11 listopada 2009 (środa)

IV Przystanek Niepodległość

Już po raz czwarty Muzeum Historii Polski zaprasza do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Tegoroczna impreza nawiązuje również do siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ten temat pojawi się m.in. w wielkiej ekspozycji zorganizowanej w BUW i w Grze Przestrzennej, rozgrywającej się na ulicach Warszawy.

W ubiegłych latach uczestniczyło ogółem kilkadziesiąt tysięcy osób w organizowanym przez MHP wydarzeniu, które w zgodnej opinii było ważnym elementem pośród innych rocznicowych imprez. W tym roku IV Przystanek Niepodległość  odbywać się będzie pod honorowym patronatem  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Pana Bogdana  Zdrojewskiego 

oraz Prezydenta m.st. Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz.

 

  1. Miejsce: plac obok kościoła p.w. św. Anny (ul. Krakowskie Przedmieście) – lokalizacja taka jak w roku poprzednim oraz budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie ul. Dobra 56/66, Warszawa.

 

  1. Czas trwania: 11 listopada 2009 r. (środa) w godz. 11:00 – 21:00.

 

  1. Organizator: Muzeum Historii Polski przy współpracy z Domem Spotkań z Historią.

 

  1. Wydarzenia: 

Namiot MHP – prezentacja filmów dokumentalnych z II wojną w tle, m.in. Polskie Termopile, Śląski Wrzesień, Pułkownik Dąbek czy Pierwszy Virtuti Militari. Miejsce projekcji: plac obok kościoła p.w. św. Anny (ul. Krakowskie

·   Przedmieście – wstęp wolny w godz. 11:00 – 16:00).

 

·   Gra miejska: „Wojną połączeni – wojną rozdzieleni” (teren Miasta Stołecznego Warszawy – gra o charakterze rodzinnym, bezpłatna, dla wszystkich - tegoroczna gra miejska poprowadzi uczestników śladami rodziny, stworzonej na potrzeby gry, a mieszkającej w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym. Gracz będzie śledził ich losy począwszy od odzyskania niepodległości w 1918 r., przez najważniejsze wydarzenia dwudziestolecia, aż do wybuchu II wojny światowej w 1939 r.  Udział w grze pozwoli mu także na decydowanie o losach rodziny i podejmowaniu istotnych decyzji mających wpływ na jej życie.

  Na punkt startowy gry, mieszczący się w namiocie MHP, gracze mogą przyjść w godz. 12.00 –  16.00, skąd odbiorą  okolicznościową jednodniówkę – przewodnik po grze oraz kartę gry.

 

Wystawa – Wojenne rozstania (budynek Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, ul. Dobra 56/66 – wstęp wolny – czynna od 11.11.2009 do 12.01.2010 w godz. 11:00 – 19:00).

W ramach obchodów wybuchu II wojny światowej Muzeum Historii Polski przygotowało wystawę „Wojenne rozstania”. Ekspozycję, która znajduje się w sali wystawienniczej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zwiedzać można w dniach od 11 listopada 2009 do 12 stycznia 2010.


Ekspozycja pokazuje wojenne losy siedmiu zwyczajnych rodzin i ma na celu przybliżenie współczesnemu widzowi dramatycznych przeżyć cywilnych ofiar II wojny światowej. Każda z opowieści, oddająca indywidualny wymiar historii, jednocześnie pokazuje różne aspekty wojennych losów Polaków. 

Wiodącym motywem jest motyw rozstania – rozdzielenia rodziny (aresztowania, wywózki, roboty przymusowe, zagubienie w czasie wojennej zawieruchy, ucieczki itd.) Pokazujemy różne odmiany polskich losów – rodziny z Polski centralnej, Kresów, Pomorza, Śląska, jak również losy żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu. 
Jakich wyborów dokonywali wówczas zwykli ludzie, czym było dla nich rozdzielenie, jak radzili sobie z rozłąką – to podstawowe pytania, wokół których skonstruowana jest narracja o wystawy. Pokazujemy różne doświadczenia i różne postawy - od pogodzenia z rozstaniem i przystosowanie do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po przeciwdziałanie rozdzieleniu, poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny. Chodzi nie tylko o przybliżenie wiedzy o tamtych doświadczeniach i wyborach oraz pobudzenie zainteresowania historią własnych rodzin, obudzenie poczucia wspólnoty doświadczeń i emocji między generacjami.

 

Kursowanie zabytkowego tramwaju (wzorem roku ubiegłego oflagowanego – w godz. 11:00 – 19:00). Tramwaj typu K (nr tab. 445) z roku 1939

Wydanie jednodniówki pt. „Jesteśmy”, która będzie przewodnikiem po grze miejskiej „Wojną połączeni – wojną rozdzieleni”.

 

Koncert – Zespół PUSTKI (namiot MHP w godz. 19:30 – 20:40 – wstęp wolny).  Skład zespołu: Radek Łukasiewicz – gitary, śpiew, Grzegorz Śluz – perkusja, Barbara Wrońska – śpiew, instrumenty klawiszowe, Szymon Tarkowski – bas. Powstały latem 1999 w podwarszawskiej miejscowości Ostrówek zespół ma na swoim koncie m.in. 3 albumy: Studio Pustki (Antena Krzyku, kwiecień 2001, debiut roku wg Machiny), 8 Ohm (Polskie Radio, maj 2004), Do Mi No (Polskie Radio, marzec 2006). Single z albumu przez kilkanaście tygodni utrzymywały się na Liście Trójki, w radiu BIS itp., a „Telefon do Przyjaciela” wygrał plebiscyt na singiel 2005 w „Programie Alternatywnym”. Występował kilkakrotnie w radiu, m.in. zagrał koncert w studiu im. A. Osieckiej oraz sesję akustyczną w programie Piotra Stelmacha „Ofensywa”. Zespół dał ok. 200 koncertów w kraju i za granicą, występy na głównych festiwalach letnich w Polsce (Heineken Open’er 2006, Off Festiwal 2006, Union of Rock w Węgorzewie). Wykonują także muzykę do filmów fabularnych, spektakli. Mają również na swoim koncie piosenkę „Kalambury” nagraną z Muńkiem Staszczykiem czy     ilustrację muzyczną do powieści P. Huelle „Ostatnia Wieczerza”.


NA WSZYSTKIE IMPREZY WSTĘP WOLNY


ostatnia zmiana: 2009-10-27
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Elżbieta Wojnowska - recital urodzinowy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
OPEN SOUND Wiktor Dyduła
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności