09 grudnia 2008 (wtorek), godz. 10:00

Własność prywatna w epoce Internetu i globalizacji

9 grudnia (wtorek) na Uniwersytecie Warszawskim, odbędzie się seminarium akademickie pt.: Własność prywatna w epoce Internetu i globalizacji, nad którym patronat objął Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad.

W trakcie spotkania wybitni eksperci świata nauki, biznesu, kościoła i mediów zastanowią się nad problemami pojmowania i interpretacji zjawiska własności we współczesnym świecie.
 
Własność niejedno ma imię
Własność to kategoria, która ma wiele aspektów i znaczeń. Można śmiało powiedzieć, że jej zakres wykracza poza kategorie czysto prawne i  zmienia się szczególnie w dobie powszechnego dostępu do zasobów internetowych. Pojęcie posiadania rodzi też bardzo wiele wątpliwość natury etycznej. Na ile nasza wolność do korzystania z rzeczy, które posiadamy jest ograniczona prawami innych ludzi? Jak Polacy postrzegają własność prywatną i proces prywatyzacji? Na te oraz wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć eksperci  w trakcie 3 paneli dyskusyjnych. Seminarium poprowadzi red. Adam Makosz z Gazety Prawnej.

Własność w gospodarce
Seminarium rozpocznie się o godzinie 10:00. W tej części zostaną zaprezentowane najważniejsze wyniki badań społecznych dotyczących postrzegania sfery własności przez Polaków. Tematem pierwszej sesji plenarnej będzie Własność a przedsiębiorczość i rozwój gospodarczy. W dyskusji udział wezmą Dariusz Żuk - Prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, Wiktor Wojciechowski z Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Goście spróbują nakreślić najważniejsze kwestie związane z własnością w aspekcie rozwoju przedsiębiorczości w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem procesu prywatyzacji.

Własność w sieci
Część drugą, która rozpocznie się o godzinie 12:15 zdominuje temat własności w Internecie. W obecnych czasach, większość z nas na co dzień – zarówno w pracy, jak i  w czasie wolnym – korzysta z Internetu. Treści tam zawarte dostępne są dla każdego, ale czy oznacza to nieograniczoną możliwość korzystania z nich? Czy w obliczu powszechnego korzystania z zasobów Internetu pojawiają się jakieś dylematy dotyczące zawartych tam treści? O tym co warto wiedzieć, na temat praw autorskich korzystając z sieci opowiedzą: Sebastian Kawczyński - prezes Plagiat.pl, Sebastian Skolik - wiceprezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz dr Alek Tarkowski - koordynator Creative Commons Polska.

Własność a odpowiedzialność
Korzystając z firmowego xero czy telefonu w celach prywatnych, rzadko zastanawiamy się nad wymiarem etycznym takiego postępowania. Tymczasem własność w tym wymiarze nabiera kolejnego znaczenia i zmusza do refleksji nad wieloma czynnościami, wykonywanymi przez nas często nieświadomie, automatycznie, które mogą pociągać za sobą nie tylko skutki w sferze moralnej, ale i prawnej. O wątkach etycznych, prawnych i społecznych tego zagadnienia opowiedzą: ks. Józef Kloch - Rzecznik Episkopatu Polski, Zdzisław Gawlik, Podsekretarz Stanu - Ministerstwo Skarbu Państwa oraz dr Grażyna Spytek-Bandurska - Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego.

Debata ma charakter otwarty. Odbędzie się, 9 grudnia (wtorek) w godz.10:00-15:00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu 32.
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Teraz Edukacja”, Studenckie Koło Naukowe – „Touching Europe”, portal Edunews.pl
Patronat honorowy: Minister Skarbu Państwa – Aleksander Grad

ostatnia zmiana: 2008-12-03
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
27 listopada 2024 (środa), godz. 11:00
A co to?
27 listopada 2024 (środa), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Iwona Loranc śpiewa piosenki Marii Koterbskiej!
27 listopada 2024 (środa), godz. 19:00
Młody Jazz na Foksal
28 listopada 2024 (czwartek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
Polityka Prywatności