, szwedzkie skapitulowały, bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego i obrali carem polskiego królewicza Władysława Wazę, zaś hetman Żółkiewski wkroczył do Moskwy bez konieczności jej zdobywania.  Władysław Waza tytuł carski posiadał do 1634 roku.

Do bitwy pod Kłuszynem doszło w ramach wojny Rzeczypospolitej z Moskwą (1609-1618), która wybuchła  po zawarciu sojuszu Moskwy ze Szwecją wymierzonego przeciw Rzeczypospolitej.

W 400 rocznicę bitwy pod Kłuszynem planowana jest również prezentacja monet "KŁUSZYN" Narodowego Banku Polskiego oraz premiera książek Radosława Sikory na temat husarii oraz bitwy pod Kłuszynem.


ostatnia zmiana: 2010-06-23
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
16 listopada 2024 (sobota), godz. 10:00
WARSZTAT "Jak znaleźć miłość w interncie?"
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:00
Królestwa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 17:30
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Malowanie przy winie w Warszawie!
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
16 listopada 2024 (sobota), godz. 18:30
Skorpionalia | Warszawa
16 listopada 2024 (sobota), godz. 19:00
CANZONETTE VENEZIANE
Polityka Prywatności