17 września 2009 (czwartek)
(Archiwum)

5. Festiwal Warszawski SKrzyżowanie Kultur

kategoria: koncerty

W czwartek 17 września o godz. 19 swoje koncerty podczas 5. Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur zagrają Al Andaluz Project i polski Mosaic. Tego samego dnia o godz. 11:00 oraz 14:00 w Kino.Lab w Zamku Ujazdowskim odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Bab Sebta w odważny sposób mówiącego o problemie afrykańskiej migracji do Europy.

Pokazom towarzyszyć będą spotkania z pracownikami Polskiej Akcji Humanitarnej.

Marokańsko-portugalski dokument z 2008 roku opisuje przejście graniczne pomiędzy Marokiem i Ceutą, przestrzeń, gdzie spotykają się dwa kontynenty. Bab Sebta – czyli w języku arabskim „drzwi do Ceuty” – to ostatnie miejsce, gdzie nielegalni emigranci z najróżniejszych części Afryki spotykają się, aby przekroczyć Saharę i walczyć o rozpoczęcie swojego życia w Europie.

W 2005 roku w lasach przygranicznych Ceuty i Melili, hiszpańskich eksklaw w północnej Afryce, życie w przeludnionych i nielegalnych obozowiskach stało się nie do zniesienia. W październiku tego roku około 400 przybyszów z Afryki starało się nielegalnie przekroczyć granicę, używając do tego ręcznie zrobionych drabin. Na skutek tych wydarzeń marokańskie i europejskie władze rozpoczęły masowe deportacje na pustynne tereny w głębi kraju. Pościgi zmusiły podróżujących do ukrywania się na peryferiach wielkich miast oraz do szukania nowych sposobów dostania się do Europy.

Śledząc główne etapy podróży i prezentując nagrywane bez żadnego wartościowania głosy tych zazwyczaj pozbawionych głosu ludzi, ten niezwykle oddziałujący na emocje film ukazuje ich odwagę i człowieczeństwo w momencie, gdy walczą o swoje prawo do lepszego życia.

Film, wyreżyserowany przez Pedro Pinho i Frederico Lobo, zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego portugalskiego dokumentu na festiwalu Doc Lisboa w roku 2008.

Pokazy poprzedzi spotkanie z przedstawicielkami Centrum Pomocy Uchodźcom i Repatriantom Polskiej Akcji Humanitarnej. Joanna Sawicka i Bogna Różyczka opowiedzą o sytuacji migrantów, którym udaje się pokonać Atlantyk, Morze Śródziemne, Morze Egejskie, Bosfor lub Bug i dotrzeć do Europy. Wstęp na oba pokazy jest bezpłatny. Grupy zorganizowane (np. klasy szkolne) organizatorzy proszą o kontakt pod adresem mailowym: warsztaty9@gmail.com.

Festiwal Warszawski Skrzyżowanie Kultur to jeden z największych w Polsce i w naszej części Europy festiwali poświęconych muzyce i kulturze świata. W tym roku odbywa się w dniach 13–­19 września i gromadzi gwiazdy world music takie jak największy wokalista Czarnej Afryki Youssou N’Dour, legendarni Master Musicians of Jajouka featuring Bachir Attar czy kubański kolektym hip-hopowy Orishas. Na chętnych czekają również festiwalowe warsztaty oraz wystawa fotograficzna w formie stałej ekspozycji.


ostatnia aktualizacja: 2009-09-09
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 17:00
Christmas Night przy świecach | Warszawa
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 17:15
Pop Opera - od Opery do Musicalu Pop Opera Światęcznie!
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 17:30
Kontinental ''25
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 17:40
Opętanie
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 18:30
Koncerty przy świecach – Muzyka filmowa | Warszawa
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 18:30
Mamiko Ueyama - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 18:30
Świąteczne malowanie przy grzańcu w Warszawie!
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:00
Anna Sroka-Hryń - Nie żal mi, piosenki Edith Piaf
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:00
Mlody Leszcz - KONTRA TOUR feat. ZPN + goście | Warszawa
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:00
The Stubs | Warszawa
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:05
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
19 grudnia 2025 (piątek), godz. 19:15
Tides from Nebula | 2025=18+4 Tour | Warszawa
Polityka Prywatności