30 grudnia 2009 (środa)

Dzień Domeny Publicznej 2010

Fundacja Nowe Media w imieniu Koalicji Otwartej Edukacji zaprasza 30 grudnia do Biblioteki Narodowej na obchody Dnia Domeny Publicznej - święta tego, co dostępne dla wszystkich i za darmo.

Tegoroczne spotkanie zainauguruje dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Następnie Jarosław Lipszyc, Bożena Bednarek-Michalska oraz Kamil Śliwowski będą odpowiadać na pytanie „na czym stoi kultura?”. Uczestnicy będą także rozmawiać o roli otwartości kultury, domenie publicznej, prawie autorskim, publicznych subsydiach, które powinny wracać do nas w postaci darów kultury czy nauki.

W ramach tegorocznych obchodów będzie można wziąć udział w licznych warsztatach: o wolnej kulturze prowadzonych przez Alka Tarkowskiego (Creative Commons Polska), o wykorzystaniu Otwartych Zasobów Edukacyjnych w projektach edukacyjnych prowadzonych przez Jarosława Lipszyca (Fundacja Nowoczesna Polska),  o prawnych aspektach domeny publicznej prowadzonych przez Piotra Waglowskiego (prawo.vagla.pl).

Domena publiczna to wszystkie te dzieła, do których wygasły już prawa autorskie lub nigdy nie były one pod ochroną prawa. Istnienie domeny publicznej jest fundamentem, na którym budujemy kulturę. To dzięki niej twórcy mogą swobodnie wykorzystywać istniejące utwory do tworzenia własnych dzieł, a biblioteki cyfrowe udostępniać zasoby światowego dziedzictwa. W Polsce będziemy obchodzić Dzień Domeny Publicznej już po raz trzeci –  1 stycznia 2010 do domeny publicznej przejdą utwory twórców, którzy zmarli w 1939 roku. Są to m.in. Józef Czechowicz, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Dzień Domeny Publicznej to dobra okazja, by rozmawiać o otwartości w kulturze i edukacji. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na rolę, jaką domena publiczna i otwarte modele dostępu do wiedzy odgrywają w budowaniu rozwoju całego społeczeństwa. Choć nowoczesne modele gospodarcze zwracają uwagę na pozytywny aspekt ekonomiczny otwartych modeli (jak w pracach tegorocznej noblistki Elinor Ostrom), to rzadko implementuje się je w kulturze współczesnej. Model otwartej kultury, nauki i edukacji nierozerwalnie łączy się z publicznym subsydiowaniem. Potrzebna jest zatem społeczna debata o tym, jak wspólne pieniądze są wydawane i w jakiej postaci powinny wrócić do podatników.
Podczas Dnia Domeny Publicznej nie unikniemy również refleksji nad obowiązującym prawem autorskim, którego znaczenie w cyfrowym kontekście znacznie wzrosło i budzi kontrowersje w całym świecie.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Dnia Domeny Publicznej.


ostatnia zmiana: 2009-12-21
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Elżbieta Wojnowska - recital urodzinowy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
OPEN SOUND Wiktor Dyduła
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności