25 marca 2009 (środa), godz. 17:30
„Ropucha – studium odrzucenia” Andrzeja Żora
To książka, która stara się nie tylko przybliżyć postać Margrabiego Wielopolskiego i racje jakie prześwięcały jego poczynaniom, lecz także dostarczyć argumentów umożliwiających Czytelnikom wyrobienie sobie opinii na temat jego polityki.
„Ropucha” (przezwisko nadane Wielopolskiemu przez jego przeciwników ) jest kolejna pozycją wydawnictwa Adam Marszałek z serii „Biografie niezwykłe”
Aleksander Wielopolski, hrabia, margrabia Gonzaga Myszkowski, urodzony 13 marca 1803 r. Sędziejowicach. Autor słynnego powiedzenia "Dla Polaków można coś zrobić, z Polakami ? nic".
Studiował prawo i filozofię. Był to wyjątkowy i niezwykły pod każdym względem człowiek, obdarzony potężnym rozumem i silną wolą. Dał się on poznać jako człowiek bardzo uparty i zacięty.
Oceniając Margrabiego Aleksandra trzeba wziąć pod uwagę całokształt jego działania dla Polski, są złe jak i dobre aspekty jego działania, chociażby to iż chciał zreformować szkolnictwo i administrację. Lecz mimo to w moim odczuciu był postacią negatywną. Jego sposób bycia wskazywał iż bardziej chciałby być Rosjaninem niżeli Polakiem.
Nawiązał on porozumienie z carem, a nie potrafił tego uczynić z własnym narodem, chciał go uszczęśliwić lecz nie umiał z nim współpracować, nie rozumiał też jego potrzeb i dążeń.
Pragnął ?szczęśliwego? społeczeństwa, a jednocześnie był arogancki wobec niego, dlatego nie mógł się pochwalić poparciem narodu, był głęboko przekonany, że jest w stanie przeprowadzić to, co zamierza - sam, bez poparcia społecznego, a nawet wbrew niemu. Uważał, że jego zdanie było najważniejsze i najlepsze.
W nocy z 14 na 15 stycznia 1863 roku urządził tzw. brankę, czyli pobór rekrutów do wojska w tym 12 tysięcy polskiej młodzieży.
Całe przedsięwzięcie było niezgodne z obowiązującym prawem.
Zimowy termin poboru miał utrudnić ewentualne ucieczki.
A jednak wielu z tych, którzy znaleźli się na liście zdecydowało się zbiec i ukryć w lasach.
Trudne zadanie jakiego się podjął przerosło jego siły.
Owa branka stała się bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania styczniowego.
Wybuch powstania, pozbawił Wielkopolskiego władzy.
Wielopolski choć robił co mógł, by uchronić ojczyznę, robił to nie właściwymi sposobami. Zgubiło go zapatrzenie w siebie i wiara w doskonałość swych pomysłów. Uważam, że posądzenie go o zdradę narodu jest całkowicie słuszne. Po wybuchu powstania wyjechał on na stałe do Drezna, gdzie zmarł w 30 XII 1877 roku
Andrzej Żor, ur. 16 09 1940 w Płońsku. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (1962 r.) oraz Podyplomowego Studium Służby Zagranicznej (1989 r.).
Długoletni pracownik administracji publicznej: Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1963 – 1983 r.; w latach 1978 – 92 – dyrektor departamentu współpracy z zagranicą, w latach 1982 – 83 – dyrektor generalny), Urzędu Rady Ministrów (dyrektor generalny 1983 – 85, podsekretarz stanu – 1985 – 1989 i sekretarz Rady Ministrów – 1985 – 1988, w latach 1993 – 94 – sekretarz stanu i sekretarz Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów). W latach 2004 – 2005 doradca Prezesa Rady Ministrów
W latach 1978 – 1989 współprzewodniczący polsko – chińskiej komisji współpracy naukowo – technicznej.
W latach 1989 – 1992 ambasador RP w Malezji.
Od 1992 roku (z przerwą na pracę w administracji rządowej) w bankowości, w BRE Banku i Banku Gospodarki Żywnościowej. W latach 1999 – 2001 wiceprezes zarządu spółki BEST (spółka zależna BRE Banku) zajmującej się sprzedażą kredytów konsumpcyjnych. Od 1994 do 2006 roku – prezes Zarządu Fundacji BRE Banku, w latach 2006 – 2008 prezes Zarządu Fundacji BGŻ.
Od 2004 roku wiceprezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaźni Polsko – Chińskiej.
Pisarz. Autor powieści „Alma Mater” i „Maks albo zniknięcie Prospera”, publikacji historycznych: „Figle historii” oraz „Ropucha. Studium odrzucenia” (opublikowanych w Wydawnictwie Adam Marszałek), opracowania z zakresu organizacji i zarządzania („Niewidzialne aktywa organizacji”), publikacji okolicznościowych poświęconych dziejom banków, spółek finansowych oraz Stowarzyszenia Księgowych w Polsce oraz popularno – naukowej książki „Malezja. Źródła sukcesów i wizja przyszłości”. Członek Związku Literatów Polskich.
Odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zainteresowania osobiste: turystyka górska, kajakarstwo, wędkarstwo.
ostatnia zmiana: 2009-03-20