13 stycznia 2010 (środa), godz. 17:30

Supercząsteczki i suprachemia - Wszechnica PAN

Polska Akademia Nauk zaprasza na wykład prof. Janusza Lipkowskiego z Instytutu Chemii Fizycznej PAN 'Supercząsteczki i suprachemia', który odbędzie się we środę, 13 stycznia br. o godz. 17.30 w Sali Okrągłego Stołu, Pałac Staszica, ul. Nowy Świat 72, Warszawa.

Gdy co najmniej dwie cząsteczki chemiczne się spotkają i pozostają złączone bez tworzenia wiązań chemicznych, to mówimy wówczas o powstaniu układu (kompleksu) supramolekularnego, a powstały twór nazywa się czasem supercząsteczką. Właściwości takich układów są niezwykle atrakcyjne dla rozmaitych zastosowań, a projektowanie ich i konstrukcje są dla chemika nader ciekawym zadaniem. Ta dziedzina chemii rozpoczęła intensywną fazę rozwoju około 40 lat temu a obecnie jest w fazie rozkwitu.
Głównym wątkiem wykładu będą supercząsteczki zawierające t.zw. wiązanie topologiczne. Możliwe są geometrycznie bardzo różne typy takich tworów, ale ich wspólną cechą charakterystyczną jest, że o sile związania składników nie decydują siły oddziaływania między nimi a energia najsłabszego wiązania w strukturze jednego z nich. Omówionymi przykładami będą katenany (cząsteczki powiązane jak ogniwa w łańcuchu), rotaksany (okrągła cząsteczka nanizana na łańcuch) oraz klatraty (cząsteczka gościa uwięziona w klatce gospodarza). Atrakcyjność zastosowań supercząsteczek wynika ze stosunkowo słabych oddziaływań między ich składnikami, które zachowują swoje charakterystyczne właściwości gdy są chwytane w kompleks i gdy z niego wychodzą. Przechowanie cząsteczek reaktywnych, wrażliwych na czynniki zewnętrzne, jest jednym z niezwykle ważnych pożytków i wykorzystywane jest na ogromną skalę. Każdy z nas n.p. zetknął się, prawdopodobnie wielokrotnie (choć o tym nie wiedząc), z lekami, środkami zapachowymi czy smakowymi związanymi w cyklodekstrynach – cząsteczkach o budowie pierścieniowej, produkowanych ze skrobi w specjalnych procesach fermentacyjnych. Dopuszczone do użytku w produktach
żywnościowych, lekach doustnych, w kosmetyce i wielu innych stanowią już rynek wartości ponad 500 mln USD rocznie, ze stałym trendem wzrostowym.
Przechowywanie naturalnego gazu (metanu) w wodnych klatkach zawiera ogromny zapas paliwa na przyszłość, paliwa zgromadzonego na dnie mórz.
Konstrukcje supercząsteczek, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję, np. związanie i przekształcenie chemiczne, albo związanie i transport, zbliża chemię do tworzenia urządzeń supramolekularnych tak, jak to czyni Natura w skomplikowanych układach biologicznych. Z tym, że układy syntetyczne nie są ograniczone do funkcjonowania w warunkach fizjologicznych, mo na zatem budować n.p. urządzenia sensorowe dostosowane do każdych
warunków, w których istnieją cząsteczki chemiczne.
Chemia supramolekularna wytwarza obiekty w skali nano, w tym nanokapsuły,
nanosensory, nanoreaktory chemiczne i jest pomostem między chemią a biologią
molekularną. Zaś perspektywy zastosowań praktycznych ograniczone są tylko wyobraźnią
projektanta.

dodane przez Wszechnica PAN


ostatnia zmiana: 2010-01-11
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 09:15
Symulator lokomotywy EU07
27 listopada 2024 (środa), godz. 11:00
A co to?
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Iwona Loranc śpiewa piosenki Marii Koterbskiej!
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Młody Jazz na Foksal
Polityka Prywatności