22 maja 2010 (sobota)

Święta Saskiej Kępy

kategoria: koncerty

Decyzją Urzędu m.st. Warszawy w związku z ogłoszeniem stanu alarmowego dla Warszawy Święto Saskiej Kępy nie odbędzie się w planowanym terminie (22 maja br.)

Stołeczna Estrada i Urząd Dzielnicy Praga-Południe serdecznie zapraszają wszystkich do spędzenia sobotniego popołudnia i wieczoru 22 maja w uroczym klimacie ulicy Francuskiej. Mimo, że od kilku miesięcy trwa tam remont, impreza się odbędzie, a motywem przewodnim 5 edycji imprezy będzie JAZZ!

Cztery dotychczasowe edycje imprezy pozwoliły ożywić tę przepiękną część prawostronnej Warszawy i sprawiły, że Święto Saskiej Kępy wpisało się na stałe w życie kulturalno-artystyczne miasta. Inicjatywa spotkała się od początku z wielką przychylnością nie tylko mieszkańców tej dzielnicy, ale wszystkich warszawiaków.  
Każda z edycji ma swój motyw przewodni. Były nimi: twórczość Agnieszki Osieckiej – patronki święta, kultura francuska, STS-y i polskie lata 60-te oraz tango. W tym roku program będzie prezentacją ważnego kulturalnego zjawiska powojennej Polski jakim był jazz.

W koncercie Galowym pt. “Pokolenia Polskiego Jazzu” (godz. 19, duża scena przy ul. Zwycięzców) wystapią artyści zaliczający się do grona najwybitniejszych przedstawicieli polskiego jazzu.
Koncert podzielony będzie na cztery części. W części pierwszej usłyszymy eklektyczny repertuar w wykonaniu Mistrzów Polskiego Jazzu wraz z rodzinnym młodym pokoleniem wychowanym na jazzie: Urszuli Dudziak wraz z córką Miką Urbaniak oraz rodziny Zbigniewa Namysłowskiego z córką Marią Rumińską – Namysłowską, synem Jackiem Namysłowskim oraz zięciem Marcinem Rumińskim.

Następnie z własnym recitalem wystąpi wybitna piosenkarka młodego pokolenia Aga Zaryan.

Tematem kolejnej części będzie: “Agnieszka Osiecka na Jazzowo”. W repertuarze złożonym z piosenek autorstwa wybitnej poetki usłyszymy Ewę Bem, Lorę Szafran oraz Kubę Badacha.

Ostatnią częścią koncertu będzie projekt “Fryderyk Chopin na Jazzowo”.
Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina mają w Polsce długą tradycję. Już w latach siedemdziesiątych Novi Singers śpiewali Chopina, a Mieczysław Kosz grał parafrazy kilku utworów. Ale dopiero w latach dziewięćdziesiątych rozpoczął się trwający aż do dzisiaj prawdziwy boom na Chopina na jazzowo. Prekursorem był Andrzej Jagodziński i jego trio. Później inni jazzmani tacy jak: Adam Makowicz, Krzysztof Herdzin, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer mierzyli się z materiałem Chopinowskim. Wszystkie te opracowania dotyczyły małych składów osobowych-od solowego fortepianu Makowicza, czy Możdżera, po sekstet Nahornego. Najnowszy projekt warszawskich jazzmanów jest pierwszą próbą przetransponowania Chopina na kwartet jazzowy, wokalistę jazzowego i orkiestrę symfoniczną. Projekt przedstwaią: Warsaw Paris Jazz Quintet oraz Orkiestra Symfoniczna Perfect Girls & Friends pod dyrekcją Wojciecha Zielińskiego.

Koncert Galowy poprowadzi Paweł Sztompke.

Scenariusz i reżyseria – Jan Szurmiej
Kierownictwo muzyczne – Wojciech Zieliński

Zjawisko jazzu w powojennej Polsce
Jazz był bardzo ważnym zjawiskiem kulturalnym powojennej Polski. Wczesna historia jazzu w Polsce to lata 20. (kiedy istniały swingujące zespoły muzyczne) i 30. (istniał wtedy Jazz Club YMCA, muzykę jazzową popularyzowało radio). Pod koniec lat 30. pojawiła się w Polsce swingowa faza jazzu, reprezentowana przez Henryka Warsa braci A. i H. Goldów, Jerzego Petersburskiego, Szymona Kataszkę, Adiego Rosnera i Zygmunta Karasińskiego.
W okresie stalinizmu jazz był zakazany. Po roku 1956 pojawiły się festiwale jazzowe (w 1956 Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Sopocie, w 1958 Jazz Jamboree). Nastąpiło wtedy szybkie przejście od jazzu tradycyjnego do jazzu współczesnego. Pojawiły się też odniesienia do prądów amerykańskich i europejskich. Powstało „Polskie Stowarzyszenie Jazzowe” (w skrócie PSJ) wydające płyty wykonawców tego gatunku.

Festyn godz. 14.00-19.00 (mała scena przy ul. Obrońców)
W ramach obchodów Święta Saskiej Kępy Urząd Dzielnicy Praga-Południe oraz Centrum Promocji Kultury Praga-Południe zapewni wiele różnorodnych atrakcji.

Tradycyjnie przy ulicy Obrońców stanie mała scena, w programie której znajdą między innymi: “Jazz do kwadratu”czyli Zbigniew Wegehaupt Quartet, “Chopinowska wiosna na Jazzowo” w wykonaniu: Jadwigi Teresy Stępień, Mariusza Dubrawskiego i Pawła Pańta; Dixie Warsaw Jazzmen w repertuarze jazzu z lat 20-tych i 40-tych, pokaz tańca jazzowego zaprezentuje Saska Dance Studio. Program na małej scenie poprowadzi Laura Łącz.

Więcej koncertów odbędzie się w pobliskich kawiarniach: Los Navarros w herbaciarni “Gander’s Tea Room”, Norbert R. Bush wystąpi w kawiarni “Francuska 30”, a w Doświadczalnej Pracowni Litografii wystąpi zespół Old Times.

Ponad to odbędzie się wiele konkursów, akcji artystycznych, wystaw, happeningów, spotkań z artystami oraz atrakcji dla dzieci. Jak co roku festyn nie odbędzie sie bez stoisk z rękodziełem, bizuterią, ceramiką, i regionalnymi przysmakami.

Dodatkowe atrakcje w dniu 22 maja
W dniu 22 maja 2010 z okazji Święta Saskiej Kępy mieszkanka dzielnicy - Gruba Kaśka (największa w Europie studnia infiltracyjna) odkryje przed Państwem swoje tajemnice. Obiekt będzie można zwiedzać w godz. 9:00-15:00.  Pracownicy Zakładu zaprezentują informacje dotyczące historii budowy obiektu oraz technologię uzdatniania wody, udostępnią zwiedzającym centralną dyspozytornię i przejście tunelem na Grubą Kaśkę.

Wejście na obiekt wyłącznie za zaproszeniem. Zaproszenia można odbierać codziennie od 12 maja br. w godz. 8.00-19.00 w portierni Zakładu Wodociągu Praskiego przy ul. Brukselskiej 21. Odbiór zaproszeń osobisty. Organizatorzy nie przewidują wcześniejszych rezerwacji zaproszeń.


ostatnia zmiana: 2010-05-21
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Natalia Niemen - piosenki z duszą!
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Wirtuoz i Małgorzata - koncert Waldemara Malickiego
25 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 20:00
Giolì & Assia: Resurrection World Tour | Warszawa
Polityka Prywatności