26 marca 2009 r. o godz. 17.30 w SWPS, w auli im. prof. T. Tomaszewskiego (218), odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Twarz" Ingmara Bergmana (1958 r.).
Po projekcji przewidziana jest dyskusja z prof. Tadeuszem Szczepańskim - kulturoznawcą, historykiem filmu, wybitnym znawcą kina europejskiego i twórczości Ingmara Bergmana.
Projekcja wpisuje się w cykl comiesięcznych spotkań Klubu filmowego SWPS, podczas których analizujemy dzieła największych twórców kina.
Pełna napięcia akcja „Twarzy" Ingmara Bergmana rozgrywa się w połowie XIX w. w epoce szwedzkiego romantyzmu. Bohaterem filmu jest tajemniczy magnetyzer i mistrz czarnej magii, Albert Emanuel Vogler (Max von Sydow), wyznawca popularnego wówczas mesmeryzmu, który przybywa wraz ze swoją podupadłą świtą do rezydencji konsula Egermana (Erland Josephson), aby zademonstrować swoje niezwykłe moce parapsychologiczne. Traktowany z pogardą przez wytworne towarzystwo, demonstruje swoje nadzwyczajne możliwości, ale jego ukryte za kulisami machinacje demaskuje podejrzliwy racjonalista Vergerus (Gunnar Björnstrand), upokarzając na oczach widzów charyzmatycznego maga. Jego straszliwy odwet nastąpi w efektownym finale, rozegranym w konwencji mrożącego krew w żyłach horroru.
„Twarz" to jeden z mniej znanych filmów Ingmara Bergmana, ale kluczowych dla jego artystycznego światopoglądu. Za fasadą błyskotliwie zagranego i z wielką maestrią wyreżyserowanego spektaklu kryje się nie tylko autobiograficzna refleksja na temat moralnej i społecznej kondycji artysty, ale także znany już z „Siódmej pieczęci" metafizyczny spór o istnienie sił nadprzyrodzonych.