06 maja 2010 (czwartek), godz. 19:30

Reportaże Katyńskie Józefa Gębskiego

Wiosną tego roku obchodzimy 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, tak dramatycznie zapisaną na kartach naszej historii. Najnowsze wydarzenia, związane z katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, dopisało do tej ofiary tragiczne post scriptum.

Pragniemy Państwa zaprosić na wieczór specjalny poświęcony obchodom rocznicowym. Zaprezentujemy dwa filmy dokumentalne Józefa Gębskiego, jednego z najlepszych znawców tematu, autora wielu wstrząsających relacji na temat przebiegu i następstw zbrodni katyńskiej zarówno w wymiarze narodowym jak i czysto ludzkim; tych, których ta zbrodnia dotknęła osobiście – krewnych, przyjaciół, znajomych.
Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Józefem Gębskim i jego gośćmi.

NIE ZABIJAJ 75 min.
scen. i reż.: Józef Gębski; zdj.: Waldemar Grodzki, Polska 1992

Józef Gębski wielokrotnie opisywał w swych filmach miejsca naznaczone cierpieniem i krwią Polaków. W 1991 roku, wspólnie z ekipą Studia Filmowego Kronika, pojechał do Charkowa i Miednoje, w czasie kiedy dokonywano tam ekshumacji ciał polskich oficerów. Z niewielką grupą rodaków uczestniczył w poszukiwaniu szczątków zamordowanych. Przez 40 dni jego kamera rejestrowała działania podejmowane przez prokuratorów, lekarzy i kryminologów. Wszystko to zostało zapisane na ponad siedmiu tysiącach metrów taśmy filmowej.
Pełnometrażowy dokument Nie zabijaj zbudowany został wokół zeznań ludzi odpowiedzialnych za podpisanie dokumentów o likwidacji polskich oficerów. Te zaznania zostały zarejestrowane przez samych Rosjan w trakcie prowadzonych przesłuchań. Ich uzupełnieniem jest opowieść autora o sposobie zabijania ofiar, o miejscu zbrodni oraz sposobie poszukiwania grobów. Oko kamery z bliska przygląda się przestrzelonym czaszkom, fragmentom ubrań, obuwia oraz przedmiotom znalezionym przy oficerach. Film został nagrodzony na festiwalu w Lipsku w 1991 roku a także na festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu”.

POLSKA KRONIKA FILMOWA. KATYŃ, MIEDNOJE, CHARKÓW 18.09.1991 r. wydanie specjalne, monotematyczne 10 min.
real.: Józef Gębski; zdj.: Waldemar Grodzki; montaż: Grażyna Tormanowska; tekst: Wojciech Maziarski; czyta: Tomasz Knapik.

Katyń, Charków, Miednoje, Gniazdowo, Starobielsk, Piatichatka, Ostaszków – te nazwy miejscowości rozrzuconych na terenie Związku Radzieckiego już na zawsze związane będą z tragedią polskich jeńców wojennych. Po 50. latach władze radzieckie przyznały, że ich wymordowanie było dziełem NKWD. Na zdjęciach obserwujemy czynności śledczo-ekshumacyjne z udziałem prokuratur: polskiej i rosyjskiej. Na miejscu obecni są: ksiądz Zdzisław Peszkowski i rodziny pomordowanych a także kompania honorowa Wojska Polskiego.

6 maja 2010 roku; godz. 19:30
Kino Iluzjon Filmoteki Narodowej
Biblioteka Narodowa, Al. Niepodległości 213
bilety w cenie 11 zł


ostatnia zmiana: 2010-05-04
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Elżbieta Wojnowska - recital urodzinowy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
OPEN SOUND Wiktor Dyduła
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności