12 lipca 2008 (sobota)
(Archiwum)

III edycja festiwalu Reggaeland 2008 - Płock

Reggaeland jest organizowany od trzech lat i już dorobił się pozycji jednego z najbardziej prestiżowych festiwali reggae w kraju. W zeszłym roku mimo niesprzyjającej pogody w ciągu dwóch dni nad Wisłą bawiło się ponad 12 tys. ludzi. Fani ściągnęli nie tylko z Polski - w 2007 r. pojawiło się sporo osób z Łotwy, Litwy, ze Słowenii i innych krajów.

Organizatorzy zapowiadają, że to będzie najlepszy Reggaeland w historii. Chociaż wprowadzono bilety wstępu (30 PLN), za tę cenę nie zabraknie atrakcji. Impreza zacznie się w piątek o godz. 17, a skończy w niedzielę ok. 6 rano. W tym czasie na dużej półokrągłej scenie i w dwóch namiotach wystąpi czołówka polskich i zagranicznych mistrzów gatunku. Oprócz sceny głównej (Plaża Scena Duża) i namiotu z soundsystemami (Namiot Systemu Dźwięku) nowością jest drugi namiot (Jungle Namiot Respecta), w którym grane będzie jungle/ragga jungle, czyli muzyka jamajska zmiksowana z elektroniką oraz dubstep (nie praktykowano tego jeszcze na żadnym festiwalu).

Istotną postacią festiwalu jest Linton Kwesi Johnson, Jamajczyk mieszkający w Londynie. W młodości członek Czarnych Panter, zasłynął z lewicowych poglądów, w swoich tekstach ostro krytykował kapitalizm i dyskryminację rasową. W 1989 r. wystąpił w hali Stoczni Gdańskiej na koncercie Anti Apartheid i od tego czasu jest kojarzony na zachodzie z "Solidarnością". Powrócił LKJ do grania po kilku latach przerwy, na razie ma zaplanowane koncerty tylko w Płocku i Londynie.

Na Reggaelandzie pojawi się legendarny Toots and The Maytals, który kładł podwaliny pod rozwój reggae, ska i rocksteady. Zespół występuje na scenie od 46 lat, ale wciąż jest w wyśmienitej formie. Nagrali kilkadziesiąt albumów, mają w dorobku nagrodę Grammy za płytę "True love", gdzie nowe wersje ich starych piosenek nagrali razem z nimi Eric Clapton, Keith Richards czy No Doubt. To bez wątpienia jedna z najważniejszych formacji w historii reggae.

Gwiazd jest zresztą znacznie więcej: Lady Saw, Collie Buddz, Yellow Umbrella, Knowledge & Winston Showcase: Demolition Man & DJ Soulah,  Marlene Johnson to tylko te najważniejsze. Poza tym zagra czołówka polskiej sceny: Vavamuffin, Paraliż Band, Love sen – C Music, Etna, East West Rockers, Masala Soundsystem i Dubska Division będąca autorskim projektem polskich i rosyjskich muzyków.

Wiemy, że niektórych zmartwiła informacja o biletach. Na pocieszenie mówimy, że w przypadku rodzin płacą tylko dorośli, a dzieci będą wchodziły gratis - zapewnia organizator.


ostatnia aktualizacja: 2008-05-28
« powrót
Komentarze
Wybrane imprezy i wydarzenia w Warszawie i okolicy
8 grudnia 2025 (poniedziałek), godz. 18:30
Justyna Galant - Koncert chopinowski / Chopin concert
8 grudnia 2025 (poniedziałek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
8 grudnia 2025 (poniedziałek), godz. 19:00
Maria Holka & Evgen Malinowski dla Michała...
8 grudnia 2025 (poniedziałek), godz. 19:15
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
8 grudnia 2025 (poniedziałek), godz. 21:30
Nienawiść
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 17:45
Sny o miłości
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 18:00
One to One: John i Yoko
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 18:30
Mauricio Silva - Koncert chopinowski / Chopin concert
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 19:00
Koncert chopinowski - Chopin Point Warsaw
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 19:00
KONCERTY PRZY ŚWIECACH w Sali Koncertowej Fryderyk
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 19:00
VERGNÜGTE RUH / JOHANN SEBASTIAN BACH – KANTATY
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 19:05
Chopin Salon - Koncert chopinowski przy świecach
9 grudnia 2025 (wtorek), godz. 19:30
Rock przy świecach
Polityka Prywatności