Od 24 maja do 14 czerwca przestrzeń Warszawy zaatakują tancerze. Będą pojawiać się niespodzianie w miejscach, które zupełnie nie kojarzą się z tańcem. W ten sposób rozpocznie się po raz ósmy festiwal tańca współczesnego PolemiQi.
PolemiQi to przede wszystkim prezentacja dokonań młodych polskich teatrów tańca, ale także dyskusje, wymiana doświadczeń, warsztaty taneczne, dziennikarskie, spotkania z ekspertami. Festiwal jest także okazją do nawiązania współpracy z ośrodkami tańca z zagranicy.
Anna Piotrowska – pomysłodawca i dyrektor festiwalu - zainicjowała Festiwal PolemiQi w 2000r. – jedyny taki festiwal, który pozwala młodym zespołom, choreografom i tancerzom z całej Polski prezentować swoje prace w Warszawie, umożliwiając tym samym wymianę doświadczeń i oferując publiczności spotkania ze sztuką tańca.
Od trzech lat mottem, które towarzyszy festiwalowi PolemiQi jest hasło ATAK PRZESTRZENI. Głównym celem Ataku Przestrzeni jest wyjście do warszawskiej publiczności poprzez akcje warsztatowo-happeningowe. Takie działania w przestrzeni miejskiej mają zachęcić ludzi nie związanych z tańcem do uczestniczenia w Festiwalu, są również próbą przeniesienia sztuki tańca z desek teatrów scen na ulicę, do parku, do biblioteki czy tramwaju.
- Chcemy pokazać taniec zwykłym ludziom, w zwykłych miejscach, w niezwykły sposób – mówi Anna Piotrowska. Zaatakujemy miejsca, w których nikt nie spodziewa się zobaczyć tancerzy. Oczywiście chodzi nam o efekt zaskoczenia, zaintrygowania, ale przede wszystkim o to, żeby pokazać, że ruch – także taniec – to część naszego codziennego życia i sceną może być dowolne miejsce, w jakim się znajdziemy.
Akcje w mieście będą zapowiedzią właściwej części festiwalu. Od 29 do 31 maja na Scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa (Al. Niepodległości 141), zaprezentują się teatry tańca i tancerze m.in. z Krosna, Łodzi, Białegostoku, Kalisza, Chełma, Rzeszowa, Torunia, Gryfina i Warszawy. Profesjonalne jury wybierze w tym roku najlepsze przedstawienie, najlepszego choreografa i najlepszego tancerza PolemiQi_2008.
Organizatorzy Festiwalu zachęcają również fotografów do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu. W wyniku współpracy z fotografami w tym roku zrealizowana zostanie wystawa Tomasza Dyczewskiego (otwarcie 30 maja, Apetyt Architektów, godz. 22.00, ul. Koszykowa 55).
2 czerwca zapraszamy na prezentacje SoloDuo będące eliminacją do międzynarodowego festiwalu SoloDuo Dance Festival w Budapeszcie. Na początku roku 2008 polski duet (Paweł Malicki i Agnieszka Muczyń) został laureatem tego Festiwalu.