12 grudnia 2009 (sobota)

Święto Świateł – Chanuka na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym

12 grudnia rozpoczyna się Chanuka. Z tej okazji Żydowski Uniwersytet Otwarty zaprasza na wykład poświęcony Świętu Świateł. Spotkanie odbędzie się w czwartek 10 grudnia br. w klubie Mamele o godzinie 18:30, wstęp wolny.

Święto Chanuka upamiętnia wyzwolenie Jerozolimy w 164 p.n.e., przez powstanie pod przywództwem Judy Machabeusza, po zdobyciu jej przez Grecjo-syryjską dynastię Seleucydów pięć lat wcześniej. Nazwa Święto Świateł upamiętnia cudowne wydarzenie
po poświęceniu Świątyni: niewielka ilość czystej rytualnie oliwy paliła się przez osiem dni.

W 168 r. p.n.e. król Antioch, wracający z wyprawy do Egiptu, podstępem zdobył Jerozolimę i wymordował dużą część żydowskiej ludności. Zbezcześcił Świątynię Jerozolimską i wprowadził do niej posąg Zeusa Olimpijskiego. Zabronił również praktykowania judaizmu.

Wielu Żydów nie zgodziło się na życie bez wiary i wystąpiło zbrojnie przeciwko panowaniu Antiocha. Po trzech latach walk powstańcy, pod przywództwem Judy Machabeusza, wkroczyli do Jerozolimy, a Świątynia została oczyszczona i na nowo poświęcona. To zwycięstwo, mające wielkie znaczenie dla przetrwania narodu żydowskiego, upamiętnia święto Chanuka. Samo słowo Chanuka oznacza „poświęcenie”, „odnowienie”.

Najważniejszym rytuałem tego 8-dniowego święta jest zapalanie świec umieszczonych w specjalnym ośmioramiennym świeczniku, zwanym „chanukiją”. Według tradycji, gdy Juda Machabeusz wszedł do zbezczeszczonej Świątyni, znalazł tam tylko jedno małe naczynie zawierające specjalną oliwę do złotego świecznika. Oliwy starczyć mogło co najwyżej na jeden dzień, jednak po oczyszczeniu Świątyni, kiedy zapalono złoty siedmioramienny świecznik (menorę), nastąpił cud: oliwy wystarczyło na osiem dni, aż do dnia, kiedy dotarły nowe dostawy.
    
W przeddzień Święta na świeczniku chanukowym zapala się świeczkę umieszczoną w dziewiątym bocznym ramieniu. Każdego dnia zapala się po jednej świeczce rozpoczynając od lewej strony. Świece nie mogą być używane jako oświetlenie domu ani jako światło do czytania lub jedzenia. Tradycja zakazuje czerpania korzyści ze światła chanukiji, gdyż ma ono służyć wyłącznie uczczeniu święta.

Dla Żydów święto Chanuka jest symbolem życia w wolnym i niepodległym Państwie Izrael. Jest to święto radosne, wypełnione rodzinnymi spotkaniami,  smakowitymi posiłkami, rozmaitymi grami i zabawami dziecięcymi. Do tradycyjnych potraw chanukowych, mających przypominać cudowną oliwę Machabeuszy, należą smażone na oliwie kruche placki kartoflane („latkes”), podawane z musem jabłkowym lub inną polewą. Późnym wieczorem pierwszego dnia Chanuki przychodzi moment wyczekiwany przez dzieci, właśnie wtedy otrzymują prezenty. Jedni rodzice dają dzieciom wszystkie prezenty pierwszego wieczoru, a inni rozkładają ich wręczanie na osiem świątecznych dni.

W ramach Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego, 10 grudnia br. o godzinie 18:30, zorganizowany zostanie wykład „Chanuka  - nieprzerwana sztafeta światła wolności”. Będzie on wyjątkową okazją zapoznania się z jednym z najważniejszych żydowskich świąt. Wykład poprowadzi Ninel Kos-Kamera, pracownik Żydowskiego Instytutu Historii autor książki „Święta
i obyczaje żydowskie”.
 
Żydowski Uniwersytet Otwarty Fundacji Shalom, pod patronatem Uniwersytetu Warszawskiego, ma formułę otwartą – na zajęcia mogą uczęszczać wszyscy, którzy skończyli 16 lat. W każdą środę i czwartek prowadzone są ogólnodostępne, pilotażowe wykłady. Słuchacze Uniwersytetu zdobywają wiedzę na temat tradycji, twórczości i działalności społecznej Żydów. 

Na Żydowski Uniwersytet Otwarty można zapisać się w Fundacji Shalom, dzwoniąc pod numer tel. 22 620 30 36-8 lub pisząc na adres: klub@shalom.org.pl
 

ostatnia zmiana: 2009-12-08
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Elżbieta Wojnowska - recital urodzinowy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
OPEN SOUND Wiktor Dyduła
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności