22 maja 2010 (sobota)
Już w sobotę odbędzie się Dzień Szwecji!
Kim jest Inrgman Bergman? Czym jest „Dalarna”? W jakim państwie demokracja jest najlepiej rozwinięta? Jeżeli nie znasz odpowiedzi, na któreś z tych pytań przyjdź na Dzień Szwecji!
Już 22 maja, na Rynku Nowego Miasta w Warszawie odbędzie się wyjątkowe święto tego skandynawskiego kraju.
W jeden dzień można będzie poznać kulturę, historię, zwyczaje oraz przysmaki naszego północnego sąsiada. W tym roku imprezę wesprze także firma Husqvarna.
Każdy znajdzie coś dla siebie...
Na pytanie: „co wiesz o Szwecji?” wiele osób nieśmiało przyznaje, że niewiele lub posiłkuje się stereotypami – często nieprawdziwymi. A przecież to kraj o przebogatej tradycji! Królestwo Szwecji – jak brzmi oficjalna nazwa państwa – słynie z dobrobytu, Nagrody Nobla, świetnej literatury, zaangażowanego filmu i „szwedzkiego stołu”. Okazja do zgłębienia swojej wiedzy o Szwecji i jednoczesnej zabawy
w rodzinnym gronie, pojawi się już 22 maja w Warszawie, na Rynku Nowego Miasta!
Wielu czytelników w Szwecji i na świecie bez trudu rozpoznaje takie postaci, jak: Pippi Pończoszanka, Muminki, Dzieci z Bullerbyn czy Linnea. Młodzi czytelnicy na całym świecie znają bohaterów szwedzkich książek dla dzieci, dzięki przekładom na wiele języków. Od 2003 roku przyznawana jest nagroda literacka książek dla najmłodszych, imienia Astrid Lindgner – najpopularniejszej szwedzkiej autorki literatury dziecięcej.
Z kolei dorośli docenić mogą twórczość pisarza Augusta Strindberga czy reżysera Inrgmana Bergmana. Ten pierwszy, to autor demonicznych i kontrowersyjnych dzieł z gatunku prozy - Spowiedź szaleńca i dramatu – Pierwsze ostrzeżenie. Bergman natomiast swoim kinem budzi mocne, aczkolwiek odmienne emocje. Jego filmy – Siódma pieczęć, Tam gdzie rosną poziomki – są zarazem bardzo osobiste i bardzo uniwersalne, zawierają spójną wizję człowieka i świata.
Jednak człowiek funkcjonuje nie tylko dzięki strawie duchowej. Osławiony „stół szwedzki” swoją historią czerpie jeszcze ze średniowiecznej tradycji, kiedy to rodziny zjeżdżały się na kilkudniowe biesiady z własnymi, regionalnymi daniami. W wieku XIX zaczęły pojawiać się pierwsze restauracje zaopatrzone w Smörgåsbord, czyli szwedzki bufet. Osiągał on długość nawet 15 metrów! Nie dziwi zatem popularność tej szwedzkiej tradycji.
Moc atrakcji...
W sobotę, 22 maja na gości pikniku Dnia Szwecji czeka wiele zabaw i niespodzianek! Już od godziny 10:00 będzie można oglądać wystawy i prezentacje przygotowane specjalnie na tę okazję! W trakcie trwania całej imprezy do zwiedzenia będą poszczególne strefy – namioty z określoną tematyką. Wyznaczono przestrzeń dla dzieci, gdzie odbywać się będą rozmaite gry i zabawy. Goście będą mieli możliwość poznania tradycji, kultury i przyrody w namiocie Turystyczna Szwecja. Firmy o szwedzkim rodowodzie, w tym Husqvarna, będą miały szansę zaprezentowania swoich produktów. Oddzielną atrakcją będą także tradycyjne szwedzkie kulinaria podane na szwedzkim stole, jak na przykład: Kottbular – kuleczki mięsne, śledź w śmietanie, szynka po skandynawsku i wiele innych.
W samo południe nastąpi oficjalne otwarcie imprezy przez przedstawiciela Ambasady Królestwa Szwecji, zaś o 13 odbędzie się przedstawienie teatralne Pippi Pończoszanka w wykonaniu najmłodszych! Zapowiadane są także konkursy z nagrodami oraz warsztaty edukacyjne. Ponadto Dzień Szwecji uświetni występ młodego zespołu jazzowego Wawrzyniec Prasek Trio. Finałem wieczoru bezie koncert Frederiki Stahl – wokalistki szwedzkiego pochodzenia, zdobywającej rynki fonograficzne we Francji, Finlandii
i Szwecji.
ostatnia zmiana: 2010-05-20