15 marca 2010 (poniedziałek)
(Archiwum)

Tomasz Dobiszewski, Shadowplay

19 lutego b.r. o godzinie 18.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ELEKTROWNIA w Radomiu odbędzie się otwarcie wystawy Tomasz Dobiszewskiego Shadowplay. Wystawa potrwa do 15 marca.

Tomasz Dobiszewski jest absolwentem ASP w Poznaniu, zajmuje się fotografią, wideo, instalacją. Specjalnie dla Elektrowni przygotował projekt Shadowplay będący rodzajem rozbudowanej instalacji wykorzystującej zastany układ pomieszczeń, zwanych „górnym labiryntem”. W jednym pokoju będą umieszczone meble przerobione przez artystę na aparaty otworkowe, za pomocą których zostaną wykonane fotografie, pokazane obok tych mebli. Na pozostałych ścianach zostaną wyeksponowane cienie sprzętów – ślady ich obecności i pośrednio ludzi, którzy z nich korzystali. Cienie zostaną odseparowane od przedmiotów, które je rzucają. Będą zatem dokumentować zmianę, upływ czasu, będą tropem, jaki pomoże wyobraźni widza zrekonstruować historię konkretnego miejsca. Ważnym dopełnieniem instalacji będzie projekcja wideo dokumentująca zmienność światła słonecznego padającego przez okno.

Marianna Michałowska pisze w katalogu wystawy:
„Realizacje Dobiszewskiego, można by powiedzieć, dodają fotograficznemu obrazowi, w sposób realny, a nie tylko iluzjonistyczny, brakujący trzeci wymiar. Tytułowa Gra z cieniem kontynuuje takie myślenie o fotografii, która stanowi przecież nie tyle zapis światła, ile wizerunek cienia. Realizacja przybiera formę site-specific. Ten anglojęzyczny termin znaczy, że realizacje są przygotowywane szczególnie dla określonej przestrzeni. I mogą istnieć tylko w tej przestrzeni. (…) Dla site-specific works charakterystyczne będzie, że ideą pracy nie jest sam obiekt (lub zestaw obiektów) wpisanych w jego strukturę, lecz refleksja o ich (obiektów) relacjach z samą przestrzenią”.


ostatnia aktualizacja: 2010-02-10
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 17:45
Głos Hind Rajab
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 18:00
Kim Gordon: PLAY ME TOUR
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 18:00
Nagi instynkt
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Basia Stępniak - Wilk - Muzyczna bombonierka
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Każdy twój telefon
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Między nami dobrze jest
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Olivier de Sagazan - po raz pierwszy w Warszawie!
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Shirley Valentine
21 kwietnia 2026 (wtorek), godz. 19:00
Trzecia Wojna
Polityka Prywatności