31 stycznia 2009 (sobota)
Uniwersytet Warszawski godzi Warszawiaków
Znajomy nie chce spłacić zaciągniętego długu? Od miesięcy spierasz się z sąsiadem o kawałek działki? Masz sprawę w sądzie o podział majątku? Nie stać Cię na poniesienie kosztów sądowych? Skorzystaj z bezpłatnych mediacji prowadzonych przez Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Program potrwa do końca stycznia 2009 roku i jest realizowany dzięki wsparciu Fundacji im. Stefana Batorego.
Czy proces sądowy jest jedynym sposobem na rozwiązanie konfliktu? Z pewnością jest najbardziej tradycyjną i powszechną metodą postępowania. Jednak każdy, kto go przeżył wie, że to droga przez mękę. Strzępi nerwy, zajmuje czas i angażuje pokłady energii, rozprawa w sądzie nie tylko kosztuje, ale też nigdy nie możemy przewidzieć, jak się zakończy.
Naprzeciw osobom, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce i podjąć próbę pozasądowego rozwiązania problemu wychodzą mediatorzy z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Do końca stycznia poprowadzą bezpłatne mediacje dla osób, których nie stać na pokrycie kosztów sądowych.
Dlaczego warto spróbować?
Na spotkaniu z mediatorem nic się nie straci, a można tylko zyskać – mediacja jest dobrowolna i zależy wyłącznie od celu, jaki skłócone osoby sobie stawiają. Jeśli jest nim szybkie zakończenie sprawy prowadzące do takiego rozwiązania, które będzie realne do zrealizowania, mediacja jest właśnie tym czego potrzebują. Podczas spotkania każdy może przedstawić swoje argumenty i oczekiwania. Mówiąc w skrócie: ma szansę, by zostać zrozumianym i zrozumieć stanowisko drugiej strony.
– Często dzieje się tak, że choć skłócone osoby nie osiągnęły porozumienia przed mediatorem, to wróciły do sądu ze zmienionym nastawieniem i podpisały ugodę sądową. Dlatego nie oceniamy skuteczności mediacji poprzez liczbę osiągniętych porozumień, a poprzez zadowolenie stron z udziału w niej – mówi Michał Czapski, mediator z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji UW. – Połowa spraw, które napłynęły do tej pory w ramach programu miała charakter prywatny, pozostałe zostały skierowane z sądu – dodaje.
Mediacje odbywają się w salach uniwersyteckich na Powiślu przy ul. Lipowej 4, gdzie w nieformalnej i przyjaznej atmosferze, na neutralnym gruncie można spokojnie porozmawiać o problemie. Ze względu na lokalizację z programu mogą skorzystać przede wszystkim Warszawiacy oraz mieszkańcy podwarszawskich miejscowości.
Jak skorzystać z mediacji?
W sprawach prywatnych, które nie toczą się przed sądem, należy skontaktować się z Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego pod numerem telefonu: (022) 826 91 98 lub mailowo na adres: mediacje@uw.edu.pl. Najlepiej, gdy strony konfliktu wcześniej zdecydują się na udział w mediacji i wspólnie zgłoszą się do ośrodka. Jeśli jednak mamy problem z zapytaniem drugiej osoby o zgodę na udział w postępowaniu mediacyjnym, należy skontaktować się telefonicznie z Centrum i poprosić o pośrednictwo w kontaktach.
W przypadku, gdy sprawa jest już w sądzie należy przede wszystkim skonsultować się ze swoim pełnomocnikiem, by ten złożył wniosek do sądu o skierowanie stron do mediacji. W większości przypadków sędziowie sprzyjają polubownemu zakończeniu sprawy i zgadzają się na nią.
Mediacje w ramach programu „Mediacje dla potrzebujących” prowadzone są bezpłatnie, nie wymagają obecności pełnomocnika, a ich zaletą jest m.in. szybki czas realizacji. Terminy poszczególnych spotkań dostosowane są do potrzeb zainteresowanych.
ostatnia zmiana: 2008-11-10