14 grudnia 2008 (niedziela)

8 Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS

5 września upłynął termin zgłaszania filmów na 8 Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Spośród niemal tysiąca nadesłanych dokumentów, do dwóch festiwalowych konkursów trafi tylko dwadzieścia starannie wybranych tytułów. 8 edycja MFF WATCH DOCS rusza 5 grudnia.

MFF WATCH DOCS to przede wszystkim dwa konkursy (pełno- i krótkometrażowy), oba z międzynarodowymi jury. Ponadto dwie pozakonkursowe – już od kilku lat stałe – sekcje programu: “Dyskretny urok propagandy” (tym razem zobaczymy tu najciekawsze przykłady propagandy wojennej) i „Nowe filmy polskie” (prezentacja najlepszych nowych polskich dokumentów poruszających kwestie związane z prawami człowieka); dodatkowo w ramach Festiwalu pojawi się retrospektywa „Świat dyktatorów”, a także przegląd polskiego dokumentu zaangażowanego oraz imprezy towarzyszące, dyskusje, warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi – filmowcami, ekspertami, dziennikarzami i politykami. Szczegółowy program Festiwalu będzie znany w połowie października.

WATCH DOCS to obecnie jeden z największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie.  Festiwal, organizowany od 2000 roku, powstał z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a jego celem jest promowanie idei praw jednostki poprzez najciekawsze filmy dokumentalne z całego świata. Jak co roku, w ramach Festiwalu będzie można zobaczyć kilkadziesiąt światowej klasy dokumentów, w tym zdecydowaną większość – premierowo. Będą one bardzo starannie dobrane - tak pod względem ważności poruszanych w nich kwestii, jak i poziomu artystycznego. Warto wspomnieć, że dwa filmy z zeszłorocznego konkursu WATCH DOCS otrzymały nominacje Amerykańskiej Akademii Filmowej – zaś jeden, czyli „Taxi to the Dark Side” Alexa Gibneya zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, spodziewamy się kilkudziesięciu zagranicznych gości – producentów, filmowców i znanych obrońców praw człowieka (w zeszłym roku naszym gościem był m.in. Siergiej Kowaliow).
Festiwal organizowany jest przez Społeczny Instytut Filmowy, Helsińską Fundację Praw Człowieka, i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (które pełni rolę centrum imprezy).
Festiwalowe filmy w 2009 roku trafią do kilkudziesięciu miast w Polsce za sprawą Festiwalu Objazdowego, który jest integralna częścią WATCH DOCS.

Do tej pory wśród sponsorów festiwalu są znaleźli się między innymi: Instytut Społeczeństwa Otwartego (Open Society Institute, New York), Komisja Europejska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, telewizja Planete, ambasady Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwajcarii, Norwegii i Holandii, bank DNB Nord, firma Vattenfall AB.  


ostatnia zmiana: 2008-09-15
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 17:45
Teleturniej na żywo ze znajomymi! Gra dla nawet 12 osób w Quiz Mate
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 18:30
Ewa Beata Ossowska - Koncert chopinowski / Chopin concert
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
Elżbieta Wojnowska - recital urodzinowy
18 listopada 2024 (poniedziałek), godz. 19:00
OPEN SOUND Wiktor Dyduła
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
19 listopada 2024 (wtorek), godz. 19:00
Chopin Salon - Koncert chopinowski
Polityka Prywatności