30 kwietnia 2009 (czwartek), godz. 12:00
Przygody Sindbada Żeglarza
"Przygody Sindbada Żeglarza" , bodaj najbardziej znany wątek Księgi tysiąca i jednej nocy, w poetyckim ujęciu Bolesława Leśmiana to jedna z napiękniejszych książek dla dzieci i młodzieży jakie kiedykolwiek napisano.
napiękniejszych książek dla dzieci i młodzieży jakie kiedykolwiek napisano.
Podróż i teatr łączy tajemnica. Niewiadoma, która leży u kresu morskiej wyprawy przypomina cud, jaki za każdym razem odkrywamy w teatrze. W magiczny sposób pokonujemy odległości i czas. Przedstawienie, na które zaprasza Teatr Polski, niesie więc tajemnicę podwójną. Tę ukrytą w fantastycznych podróżach Sindbada i tę schowaną za kurtyną teatru.
Podczas swojej podróży Sindbad (Jakub Snochowski) przemierzy drogą morską cały świat. Wielokrotnie znajdzie się za burtą, by jako rozbitek wylądować na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotka ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, ogromnego ptaka Murumadarkosa, dotrze do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy, na wyspę potwora Degiala, do krainy ludożerców i na wyspę czarowników... Z każdej wyprawy powróci jednak cudem ocalony do ukochanego wuja Tarabuka - niepoprawnego poety-wierszoklety.
Pod żaglem rozpiętym nad widownią wszyscy poczujemy się odkrywcami nieznanych lądów. Dzieci, które w czasie tej podróży będą dorastać razem z Sindbadem i ci, którzy (podobno) dorośli są już od dawna. Ten, kto raz poznał smak wędrówki i teatru może odtąd podróżować już zawsze i wszędzie - dzięki wyobraźni. Nawet nie ruszając się z miejsca. W przedstawieniu zapewniają o tym również pełne humoru i Leśmianowskiej poezji, wpadające w ucho piosenki z muzyką Grzegorza Turnaua, które sprawdzą się na wszystkich ścieżkach.
Spektakl "Przygody Sindbada Żeglarza" został nagrodzony przez Kapitułę Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ Atestem za rok 2002 - świadectwem wysokiej jakości i poziomu artystycznego. Reżyser Jarosław Kilian wyróżniony został przez Kapitułę Stwarzyszenia nagrodą im. Jana Dormana dla wybitnego twórcy teatru dla dzieci i młodzieży.
7, 8, 16, 17, 28 i 30 kwietnia o godz. 12.00
Teatr Polski
ostatnia zmiana: 2009-03-24