21 grudnia 2008 (niedziela), godz. 13:55
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II
Chór Centrum Myśli Jana Pawła II zdobył I miejsce podczas prestiżowego XI Łódzkiego Festiwalu Chóralnego „Cantio Lodziensis” w kategorii chórów stowarzyszeń i towarzystw śpiewaczych (16.11.2008) Jury konkursu, w którym wzięło udział kilkadziesiąt zespołów z całej Polski, w sposób szczególny podkreślało muzykalność, zapał, świeżość i zaangażowanie dostrzegalne w śpiewie Chóru.
21 grudnia o godz. 13.55 zapraszamy na występ Chóru na „V Warszawskim Spotkaniu Wigilijnym”, które odbędzie się na Placu Teatralnym w Warszawie. Początek spotkania o godz. 11.00.
HISTORIA Początki Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II sięgają 3 kwietnia 2005 roku. To właśnie wtedy, dzień po śmierci Jana Pawła II, grupa młodych ludzi – spontanicznie, za pomocą smsów, umówiła się, że swoją wdzięczność wobec papieża wyrażą tworząc chór, śpiewający podczas Mszy świętej w intencji zmarłego Ojca Świętego na placu Piłsudskiego w Warszawie.
ROZWÓJ Moc tego przeżycia była tak wielka, że stało się ono początkiem dalszych spotkań – w 2005 roku ten nieformalny zespół zaśpiewał m.in. podczas Czuwania Młodych w wigilię Zesłania Ducha Świętego na placu Piłsudskiego oraz podczas Czuwania Młodzieży Akademickiej w kościele św. Anny w Warszawie. Rok od pierwszego spotkania chórzyści (występujący już wówczas pod nazwą „Chór Pokolenia JPII”) wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego, odpowiedzialni byli za oprawę muzyczną narodowej Mszy świętej w trakcie obchodów pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Przyjęli również zaproszenie do udziału w Wielkiej Mszy Warszawy, celebrowanej przez kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski.
Istotnym zwrotem w działalności chóru było rozpoczęcie stałej działalności w ramach organizacyjnych Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, gdzie chór otrzymał stałą profesjonalną opiekę oraz warunki do rozwijania warsztatu. Zmieniona została także nazwa chóru, na używaną aktualnie: „Chór Centrum Myśli Jana Pawła II”. Na stanowisko kierownika i dyrygenta Chóru powołana została pani Zofia Sokołowska, która już wcześniej pełniła rolę lidera grupy młodych artystów.
KTO TWORZY CHÓR? W chwili obecnej w Chórze śpiewa około 50 osób, w wieku od 18 – 35 lat. Są to w większości studenci warszawskich uczelni, jednak wiele jest także osób już pracujących. Co ciekawe, Chór CMJPII, będąc zespołem amatorskim, jest zbiorem ludzi o szerokim przekroju zawodowym – w jego składzie znajdziemy nauczycieli, menadżerów, prawników, grafików, farmaceutów, a nawet strażaka, czy geodetę. Jak zgodnie podkreślają chórzyści, tym, co ich łączy, jest przywiązanie do nauki Jana Pawła II, chęć rozwoju i możliwość spotkania się w grupie ludzi o podobnych wartościach. Hasłem, które obrali za swoje motto, są słowa Jana Pawła II: „Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, po prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj!”. Chór, chociaż złożony z wolontariuszy-amatorów, pracuje niemal jak zespół zawodowy – w ciągu roku trzygodzinne próby odbywają się trzy razy w tygodniu, a w okresach przed ważnymi koncertami nawet codziennie. Dodatkowo każdy chórzysta kształci swój głos podczas szkoleń wyjazdowych i indywidualnych lekcji emisji. Opiekunem artystycznym chóru jest prof. Bogdan Gola – kierownik Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
KTO MOŻE NALEŻEĆ DO CHÓRU? Jak twierdzi dyrygent Chóru, Zofia Sokołowska: „żeby móc należeć do Chóru, trzeba przede wszystkim chcieć – reszta jest kwestią pracy. Oczywiście, potrzeba czasu, żeby z osoby, która nigdy nie uczyła się śpiewu, wykrzesać prawdziwego chórzystę, ale prawie nigdy nie jest to niemożliwe”. Na potwierdzenie tych słów przytacza przykłady chórzystów, którzy jeszcze dwa lata temu byli głęboko przekonani, że nie są w stanie zaśpiewać czysto ani jednego dźwięku, a dziś z mają za sobą po kilka bardzo udanych występów w najważniejszych salach koncertowych w kraju.
KONCERTY Ciężka praca przynosi realne sukcesy – Chór systematycznie zyskuje coraz większe uznanie w świecie muzyki. W ciągu niespełna trzech lat działalności Chór CMJPII koncertował m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, Akademii Muzycznej w Warszawie, Sali Kongresowej i Zamku Królewskim, współpracując z tak uznanymi instytucjami jak Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Akademii Muzycznej, Reprezentacyjna Orkiestra Wojska Polskiego, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis”, czy soliści Filharmonii Narodowej, Teatru Wielkiego i Opery Kameralnej.
ostatnia zmiana: 2008-12-15