06 maja 2010 (czwartek), godz. 10:00
Ochrona praw kobiet we współczesnym świecie
Prawa kobiet są jednym z głównych tematów debaty społecznej, wciąż powraca dyskusja nad parytetami, prawami reprodukcyjnymi (dostęp do aborcji, in vitro). Co mają do powiedzenia w tej sprawie prawnicy- konstytucjonaliści będzie można przekonać się podczas konferencji, zorganizowanej na uczelni Koźmińskiego.
W konferencji wezmą udział wybitni przedstawiciele nauki prawa konstytucyjnego z Polski i zagranicy, w tym sędziowie Trybunału Konstytucyjnego (prof. Ewa Łętowska, prof. Marian Grzybowski i prof. Wojciech Sokolewicz – sędzia TK w stanie spoczynku), a także pracownicy naukowi z ponad 10 ośrodków akademickich.
Na początku obrad o trudnościach przyjęcia perspektywy genderowej w naukach prawnych opowie prof. dr hab. E. Łętowska, zaś o prawnokarnej ochronie praw kobiet – prof. dr hab. Monika Płatek z Uniwersytetu Warszawskiego. Referenci omówią też ochronę praw kobiet w poszczególnych krajach europejskich oraz w USA, Ameryce Łacińskiej, Japonii, Kazachstanie, Kirgistanie, Izraelu i państwach muzułmańskich Bliskiego Wschodu.
Autorka referatu o państwach Bliskiego Wschodu, adwokat Magdalena Dłużyk napisała m.in. "Z perspektywy kultury zachodniej, pozycja kobiety w islamie w sposób quasi automatyczny przywołuje schemat prawnej i cywilizacyjnej opresji. Taka konstrukcja myślowa nie uwzględnia jednak ani tekstu Koranu, którego racjonalna wykładnia pozwalałaby traktować mężczyzn i kobiety w zasadzie na równej stopie, ani konstytucyjnego statusu kobiety, który w niektórych krajach islamu już w okresie międzywojennym określał prawa kobiety znacznie korzystniej, niż w przeważającej części państw europejskich".
W Austrii ustawa o równym traktowaniu (Bundes-Gleichbehandlungsgesetz) została uchwalona już w 1993 roku, natomiast polska ustawa o równym traktowaniu nie uchwalona do dziś. Co na to prawnicy-konstytucjonaliści?
ostatnia zmiana: 2010-04-28